Krásy Mrtvého moře – dobrodružně autostopem

foto: autorka

1 330

Na toulkách po Svaté zemi jsem navštívila i nejmenší moře na světě, Mrtvé moře, za kterým pro své blahodárné účinky přijiždějí turisté z celého světa. Z Jeruzaléma vyrážejí pravidelné autobusové linky do tropického kibbuzu Ein Gedi, nacházejícího se od pobřeží Mrtvého moře coby kamenem dohodil. Již během jízdy autobusem kvůli mírnému tlaku v uších pocítíte, že je daná oblast opravdu nejníže položeným místem na zemi.

Reklamy

První věcí, která mě po přijezdu do Ein Gedi překvapila, bylo bylo úmorné vedro. To zde během dne šplhalo přes 39°C ve stínu! V noci pak teplota neklesla pod 30°C, což bylo zhruba o 15°C více než v Jeruzalémě. Jelikož byl teprve začátek května a předchozího půl roku jsem žila v sychravé Anglii, představovala tato změna značný teplotní šok. Lidské tělo si naštěstí zvykne na vše, proto jsem se na vyprahlé klima adaptovala poměrně rychle.

 

Cestování autostopem

Podobné příspěvky

Dalším, avšak tentokrát již příjemnějším překvapením, byla moje první samostatná zkušenost s autostopem. Již před mým pobytem v Izraeli jsem zaslechla, jak je jízda stopem v této zemi populární. A věřte nebo ne, je i zcela bezpečná! Jelikož jsem dobrodružná povaha, lákalo mě odbýt si svou premiéru právě ve Svaté zemi. Po výstupu z autobusu v Ein Gedi jsem bohužel zjistila, že jsem vystoupila o něco dříve. A protože mě během chůze podél rozpálené silnice prudké polední paprsky doslova škvařily, rozhodla jsem se riskovat a zkusit se dopravit zhruba tři kilometry do campingu stopem.

Reklamy

V Izraeli se nestopuje jako ve zbytku světa s palcem zdviženým nahoru, ale narovnaným ukazováčkem mířícím k zemi. Z rozžhavené pece mě osvobodilo hned první auto, jehož židovský řidič uměl sotva anglicky, ale byl moc milý a zavezl mě přímo na místo mého ubytování. Od té doby jsem se stopování nebála a několikrát jej v Izraeli vyzkoušela.

Ein Gedi

V Ein Gedi jsem se ubytovala v campingu, jehož terasa umožňovala skvostný výhled na nejslanější moře na světě, které svou drobností připomíná spíše jezero. Z izraelského pobřeží lze zřetelně rozpoznat hory na jordánské straně, odkud v noci září stovky světýlek měst.

Pokud si myslíte, že do Mrtvého moře můžete vstoupit odkudkoliv, jste na omylu. Protože se toto moře neustále vysušuje a panují obavy, že během několika desítek či stovek let moře zcela vyschne, s návštěvou neotálejte! Na pobřeží se nachází i několik solných propastí, které jsou velmi nebezpečné. Většinu z nich na první pohled nerozeznáte, proto se kvůli riziku propadnutí a vážného zranění doporučuje koupání pouze na vymezených plážích.

Tyto pláže jsou luxusní, bezpečné a mnoho z nich poskytuje lázeňské služby, například slavné bahno z Mrtvého moře. Platí se zde však poměrně vysoké vstupné. Pokud jste tedy dobrodruzi jako já, vyplatí se dát na rady místních a vyzkoušet soukromé neznámé pláže, k nimž jsem se několikrát vydala s novými přáteli z campingu stopem.

Pláže u Mrtvého moře

Jedna z nich se nachází poblíž kibbutzu Metzoke Dragot. Na zdejší přírodní pláži jsme se bez problémů vykoupali. Dá se zde dokonce stanovat na divoko, což je v Izraeli povolené, pokud se vám tedy nechce platit vysoké poplatky za stanování v campingu, doporučuji tuto možnost. V této oblasti žijí hippie komunity, když se však chováte ohleduplně a uklidíte po sobě, nemají s vaší přítomností žádný problém.

Zjistila jsem, že místní lidé jsou velmi ochotní. Na přírodní pláži jsme narazili na mladíky z Jeruzaléma, kteří nám ukázali nejlepší místo ke koupání s prameny se sladkou vodou a bahnem z Mrtvého moře, jehož účinky na lidskou pokožku jsou přímo zázračné. Poté nás dovezli zpět do campingu a výborně jsme si popovídali.

Pokud uvažujete navštívit Izrael, vřele vám Mrtvé moře a kibbutz Ein Gedi doporučuji! A jestli vás navíc láká dobrodružství, nezapoměňte doma stan nebo alespoň vyzkoušejte jízdu stopem v této vzrušující zemi.

Příště si můžete přečíst o mém pokračování cesty Izraelem – tentokrát směrem na jih do města Eilat, kde jsem byla ubytovaná u místních přes Couchsurfing. Něco více si přečtete i o izraelské kultuře, navštívíte se mnou kouzelný Red Canyon a prehistorický rozsáhlý Timna Park, v němž žili staří Egypťané a kde jsem se ztratila. Nebude chybět počtení o mé zběsilé 300 kilometrové jízdě stopem přes téměř celý Izrael.

Zajímavosti a doporučení:

  • Ideální doba k návštěvě Mrtvého moře je vzhledem k vysokým teplotám období od konce listopadu do začátku března, kdy panují příjemné teploty od 20°C do 26°C.
  • S otevřením nového letiště v Ovdě (poblíž města Eilat), se nyní dostanete z Prahy do Izraele opravdu levně, s cenami již od 500 Kč za jednosměrný let.
  • Mrtvé moře patří k nejslavnějším léčebným místům na kožní problémy. Na lehkou formu lupénky, na kterou jsem se tehdy léčila, se mi nejvíce osvědčilo bahno z Mrtvého moře, které levně zakoupíte na tržnicích v Tel Avivu. Naopak voda z Mrtvého moře působí na počátky této nemoci spíše agresivně, klasické moře má mnohem příznivější účinek.
  • Při prozkoumávání okolí Mrtvého moře, poblíž kibbutzu Ein Gedi, se nachází několik národních parků a stojí za to projít si i trekové trasy v poušti – doporučuji však vyrazit buď brzy ráno nebo večer vzhledem k prudkému slunci. Nezapoměňte také na pravidelné doplňovaní tekutin!
  • Izrael je velmi drahá země. Nestyďte se proto ukázat své české já a vemte si s sebou zásoby jídla. Dá se zde také bez problémů pít voda z kohoutku, díky čemuž rovnež značně ušetříte.
Mohlo by se vám také líbit