6 chrámů na Bali, které musíte vidět

foto: autorka a archiv

3 437

Jestli nevíte, co od Bali v Indonésii čekat, napoví vám jeho přezdívka – ostrov bohů a tisíce chrámů. No jo, ale když máte jenom týden dovolené, jak máte tolik chrámů a svatyň stihnout? Zvlášť, když jsou jeden krásnější než druhý…

Reklamy

Abyste si s tím nemuseli lámat hlavu moc dlouho, vybrala jsem pro vás 6 těch nejkrásnějších a nejzajímavějších. Najdete mezi nimi chrám na skalním útesu bičovaný vlnami moře, chrám v oblacích nebo i uvnitř jeskyně… Ale upřímně, ať už si vyberete na výlet kterýkoliv z balijských chrámů, nikdy nebudete zklamaní.

Jen pozor, balijské chrámy jsou pro místní velice posvátná místa. Před vstupem se vždy zujte a vhodně oblečte. Ale nebojte, u vchodů mají vždy sárong k zapůjčení.

Reklamy

Tanah Lot – památka Bali číslo jedna

Tanah Lot je nejvýznamnější památkou, nejnavštěvovanějším chrámem a celkově zajímavostí Bali numero uno. A to i přesto, že vstup dovnitř není zpřístupněn. Je to však magická okolní krajina, která návštěvníky tak přitahuje. Starověká hinduistická svatyně totiž stojí na skalním výčnělku kousek od pobřeží, kde se o ni nepřetržitě tříští vlny Indického oceánu.

Chrám je velmi dobře přístupný, leží 20 km severozápadně od Kuty na pobřeží vesnice Beraban. Při jeho návštěvě se obrňte proti davům turistů, hlavně při západech slunce tu bývá dost těsno.

Uluwatu – malinký chrám s neskutečnými výhledy

V jižním cípu ostrova leží další mořský chrám. Celým názvem Pura Luhur Uluwatu je co do velikosti sice malinký chrám, avšak podobně jako Tanah Lot láká cestovatele především svým fantastickým okolím. Byl postaven na okraji skály 70 metrů nad běsnícím mořem. Od chrámu se tak nabízejí scenérie na otevřený oceán a okolní útesy. Takto zde stojí a chrání Bali před zlými mořskými duchy už od 11. století. Dnes je pro Balijce důležitým posvátným místem.

Chrám obklopuje lesík, který spolu s tradičními balijskými bránami a starověkými sochami dotváří atmosféru tohoto místa. Les nicméně obývá i stovka makaků. Ti chrám údajně chrání před zlým vlivem, avšak to jim nebrání, aby neokrádaly nepozorné turisty.

Každý večer se do Uluwatu pak sjíždí zástupy lidí, kteří si kromě západu slunce nechtějí nechat ujít ani představení tradičních tanců zvané Kecak.

Ulun Danu Beratan – chrám nejznámější z nejznámějších

Malebný Ulun Danu Beratan je pravděpodobně tím nejznámějším chrámem na Bali. Spolu s chrámy Tanah Lot a Uluwatu utváří trojici nejoblíbenějších (tedy nejnavštěvovanějších) památek ostrova. Ulun Danu leží obklopen horami v centrálním Bali, kde se uprostřed zahrad zrcadlí na hladině jezera Beratan. Chrám v tradičním balijském stylu byl postaven v 17. století k uctívání hinduistické trojice Brahmy, Šivy a Višnu, a jezerní bohyně Déví Danu.

Pokud vám pohledy na druhý největší chrám na Bali nebudou stačit z pevniny, můžete si půjčit tradiční loďku jukung a udělat si projížďku kolem něj po jezeře.

Goa Gajah – jeskynní chrám s obří tlamou

Jen nedaleko slavných rýžových plantáží v Ubudu najdeme chrám Goa Gajah z 11. století známý také jako Sloní jeskyně. I přes svůj název to vlastně není jeskyně a se slony nemá nic společného (sloni ani na Bali nikdy nežili). I když existuje několik spekulací, proč se tak chrám vlastně jmenuje zůstává dodnes záhadou.

Jeskyně měla původně sloužit jako duchovní místo pro meditace. Dnes láká turisty svým unikátním vzhledem. Do kamenného chrámu Gajah Goa se místo dveřmi vchází dokořán otevřenou tlamou obrovského obličeje, kolem kterého jsou do skály vytesány všemožné motivy lesa a jeho obyvatel. Před chrámem se rozprostírá nádvoří s dalšími chrámy zasvěcené balijským bohům, fontány a bazénky se sochami k rituálům.

Besakih – chrám největší a nejposvátnější ze všech

Besakih, největší a nejposvátnější hinduistický chrám na Bali, se rozprostírá v džungli na svahu nejvyšší hory ostrova Gunung Agung. Přes více než 1 000 let ho místní znají pod názvem “Matka”. Celý komplex tvoří celkem 23 chrámů, z nichž každý je zasvěcen jinému bohu. Tři hlavní chrámy Pura Nataran, Pura Kiduling a Pura Batu Madeg jsou zasvěceny bohům Brahmá, Šiva a Višnu. Bohužel ne všechny chrámy jsou zpřístupněny turistům, některé slouží pouze místním věřícím. Během návštěvy je však pravděpodobné, že budete svědkem některého z obřadů či rituálů. V Besakihu se totiž koná během roku až 70 slavností.

Lempuyang – chrám v oblacích

Už jste určitě zahlédli na Instagramu fotky cestovatelů, jak stojí mezi monumentálními sloupy brány balijského chrámu. Tak věřte, že to byl právě Lempuyang.

Starověký chrám, jeden z nejstarších na Bali byl postaven ve výšce 1 175 metrů nad mořem na vrcholu stejnojmenné hory Gunung Lempuyang na východě ostrova. Abyste se ale k hlavnímu chrámu podívali, musíte nejdřív zatnout zuby a vystoupat 1 720 strmých schodů. Než se však odvážíte k prvnímu kroku, měli byste vědět, že podle místních obyvatel poutníci s těžkým srdcem nikdy nedosáhnou vrcholu…

Během přibližně dvou hodinového výstupu narazíte na další chrámy a také makaky, kteří obývají místní chladné horské lesy. Po výstupu na vrchol k chrámu Lempuyang vám budou odměnou ty nejlepší výhledy na sousední horu Gunung Agung s chrámem Besakih.

Další chrámy, které stojí za zmínku

Pokud vás balijské chrámy natolik okouzlily, že jich musíte vidět ještě více, tady je dalších pár tipů.

  • Tirta Empul
  • Gunung Kawi
  • Taman Ayun
  • Pura Taman Saraswati
  • Brahma Vihara Arama
  • Vodní palác Tirtagangga

A mnoho a mnoho dalších. Chrámů na Bali existuje více než obytných domů. Jejich počet se údajně pohybuje přes více než 20 000. Ale některé zdroje uvádějí ještě 5x více!

Mohlo by se vám také líbit