10 přírodních zajímavostí Bali

foto: autorka, archiv

4 307

Už jste možná slyšeli, že se Bali říká „ostrov bohů a tisíce chrámů”. Pokud ale dáváte raději přednost útěku před civilizací do přírody, nemějte obavy. Na Bali je přírodních krás stejně jako kulturních památek. Rýžová pole, sopky, vodopády, pláže, treky džunglí…

Reklamy

To všechno tu je, a ještě mnohem víc. Tady je výběr deseti těch nejúchvatnějších přírodních zajímavostí Bali.

Rýžové terasy

1) Tegalalang v Ubudu

Rýžové terasy jsou pravděpodobně to první, co se lidem vybaví, když se řekne Bali. Protože ty balijské rýžové terasy patří mezi nejkrásnější na světě a staly se tak neodmyslitelným symbolem ostrova.

Reklamy

Ty „nejprofláknutější” terasy zvané Tegalalang najdete půl hodinky jízdy od města Ubud. Nejsou sice tak rozsáhlé, ale výhledy na ně jsou o to nádhernější a zážitek z nich intenzivnější. Kvůli velké návštěvnosti a častým horkům doporučuji na terasy vyrazit brzy ráno.

2) Jatiluwih

Rýžové terasy Jatiluwih jsou sice o něco méně známé, zato jsou ale mnohem rozlehlejší. Navíc jsou jako jediné místo na Bali zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jatiluwih
Jatiluwih

3) Údolí Sidemen

Na východě Bali leží turisty téměř zapomenuté údolí Sidemen, kde roztroušené vesničky a chrámy obklopují terasovitá rýžová políčka. Úžasnou přírodní scenérii doplňuje nedaleká hora Agung. Zastávka v údolí Sidemen jde skvěle spojit s návštěvou chrámu Besakih.

Besakih
Besakih

Hory a sopky

4) Kintamani a sopka Batur

Oblast Kintamani ve východním Bali patří mezi nejoblíbenější cíle ostrova. Součástí dechberoucí krajiny je totiž sopka Batur a stejnojmenné jezero, které leží uvnitř obrovského kráteru a právem patří mezi top 10 zajímavostí Bali.

Sopka Batur je stále aktivní. Její první výbuch byl zaznamenán v roce 1804. Od té doby vybuchla více než 20krát, naposledy v roce 2000. To cestovatele nijak neodrazuje od jejího zdolání. Na 1 717 m. n. m. vysoký vulkán se tradičně pořádají výpravy v brzkých ranních hodinách za východem slunce. Po rozbřesku se vám odhalí dechberoucí výhledy na okolní krajinu včetně jezera Batur a nejvyšší horu Bali – Agung. Při dobré viditelnosti lze odsud dohlédnout až na horu Rinjani (3 726 m. n. m.) na ostrově Lombok, která je jednou z nejvyšších Indonésie.

Batur
Batur

5) Gunung Agung

Pokud je pro vás sopka Batur malá výzva, o kus vedle na vás čeká náročnější výšlap na nejvyšší horu Bali. Gunung Agung se tyčí do výšky 3 100 m. n. m., jejichž zdolání vám zabere 4-6 hodin škrábání se náročným a prudkým terénem. Stejně jako na Batur, tak i na Agung se organizují noční túry za lovem východu slunce.

Gunung Agung
Gunung Agung

6) Campuhan Ridge Walk

Pokud dáváte přednost něčemu méně namáhavému, zvolte Campuhan Ridge Walk u města Ubud. Nenáročná túra o 9 kilometrech vede po hřebenech kopců s výhledy na malebnou přírodu. Cesta je lemovaná rýžovými políčky a zelenými svahy. Na nich místní sbírají dlouhou trávu, kterou následně používají podle tradiční balijské architektury k pokrývání střech.

Campuhan Ridge Walk
Campuhan Ridge Walk

Vodní říše

7) Vodopád Sekumpul

Na severu ostrova najdete hned několik vodopádů. Údajně tím nejkrásnějším je Sekumpul ukrývající se v džungli. Vodopád tvoří sedm úzkých kaskád, které stékají kaňonem zarostlým tropickou vegetací. Pokud se k němu chcete dostat, čeká vás trek, který vám dá trochu zabrat. Nesnadná dosažitelnost má však tu výhodu, že potkáte jen málo turistů, díky čemuž si Sekumpul zachovává tajemnou atmosféru a rozhodně patří do nej zajímavostí Bali.

Sekumpul
Sekumpul

8) Podmořský svět

Jestli jste (vždycky) toužili spatřit svět pod vodou, na Bali je ta správná chvíle. Ať už jste dobrodruh velký a toužíte se potápět do hlubin Indického oceánu, nebo dobrodruh menší a vystačíte si se šnorchlováním. Na Bali je několik lokalit, které se díky bohatému podmořskému životu řadí mezi nejlepší na světě. Ve vodách omílající Bali žijí želvy, manty či měsíčníci – nejtěžší kostnaté ryby na světě. Můžete se vydat objevovat korálové útesy, ale i potopené vraky japonské lodi či USS Liberty.

Na Bali funguje snad celá stovka potápěčských center, která vás vezmou na ty nejlepší „spoty“. Šnorchlování je možné prakticky kdekoliv. Vždy se ale o vybraném místě informujte předem, někde bývají silné mořské proudy.

Klampok Bali
Klampok Bali

Za zvířátky

9) Opičí les

V srdci Ubudu se rozprostírá nevelký, ale za to mystický deštný prales(ík). O jeho magickou atmosféru se starají tři starodávné chrámy Dalem Agung, Permandian a Prajapati, sochy porostlé mechem a tropické stromy. O nejznámějších chrámech na Bali, které by vaší pozornosti neměli uniknout, jsme psali zde.

Lesu se také říká svatyně posvátných opic. Jak asi tušíte, svůj název si získal díky opicím druhu makaků, kteří les okupují ve velkém. Opičky jsou na Bali považované za posvátné, svaté ale rozhodně nejsou. Opičí les právem patří mezi top 10 zajímavostí Bali a zároveň i mezi jeho nejnavštěvovanější místa. Zdejší opičky jsou na lidi tak zvyklé, že neváhají ani minutu, aby vám neukradli cokoliv, co pevně nedržíte – brýle, jídlo, foťák a cokoliv co máte v tašce či po kapsách. Buďte ostražití.

Tip: Pokud chcete vyrazit za opicemi, ale odrazují vás davy turistů, zamiřte do méně známého lesa Sangeh.

Sacred Monkey Forest Sanctuary
Sacred Monkey Forest Sanctuary

Pláže

10) Pláž Kuta

Celý jih Bali je doslova obsypaný plážemi – vzdálené jsou od sebe kolikrát jen pár minut jízdy na motorce. Tou nejpopulárnější je pláž Kuta. Moře je tu bouřlivé a vlny dosti vysoké. Spíše, než k plavání je tahle pláž výborná na surfování a na chillování v některém z přilehlých barů a restaurací.

Mezi další nejkrásnější pláže se řadí méně turistické Nyang-Nyang, Green Bowl nebo Gunung Payung.

Kuta
Kuta
Mohlo by se vám také líbit