Bejrút – Paříž Blízkého východu

Foto: 123rf.com, Instagram, Wikimedia Commons

©  Foto: 123RF.com
2 208

Pokud chcete při svých poznávání světa skloubit výlety do přírody, hor a zároveň si třeba užívat na plážích, nezapomeňte do svých plánů zahrnout také libanonské hlavní město Bejrút. Více jak 4000 let staré město se rozkládá na úzké pobřežní nížině a na svazích pohoří Libanon.

Reklamy

Bejrút vždy byl a stále je odedávna křižovatkou dálkových cest a komunikací vedoucích podél pobřeží Středozemního moře do hlavních měst v Sýrii (Damašku), v Iráku (Bagdádu) a v Íránu (Teheránu). Ač je poměrně malý, stejně jako celý Libanon, je díky své poloze jedním z nejvýznamnějších blízkovýchodních center obchodu, kultury a vědy. A rozhodně stojí za to, jej poznat!

Bejrút nebo Paříž?

Od poloviny 20. století se díky volnému životnímu stylu zdejších obyvatel, šarmu i velkému vlivu francouzských firem přezdívalo Paříž Blízkého východu. V té době se zde opravdu střetávali obchodníci nejen z oblasti, ale z celého světa. Stalo z něj i významné centrum finančnictví i středisko kultury a vědy.

Reklamy

Občanská válka

Bohužel občanská válka, která zde v roce 1975 vypukla, na dlouhou dobu město i celou zemi uvrhla do zapomnění a zcela zniniča turistický ruch. Válka trvala až do roku 1991, kdy byl mezi znepřátelenými stranami podepsán mír. Vleklá válka však zcela zničila historické město i všechny moderní budovy. Libanonci ihned poté však začli s opravami. Bohužel neklidná oblast přinesla další pohromu. V roce 2006 vypukla v oblasti válka nová, do které se zapojil i sousední Izrael. Ten svými raketami a především leteckým bomboardováním likvidoval čtvrti ovládané hnutím Hizballáh.

Nový začátek…

I přes zmíněné války se dnes Bejrút opět stává navštěvovaným městem a začíná hrát znovu velký význam i z pozice mezinárodního obchodu. Najdete zde elegantní a kosmopolitní části města, leckde však stále narazíte na sutiny budov poničených válkou. Nové prosklené mrakodrapy pak zase v odlesku zapadajícho slunce krásně odrážejí obrysy zdejších zrekonstruovaných mešit. Po ulicích se pohybují tisíce lidí, luxusních aut a mladé ženy se zde oblékají opět podle poslední evropské módy. Proti tomu se zde však pohybují i ženy zahalené do hidžábů.

Hello, keefik, ça va?

Tak, jako dříve, i dnes ve městě znovu vedle sebe žijí křesťané a muslimové. Dlouhá občanská válka, která mezi nimi zasela hluboké rány, rozdělila město na křesťanskou a muslimskou část. Křesťanská část Bejrútu dnes nabízí řady prostorných rodinných domů neopak muslimská část je dosti přelidněná a domy jsou zde namáčknuté doslova jeden na druhém. Nicméně je zde zárodek nového uspořádání i mulikulturního soužití. V ulicích běžně opět uslyšíte arabštinu, francouzštinu i angličtinu a také směsici všech tří jazyků.

Archeologické nálezy a historie území

Archeologické výzkumy, které zde probíhaly před válkou a které nyní při obnově Bejrútu znova pokračují, odkryly doklady o přítomnosti Féničanů, Řeků, Římanů, Arabů i Osmanů. Nejstarší zmínku o městě je možné nalézt na tabulkách psaných klínovým písmem, které jsou známy jako tzv. El-amarnské dopisy, kdysi adresované jednomu z egyptských faraonů.

V roce 140 př. n.l. byl bejrút dokonce úplně srovnán se zemí Seleukovci. Obnoven byl posléze v duchu řecké koncepce. Následně se rozrůstal pod římskou nadvládou díky Herodesu Agrippovi II. V roce 551 postihlo město obrovské zemětřesení, při kterém podle dochovalých záznamů, zahynulo přes 30.000 obyvatel. V 7. století pak ovládli město Arabové. Následně jej dobily křižáci při svých taženích a nakonec město na 500 let obsadili Turci. Až v polovině 19. století se Bejrút stal kosmopolitním městem, ve kterém hrál velký vliv Evropy a USA. Svou roli zde sehrála zejména Francie. Po rozpadu osmanské říše se stal Bejrút i Libanon součástí fransouzského mandátního území Sýrie.

Bejrút však není jediným místem, které byste při návštěvě mohli poznat. Oblast Blízkého východu je prapůvodní kolébkou “novodobých” dějin a je zde tedy možno stále obdivovat pozůstatky historie.

Byblos

Významné antické město a přístav u Středozemního moře, který najdete asi 30 km severně od Bejrútu. Město se stalo významným centrem obchodu již v dobách perské říše (550–330 př. n. l.). Dnes patří mezi největší turistickou atrakci Libanonu a navštěvuje jej velký počet turistů. Obdivovat zde můžete ruiny Obeliskového chrámu, pozůstatky Římského divadla, zbytky perské pevnosti nebo starý křižácký hrad.

Podobné příspěvky

Akoura

Další místo, které by nemělo uniknout vaší pozornosti. Nachází se asi 70 kilometrů severně od Bejrútu. Jedná se o město občanů a obdivovat zde můžete např. jeden z nejstarších kamenných kostelů svatého Petra a Pavla na světě. V okolí města se pak můžete vydat do hor a obdivovat nádherné výhledy na zdejší louky, jabloňové sady a překrásná jezera.

Jabal Moûssi

Asi hodinu severně od Bejrútu můžete navštívit i biosférickou rezervaci Jabal Moûssi. Jedná se o nádhernou oblast s malými historickými vesnicemi, dechberoucími turistickými stezkami, na kterých můžete obdivovat rostliny, které jinde na světě již nenajdete. Oprávněně bylo toto místo zařazeno na seznam UNESCO.

Kdy a kam vyrazit v Bejrútu?

Nejlepší období, kde se vypravit do Libanonu a Bejrútu je letní období. Od května do září se zde sice teploty mohou pohybovat okolo 35 °C, ale zase je můžete v klidu strávit na zdejších plážích. A pokud budete večer unaveni ze všeho toho sluníčka, můžete vyrazit na obhlídku nočního života. Vaše večerní párty se tady opravdu může rozjet! Noční kluby jsou podél pláží snad na každém rohu. Chcete-li si užít a trochu se odvázat zajděte do klubů Mar Mikhael, Skybar Beirut nebo The Grand Factory.

Co bychom však němeli zapomenou zmínit, je zdejší vynikající kuchyně. Pokud zde budete, můžete si opravdu vybrat od zdejší klasiky “hummusu” nebo falafelu, až po vydatné pokrmy připravené především z jehněčího nebo vynikajících mořských ryb. Samozřejmě, že pokud nebudete chtít nic z toho, máte na výběr stále klasické středomořské pokrmy jako je pizza nebo italské těstoviny, takže hlady neumřete. No a pokud patříte mezi vyznavače nadnádorních fastfoodů, tak vězte, že KFC, Subway i McDonalds jsou tu taky…

Patříte-li mezi vyznavače shoppingu zamiřte do největšího nákupního centra City Mall. Najdete zde více jak 120 obchodů, restaurací, kaváren, multikino nebo kasino.

Stojí za vidění:

  • Pobřežní promenáda Corniche
  • Gemmayzeh street – hlavní třída v centru Bejrútu
  • Bejrútské katedrály: katolická a pravoslavná
  • Americká univerzita v Bejrútu ve čtvrti Rás Bejrút
  • Mešita Al-Omari
  • Mešita Al-Amina
  • Holubí skála – symbol města v pobřežní čtvrti Raouché
  • Pozůstatky staveb z dob římské říše
  • Palác Bait ed Din (nachází se 45 km jihovýchodně od Bejrútu – na obrázku vedle)
  • Národní muzeum Bejrút – v jeho sbírce jsou i fosílie ryb starých 85 milionů let nebo fénické památky
  • Galerie Marfa a ARTLAB
  • Downtown Beirut

 

Víte, že…

  • Při obnově Bejrútu po válce bylo objeveno mnoho archelogických vykopávek z dob starých Féničanů a Římanů.
  • The New York Times označil v roce 2009 Bejrút za nejatraktivnější turistickou destinaci světa!
  • Archeologická sbírka Americké univerzity v Bejrúzu obsahuje mince z 5. století před nším letopočtem!
  • Česká módní návrhářka Blanka Matragi (původně Kyselová) se, po svém působení v 80. letech 20. století v Bejrútu, kde si otevřela salon “Blanka Haute Culture”, stala uznávanou módní návrhářkou v celém Perském zálivu.

Může se hodit:

www.beirut.com
www.skybarbeirut.com
www.fb.com/thegrandfactorybeirut
www.saifigardens.com
www.phoeniciabeirut.com
marfaprojects.com
www.art-lab.me

Malý “droní” pohled na současný Libannon můžete shlédnout ve videu níže.

UPOZORNĚNÍ:
Přestože, Bejrút rozhodně stojí za vidění i poznání a má co nabídnout, díky válce v Sýrii, vydalo několik zemí, včetně USA a Velké Británie, doporučení pro své turisty, aby se vyhnuli jižním oblastem a jižním předměstím Bejrútu. Buďte proto velmi ostražití i vy, vydáte-li se sem v této době. Je zde hodně uprchlíků ze Sýrie.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit