Azurové moře a bílé pláže bez koktejlů? I takové mohou být Maledivy.

foto: autorka

1 787

Pokud se vydáte na Maledivy, stojí před vámi vcelku dlouhé rozhodování v podobě výběru konkrétní lokality. Souostroví se skládá z krásných 26 atolů, což vypadá jako docela rozumný počet. Avšak k tomu si představte, že atoly jsou tvořeny celkem z 1 196 ostrovů! Kam tedy zamířit?

Reklamy

Kde Maledivy leží a jak se tam dostanu?

Rozdrobené ostrůvky s nejvyšším vrcholem celé 2 metry nad mořem hledejte v Indickém oceánu. Leží jihozápadně cca 500 km od Indie. Dopravíte se sem vcelku pohodlně z Prahy s přestupem v Dubaji. Spojů najdete ale nezpočet, liší se hlavně cenou a délkou letu.

Nejkrásnější pláž na světě

Váhala jsem dlouho, který z ostrovů uspokojí mou cestovatelskou vášeň. Spíše než turistické resorty mě lákalo poznat život místních a dostat se na ostrov s úžasnou pláží, ze které mohu přímo šnorchlovat. Rozhodnutí nakonec padlo na ostrůvek Fulhadhoo. Pláž se v nedávné minulosti umístila v žebříčku, jakožto nejkrásnější na světě. I nyní patří mezi 50 top.

Reklamy
Podobné příspěvky

Ostrov Fulhadhoo hledejte v Horsburgh atolu, který leží přes 100 km severozápadně od hlavního města Male. Dostanete se sem jak veřejnou (lodní) dopravou nebo vyhlídkovým letem (velmi drahé). Hlavní a nejkrásnější pláž se rozléhá po celé jedné straně ostrova a měří bezmála jeden kilometr. Na této straně méně fouká, voda stojí jako v rybníce. Pěkně si zaplavete nebo se můžete přebrodit k dalším mini ostrůvkům, jejichž písečné vrcholky směle vykukují pár centimetrů nad hladinou. Jestliže se rozhodnete klidně relaxovat v mělké vodě, připravte se na možné setkání se zvědavým baby žralokem. Horší je, když se vám toto „poštěstí“ zrovna na jednom z těch miniostrůvku a zpět na Fulhadhoo musíte pár desítek metrů přeplavat. Ale jak tvrdí místní – žraloků se v oblasti nachází sice hodně, ale mají k dispozici tolik potravy, že na lidi nedojde…no, i přes toto vědomí mi přeplavání nebylo zrovna příjemné…

Kdy vyrazit?

Obecně nejbezpečnějším obdobím (co se týče vyvarování se dešti) se uvádí leden až duben. Ovšem lze navštívit Maledivy i mimo toto období, kdy se setkáte pouze s krátkými srážkami, nejčastěji přes noc. Řeč je o tzv. shoulder season, což jsou víceméně měsíce blízké k těm v období sucha…a já mohu jen doporučit. Přestože se sluníčko občas schovalo, teploty rapidně neklesaly ani vydatné lijáky jsem v prosinci nezažila.

A z finančního hlediska? Ceny v sezoně vždy šplhají nahoru. Nejvyšší vrchol připadá na vánoční svátky a období okolo Nového roku. Termín dovolené ovlivňuje jak cenu letenek, tak i služby přímo na Maledivách.

Kde se ubytovat?

Zajímavostí je, že na přelomu roku 2016/2017 se na ostrově Fulhadhoo nacházel pouho pouze jeden hostel s názvem 3 Hearts. Na konci roku 2018 jich zde najdete již šest! Možností je více, ale tím roste i počet návštěvníků a klesá kouzelné soukromí.

Já sama jsem měla to štěstí poznat ostrov bez téměř žádných turistů. Víceméně pouze místní. Dva obchody, kde se prodávalo asi jen 20 druhů zboží (sladkosti, koření, drobnosti do domácnosti). Jedna škola. Trávou zarostlé hřiště. Jedna mešita. Klid.

Strava na ostrově

Jídlo jsem dostali pouze na hostelu, a to bez možnosti výběru či volby množství. Sebou si nikdy nevozíme téměř nic, rádi ochutnáváme místní specialitky, což se zde povedlo. Na Fulhadhoo ani na ostatních ostrovech neroste skoro žádné ovoce. Dováží se jen nejnutnější. V obchodech toho moc nekoupíte. Pokud máte chuť na něco dobrého, můžete se pokusit dostat se do jediného plodu, který se na ostrově povaluje všude – do kokosu. Nejprve jsem si myslela, že je to nemožné. Trpělivost ale přinesla toto:

Místní se snaží pořádat různé aktivity. I přes mou velkou nelibost v zabíjení čehokoliv živého, jsem souhlasila s výletem za tímto účelem. Rybařit jsem vyjela s nahlas vyřčeným přáním, abych nic nechytila. Jakmile ale člověk něco nechce, přesně to dostane. Takže nakonec jsem to byla já, kdo chytil dostatečně velký úlovek, který se mohl servírovat celému hostelu (celem asi 5 osob i s obsluhou). Ryby mi bylo líto, ale hlad zvítězil.

Dobré vědět

Dejte si pozor na jednu, dvě věci… Jakmile se ocitnete na Maledivách, platí zde speciální nařízení. Kromě toho, že byste na pláži měli nosti plavky (pro dámy – oba díly), tak je tu ještě něco. Na ostrovech, kde se nenachází klasické rezorty, platí přísný zákaz dovozu či prodeje alkoholu. Dle zákona se řídí i hlavní město/ostrov Male. Jen některé luxusnější rezorty si dovolí zákon porušit. V mnoha cestovatelských diskuzí najdete, že se některým „dobrodruhům“ podařilo alkohol propašovat. Vždy je ale lepší respektovat místní zvyky a třeba i Nový rok přívítat pouze limonádou…

Chystáte se vyrazit na Maledivy? Ubytování můžete rezervovat opravdu snadno přímo zde:

Mohlo by se vám také líbit