Salzburg v čase adventu

Foto: © Salzburg Tourism

1 327

Ve srovnání s jinými světovými městy je Salzburg malý. Říká se mu také barokní perla na severní straně Alp. Všudypřítomným symbolem města je Wollfgang Amadeus Mozart. V čase adventu zní jeho hudba všude.

Reklamy

Když máte štěstí a můžete si prohlédnout Mozartův rodný dům v Getreidegasse 9 v klidu bez davů turistů, tak je to nejlepší začátek jednoho dne v Salzburgu. Tady se narodil roku 1756 fenomenální skladatel, ve vitrině leží jeho první housličky, svitek vlasů a pár drobností. Nahlížíme do rodinné kuchyně a několika pokojů. Byl ze sedmi dětí, ale dospělosti se dožil jen Wolfgang a jeho sestra Nannerl.

Později se rodina přestěhovala do velkého domu naproti zahradě Mirabel. Tam je nyní Mozartovo muzeum, kde nás zaujala mapa Evropy s vyznačenými cestami, které Mozart absolvoval. Ze svého, necelých 36 let dlouhého, života, strávil deset let na cestách.

Reklamy

Salzburg a kulturní akce po celý rok

Není měsíc, aby se v Salzburgu nekonala nějaká vrcholná kulturní událost. Velikonoční festival střídá Svatodušní, léto ovládá Salzburský festival a podzim Dny kultury a Jazzový festival. Období Vánoc je v Salzburgu nejkrásnější. Tradicí jsou Adventní zpěvy ve Festivalovém domě, ale také příjezdy divokých čertů, kterým se tady říká Krampus, výstava Betlémů a především adventní vánoční trhy.

V samotném Salzburgu jich je několik. Největší jsou na náměstí Dornplatz a Residenzplatz, přímo v centru města. Úžasný trh najdete na nádvoří pevnosti Hohensalzburg a specialitou je vánoční tržiště v pivnici Stiegl, která byla založena již v roce 1492. Není divu, že si tady na pivu pochutnával i W. A. Mozart. V čase adventu tady vaří speciální „Glühbier“, který prý musí každý aspoň jednou v životě ochutnat.

Tržiště před Hellbrunnem

A pokud by vám množství akcí, trhů a koncertů v centru Salzburgu nestačilo, tak na okraji města najdete půvabný zámeček Hellbrunn. Knížecí arcibiskupové, kterým po staletí město patřilo, měli rádi život a jeho radosti. V roce 1612 nechal letohrádek postavit arcibiskup Marcus Sittikus a doposud se jeho vodními hrátkami, tajemnými jeskyněmi a záludnými fontánami baví i dnešní návštěvníci. V čase adventu je před vstupem do zámku okouzlující tržiště plné světel, svíček a nádherné muziky.

Salzburské kavárny v době adventu

Kromě možností ochutnávat různé vánoční speciality na adventních trzích, určitě nesmíte minout slavné salzburské kavárny. Ta nejstarší, Café Tomaselli se nachází na náměstí Alter Markt 9 a byla založena již v roce 1705. Deska v průčelí kavárny upozoňuje, že tato kavárna byla nejoblíbenějším místem rodiny Mozartových.

Naproti najdete Café Konditorei Fürst, kde kromě skvělých zákusků ručně vyrábí skutečně pravé „Mozartkugel“. Nejsou balené do zlata, jako ty, které koupíte v každém supermarketu, ale do modrostříbrného papíru a jedna koule stojí téměř euro. Jenže, tahle koulička je ten pravý suvenýr ze Salzburgu.

© Tourismus Salzburg GmbH

A na závěr…

Nezapomeňte se podívat do nejstaršího hostince v střední Evropě, v klášteře sv. Petra, který byl založen již v roce 803, a kterou také navštěvovala rodina Mozartových. Chcete-li si užít večer jako z časů Mozarta, nechte se pozvat na večeři, při které jsou servírovaná jídla, která tento slavný skladatel měl rád. Bílou citronovou polévku s rozmarýnem, pečená kapouní prsa s noky a parfait z medu. Součástí večeře je i koncert, na kterém uslyšíte slavné árie z Mozartových oper.

Pro mne je Salzburg nejkrásnější město v Evropě, je to skutečně klenot dokonalé krásy. Nastává adventní čas, do Salzburgu je to pár hodin jízdy a tak vám doporučujeme užít si jedinečnou atmosféru města, slavné kavárny, tradiční hostince a především kouzlo adventního času! A také si připomeňte, že tady se zrodila nejslavnější vánoční píseň Tichá noc, kterou si tady připomínají na mnoha místech.

Může se hodit:

www.salzburg.info

ADVENT v Salzburgu
Salzburg’s Christkindlmarkt
Od 22. 11. do 26. 12. 2018 na Dornplatz a Residentplatz
www.christkindlmarkt.co.at

Hellbrunn Adventzauber
Od 22. 11. do 24. 12. 2018
www.hellbrunneradventzauber.at

Vánoční trh na Mirabellplatz
Od 22. 11. do 24.12. 2018
www.weihnachtmarkt-salzburg.at

Advent na Hohensalzburg
Od 30.11. do 23. 12. 2018
www.salzburg-burgen.at

Stern Advent a vánoční trh
Od 22. 11. 2018 do 6. 1. 2019
www.sternadvent.at

Café Tomaselli
www.tomaselli.at

Café Konditorei Fürst
www.original-mozartkugel.com

Mozart Dinner Conzert
Barokní sál Stiftskeller St. Peter Salzburg
Cena: 68 Eur
www.mozart-dinner-concert-salzburg.com

Chystáte se do adventního Salzburgu? Zarezervujte si včas výhodné ubytování a užijte si zde třeba celý víkend!

Mohlo by se vám také líbit