35 národních parků na jednom místě – Keňa

Foto: © 123RF.com

2 886

Keňa je stát ležící v rovníkové části Afriky. Narozdíl například od takové Jihoafrické republiky je však stále rozvojovou zemí. Turistům nicméně nabízí nepřeberné množství nádherných míst, které stojí za poznání a objevení.

Reklamy

Chystáte-li se do této africké země, je dobré si určitě dopředu něco nastudovat. Keňa vám sice nabídne krásná místa hotelových resortů, ze kterých nemusíte vystrčit paty, a kde si bezesporu užijete svoji draze zaplacenou dovolenou. Ale řekněte sami, není pak zbytečné, cestovat přes půlku světa a nepoznat přitom něco nového? K moři si přeci můžete zajet i do Chorvatska, když na to přijde 😉

Keňa je především nádherná příroda

Centrální část této země zabírá nížina, která se mírně svažuje k pobřeží Indického oceánu. Na západě rovinu protíná Východoafrická příkopová propadlina. Jedná se zároveň i o seizmicky poměrně aktivní oblast s početnými sopečnými masivy. U pobřeží panuje rovníkové monzunové klima. Zmíněnou centrální část země ovlivňují naopak suché vzduchové masy. Ve vysokých horách převládá teplý a vlhký vzduch, v důsledku čehož v této oblasti poměrně často prší.

Reklamy

Keňské krajině obecně dominuje především savana, ve které se vyskytuje poměrně bohatá a rozmanitá živočišná říše. Žijí zde sloni afričtí, nosorožci dvourozí, lvi a zejména veliká řada druhů antilop. Určitě si všichni vybavíte úžasné cestopisné a přírodopisné filmy v čele s národním parkem Serengeti.

Kdo by však řekl, že v Keni najde celkem 35 národních parků a rezervací! A to je to hlavní, za čím se většina turistů do Keni vydá. Turistika za poznáním zdejších národních parků je totiž i z pohledu tvorby HDP nejvýznamnějším sektorem v oblasti služeb.

Několik z nejzvýznamnějších parků si proto přiblížíme.

Serengeti

NP Serengeti se rozprostírá sice v Tanzánii, nicméně částečně zasahuje i do Keni a přímo sousedí s rezervací Maasai Mara. Serengeti, to je především nádherná nekonečná travnatá rovina se stády pasoucích se divokých zvířat. Její nadmořská výška se pohybuje v rozmezí od 920 do 1850 m n. m. Díky tomu se v různých částech můžete setkat se značnými výkyvy teplot. V závislosti na aktuálním ročním období se mohou lišit až o 25 °C, tak s tím počítejte! Období dešťů zde nastávají 2x ročně – první je delší mezi březnem až květnem, druhé kratší mezi říjnem až listopadem. Úhrny srážek se také dost liší. V oblasti Ngorongoro (Tanzánie) dosahují srážky hodnot okolo 510 mm, naopak u Viktoriina jezera je to až na 1200 mm!

Během období dešťů zdejší zvířata migrují za vodou až do vzdálenosti více než 800 km. V savaně v té době můžete spatřit největší migrace kopytníků na světě, při které se na svou pouť za vodou pouští více jak jeden milion pakoní a asi 200 000 zeber. Je až neuvěřitelné, že během těchto migračních pochodů savanou téměř 250 000 antilop zahyne v důsledku vyčerpání, zranění či se stanou kořistí dravců.

Jméno savany národního parku Serengeti pochází z jazkyka zde žijících Masajů a v překladu znamená “nekonečná pláň”. Pro Masaje je hlavním zdrojem jejich obživy dobytek.

Problémem Serengeti jsou však lidé z místních chudinských vesnic. Jejich obyvatelé zabijí kvůli potravě či obchodu každoročně přes 40 000 pakoní, zeber nebo slonů. A právě pozorování slonů, největších suchozemských zvířat na planetě, patří v parku Serengeti k nejvyhledávanějším aktivitám turistů.

Národní pak Amboseli

Další nejnavštěvovanější keňžský národní park. Amboseli je jedním z nejstarších národních parků Afriky. Rozkládá se na jihu Keni, na severozápadních svazích Kilimandžára v mírně zvlněné krajině, a najdete jej asi 260 km od keňského hlavního města Nairobi v nadmořské výšce nad 1000 m. Jeho rozloha je asi 392 km2.

Dominantou východní části parku je stejnojmenné „sezónní“ jezero Amboseli. Park patří mezi jedno z nejideálnějších míst vhodných pro pozorování slonů afrických. Ve zdejších stádech jsou zastoupeny všechny generace, od právě narozených slůňat přes dospělé jedince, až po slony staré více jak 60 let.

V parku však žije i dalších 60 druhů savců, 450 druhů ptáků a dravců. Kromě opic, antilop, zeber a gazel zde můžete pozorovat lvy a gepardy nebo i ledňáčky.

Dnes jsou už zvířata sice poměrně zvyklá na přítomnost turistů v džípech, ale i tak je lepší nepohybovat se mezi nimi pěšky. Sice před vámi většinou utečou, ale pokud mají zrovna hlad, je lepší auto mít na blízku.

Na území parku Amboseli nejsou žádné vesnice. V bezprostřední blízkosti rezervace žijí Masajové, díky nimž v Amboseli neřádí pytláci. Zisky z turistického ruchu připadají právě Masajům.

Národní park Kilimandžáro

Zajímavým místem v okolí parku Amboseli je spící sopka Kilimandžáro. Se svojí výškou 5895 m n. m. je zároveň nejvyšší horou Afriky. Hora se však nachází v dalším národním parku – Kilimandžáro. Zajímavostí je, že co se týká turistického ruchu, patří Kilimandžáro mezi opravdu zajímavé cíle. Každoročně se o výstup na vrchol pokusí asi 20 000–35 000 turistů! Jen čtvrtina z nich ale uspěje, přičemž v průměru 10 turistů ročně při výstupu dokonce zemře.

Kilimandžáro je také poměrně nestále co se týká počasí. Střídají se zde období sucha s obdobími dešťů, které se zde vyskytují od března do května a pak také od prosince do února. Na Kilimandžáru, jako pouze na jedné ze tří afrických hor, naleznete po celý rok sněhovou pokrývku.

U paty hory do nadmořské výšky 800 m se rozprostírá savana, do 1800 m následují kávové a banánové plantáže. Nad touto hranicí se pak vyskytují stálozelené lesní porosty. Od výšky 2800 m nalaznete již horské louky a rašeliniště. Nad 4000 m pak začíná horská pustina s lišejníky. Od roku 1987 patří tato krajina mezi světová dědictví UNESCO. Stejnojmenný park zahrnující i horu zaujímá rozlohu 755 km2.

Národní rezervace Maasai Mara

Maasai Mara je ideálním místem pro pozorování sezonní migrace zeber, gazel Thomsonových a antilop. Spatřit zde lze však u zástupce tzv. velké africké pětky (viz. Víte, že…). Vyskytují se zde v hojném počtu i žirafy, hyeny, šakali, gepardi, hroši i krokodýli.

Park najdete na jihozápadě Keni. Sousedí s národním parkem Serengeti a jeho rozloha je 25 000 km2. Zmíněnou migraci býložravců můžete ve zdejším parku pozorovovat každoročně v červenci a srpnu. Celoročně zde převládají teploty převyšující 20 °C a dvakrát do roka zde nastává období dešťů (duben – červen a říjen – prosinec). V období sucha nutí nedostatek potravy obrovská stáda překonávat značné vzdálenosti (cca 1000 km).

Zdejší krajinu tvoří především savana jejíž mírně zvlněné planiny jsou porostlé vysokými travinami. Rostou zde i třímetrové ibišky konopné, gloriózy s krásnými červenými květy nebo aksamitníky. Najdete zde rovněž akácie nebo sukulenty.

Další významné národní parky v Keni:

  • Za vaší návštěvu rozhodně stojí i Národní park Nairobi, který se nachází na okraji hlavního města. Divoká zvířata lze pozorovat a fotit přímo na pozadí nairobských mrakodrapů.
  • Největší keňžský park Tsavo (východní a západní) patří k největším přírodním rezervacím na světě a pozorovat v něm můžete tzv. červené slony. Proslavený je také výskytem baobabů.
  • Národní park Ruma je jedinečný díky přítomnosti zde žijící antilopy oribi a žirafy Rothschildovy.
  • Národní park Lake Nakuru je jedním z nejmenších v zemi. Významný je ovšem výskytem stovek plameňáků a veliké populace nosorožců dvourohých.

Víte, že …

  • V Keni má své předky bývalý 44. americký prezident Barack Obama. Jeho otec se narodil v provincii Nyanza a byl zaměstnancem keňžského ministerstva financí.
  • Slon africký je největším suchozemským savcem, který dosahuje hmotnosti až 6 t.
  • Serengeti patří mezi několik málo míst na naší planetě, kde lze dosud spatřit zvířata žijící stejně jako před stovkami tisíc let.
  • Tzv. “Velkou pětku” tvoří lev, levhart, slon, nosorožec a buvol. Tato zvířata byla oblíbeným cílem lovců z Evropy až do 20. století. Velkou pětku tvořili podle lovců největší a nejnebezpečnější zvířata planety.
  • V Serengeti žije i nejrychlejší šelma – gepard, který dokáže krátkodobě vyvinout při lovu rychlost až 110 km/h.
  • Viktoriino jezero je se svojí rozlohou 69 485 km2 největším africkým jezerem a třetím největším jezerem na naší planetě.

Může se hodit….

Nejlepším obdobím pro návštěvu Keni je období od prosince do března nebo od července do října.

Oficiální název: Keňská republika
Název ve svahilštině: Jamhuri ya Kenya
Hlavní město: Nairobi
Náboženství: protestanti 45%, katolické 33%, muslimové 10%, ostatní: 11%
Počet obyvatel: 47 615 000 (2017)
Rozloha: 582 646 km2
Úřední jazyk: svahilština, angličtina
Měna: keňský šilink
MPZ: EAK
Telefonní předvolba: +254

Emergency service, tel.: 911
Nairobi Hospital, tel.: (02) 722 160
Mombasa Hospital, tel.: (011) 312
Wilson Airport, tel.: (02) 717 374
Velvyslanec ČR, tel.: (204) 348 163, E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/kena/index.html
http://www.magicalkenya.com/
http://www.kws.org
http://www.africanmeccasafaris.com/travel-guide/kenya/parks-reserves

Peníze vyměňujte na oficiálních místech a ne na ulici. Ve velkých městech fungují platební karty EuroCard/MasterCard, American Express, Visa, Plus a Cirrus. Nicméně doporučujeme mít sebou vždy i hotovost.

Ohledně případného očkování je dobré se informovat u svého doktora nebo lépe na hygienicko-epidemiologické stanici. Pro pobyt si můžete zajistit výhodné cestovní pojištění s 50% slevou, které vám pokryje případné náklady na ošetření, hospitalizaci, léčení, výlohy na léky, nezbytné převozy apod.

Pozor, samotné ošetření může být však vyžadováno zaplatit v hotovosti, takže si schovejte všechny doklady o placení pro proplacení pojišťovnou.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit