Jeden den v Denpasaru

foto: autorka

Centrum umění Werdhi Budaya / foto: (c) 123rf.com
1 784

Denpasar, hlavní město ostrova Bali v Indonésii, nabízí několik kulturně-historických památek a muzeí jak z období nizozemské kolonizace, tak i z posledních let. V Denpasaru jakožto centru všeho dění probíhá mnoho událostí a festivalů včetně každoročního velkého Balijského festivalu umění.

Reklamy

A samozřejmě jako všude jinde na tomto jedinečném ostrově, ani tady nechybí krásné hinduistické chrámy a mističky s dary bohům ve svatyňkách nebo jen tak rozeseté po ulicích. Během vašeho pobytu na Bali se rozhodně vyplatí Denpasaru jeden den věnovat.

Puputan

Srdce Denpasaru tvoří náměstí Puputan, v jehož blízkosti leží nejdůležitější památky ve městě, a to Balijské národní muzeum, hinduistický chrám Pura Jagatnatha a centrum umění Werdhi Budaya. V čele centrálního náměstí byla postavena socha, aby připomínala krvavé události z roku 1906, kdy na Bali vtrhli Nizozemci a zničili a vyrabovali královský palác. Na protest proti nizozemské okupaci se členi královské dynastie spolu s dalšími představiteli balijské šlechty rozhodli spáchat hromadou ceremoniální sebevraždu – tzv. puputan.

Reklamy

denpasar bali puputan

Náměstí je dnes spíše parkem, kde místní vyhledávají chvilku klidu ve stínu, a startovním bodem zahraničních návštěvníků.

Balijské národní muzeum

Velmi krásné je Balijské národní muzeum, které je nejstarším muzeem na celém ostrově. Je postaveno v architektonickém stylu typickým pro Bali, díky čemuž zvenku spíše připomíná chrám nebo palác. Muzeum tvoří tři pavilony pojmenované podle Balijských vladařů – Tabanan, Karangasem a Buleleng. Uvnitř nich se ukrývá sbírka čítající na 10 000 exponátů balijské kultury a umění – od keramiky, porcelánových soch a obrazů, přes zemědělské nástroje a zbraně až po stínové loutky (tzv. wayang kulit) a mnoho dalšího.

denpasar

Pura Jagatnatha

Za další památkou nemusíte od muzea chodit ani nikam daleko, jen pár krůčků nalevo a jste v Pura Jagatnatha, hlavním hinduistickém chrámu Denpasaru. Poznáte ho podle jasně bílé věže svatyně Padmasana, která vyčnívá zpoza zdí kolem chrámu. Uvnitř Pura Jagatnatha můžete spatřit zachovalé vyřezané motivy, které zobrazují příběhy z hinduistického eposu o Rámovi.

pura jagatnatha

Werdhi Budaya

Pokud byste pokračovali východně od náměstí ulicí JI Hayam Wuruk, došli byste k centru umění Werdhi Budaya, rozsáhlému komplexu budov a amfiteátrů na rozloze 5 hektarů. Werdhi Budaya se těší největší pozornosti každý rok od června do července, je totiž hlavním dějištěm oblíbeného Balijského festivalu umění. Během něj mohou návštěvníci shlédnout mnoho výstav a živých uměleckých představení. Avšak i během roku jsou v centru umění k vidění stálé expozice zobrazující balijskou historii a výtvarné umění, nechybí ani výstavy zahraničních umělců.

Bajra Sandhí

Zatímco náměstí Puputan je malý parčík, který byste snadno přešli bez povšimnutí, tou pravou dominantou Denpasaru je památník Bajra Sandhí. Přesně 45 metrů vysoký sloup se tyčí uprostřed rozlehlého náměstí Renon (celým názvem Lapangan Puputan Renon) naproti sídlu guvernéra Jaya Sabha. Když budete od centra umění pokračovat jižním směrem, nemůžete ho přehlédnout ani kdybyste chtěli.

Památník Bajra Sandhí byl postaven v roce 1987 a slavnostně otevřen prezidentem Magawatim Sukarnoputrim v červnu 2003. Skládá se ze tří částí (samotný monument, vnitřní nádvoří a vnější nádvoří) a má tři patra. Zatímco v prvním patře jsou pouze administrativní místnosti s knihovnou a jezírkem, druhé patro je věnované galerii, která zobrazuje nejdůležitější historické události Bali od roku 3000 př. n. l. až po nizozemskou kolonizaci a boje za nezávislost Indonésie. V posledním patře je panoramatická vyhlídka na Denpasar, která je úžasným závěrem procházky po rušném hlavním městě Bali.

Další možnosti výletů v blízkém okolí Denpasaru

  • Pura Tanah Lot – nejznámější a nejnavštěvovanější mořský chrám na Bali,
  • chrám Sakenan,
  • dva královské paláce Puri Agung a Puri Anyar,
  • Žraločí ostrov, kde se můžete vykoupat se žraloky,
  • záchranné centrum želv (The Turtle Conservation and Education Centre – TCEC),
  • Ngurah Rai – největší mangrovníkový les na Bali,
  • a pokud milujete nakupování, nevynechejte denpasarský trh na hlavní ulici Gajah Mada.
Mohlo by se vám také líbit