TOP10 nejvýhodnějších destinací a míst pro rok 2018

1 120

Přemýšlíte, kam se příští rok vypravíte za poznáním? Podívejte se na TOP10 tipů zajímavých a zatím levných destinací a míst, vybraných Lonely Planet pro následující rok 2018, které byste měli zvážit při vašem výběru.

Reklamy

1. Tallinn (Estonsko)

Estonské hlavní město Tallinn je městem mnoha protikladů. Magické středověké Staré Město, jehož počátky sahají do dob existence válek se Švédy, je v současnosti obestavěno moderními kancelářskými budovami a panelovými sídlišti, která ve městě vyrostla po druhé světové válce. I tak zde ale můžete i dnes prozkoumávat jedno z nejpůvabnějších historických center ve východní Evropě! Velmi levně se zde můžete navíc ubytovat v hostelu, penzionu nebo v soukromí. Při rezervaci ubytování můžete využít např. Booking.com. Do Tallinu létá i z ČR pár nízkonákladových aerolinií, takže se podívejte i po letenkách u nich. A až v Tallinu budete, určitě stojí za vaše vidění:

  • horní město Toompea s hradem a chrámem Alexandra Něvského
  • dolní město All-linn
  • Kadriorg – zámek v barokním stylu s parkem, který vybudoval car Petr I. Veliký
  • skanzen estonské lidové architektury Rocca al Mare
  • Tallinská TV věž s vyhlídkou na město
  • levně se můžete najíst ve čtvrti Kalamaja

Staré Město Toompea

Foto: Staré Město Toompea s chrámem Alexandra Něvského © SeanPavone / 123RF.com

Reklamy

2. Lanzarote (Kanárské ostrovy)

Lanzarote je nejsevernějším ostrovem z Kanárských ostrovů a je charakteristický tím, že jej pokrývá červenohnědá “poušť” lávových vyvřelin. Pod ostrovem je stále činný vulkán. Většina lidí sem míří právě za jedinečností zdejší přírody – krajina totiž připomíná povrch Marsu. Pro individuální turistiku je zde poměrně snadné najít i levné ubytování. Až zde budete, nezapomeňte:

  • navštívit národní park Nacional de Timanfaya
  • vychutnat si některé ze stylových jídel připravených na “teple” ze sopky v jedné z restautací
  • navštívit pláže na jižním konci ostrova (proslavené jsou černé i bílé písky)
  • navštívit vinohrady na černé půdě v La Gerii
Podobné příspěvky

Vinice v La Geria

Foto: Vinice v La Geria © Jose Francisco Jimenez Meca / 123RF.com

3. Gruzie

Gruzie je stát na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie u břehů Černého moře. Řadí se mezi tak zvané kavkazské nebo zakavkazské státy. Od roku 1991 je samostatná, dříve byla součástí Sovětského svazu. Za opravdu dobré ceny ve srovnání s těmi českými, můžete obdivovat jak např. hlavní město Tbilisi, panenskou přírodu Kavkazu či pobřeží Černého moře v Batumi. Budete-li plánovat cestu vyražte sem v létě, v červenci nebo v srpnu. Na horách je příjemně, cesty jsou už suché a bez sněhu a všechna příroda kvete. Vypravit se můžete také do Mcchety, kde se nachází nejstarší katedrála v zemi a navíc se zde dobře a levně ubytujete. Chcete-li si užít i trochu té nostalgie, vypravte se do Čiatury, kde se můžete svézt zdarma místními hornickými lanovkami,  kterým bude tak 60 let. Ve městečku Gori pak najdete Stalinovo muzeum. Proslulé je také zdejší vinařství a gruzínci jsou na něj patřičně hrdí, pohraničníci často cestovatelům k orazítkovanému pasu přidají i láhev červeného! Před sto lety, po Říjnové revoluci, vyhlásila Gruzie nezávislost, což je další důvod, proč si tu v roce 2018 připít.

Starobylá čtvrť Abanotubani v Tbilisi

Foto:  Starobylá čtvrť Abanotubani v Tbilisi © saiko3p / 123RF.com

4. La Paz (Bolívie)

La Paz je zajímavé město v Bolívii. Zajímavé především tím, že leží v nadmořské výšce bezmála 3640 m. Místní letiště El Alto leží dokonce v nadmořské výšce 4100 metrů a doletět sem můžete z Miami nebo Washingtonu DC. Dalším unikátem tohoto místa je, že se zde nachází nejvýše položené golové hřiště na světě. Zdejší pobyt však můžeme zařadit k nejvýhodnějším v Jižní Americe. Pokud se trochu uskrovníte ve svých nárocích dokážete zde žít i za necelých 25-30 dolarů na den. Nicméně si zde můžete dopřát i rychle se rozvíjející luxusnější, ale dostupné služby, k nimž patří zejména vynikající restaurace. Výborná je restaurace Gustu (restaurantgustu.com). Najdete zde i dobré hotely nebo vynikající kavárny. Novinkou v místní dopravě je, že se zde začlo, kvůli dopravním zácpám, masivně investovat do zvláštního “metra”. Klasické podzemní nebo nadzemní dráhy metra tu nahrazují 3 linky lanovek. Lístek stojí 3 boliviany. Takže se už nemusíte mačkat v přeplněných autobudech nebo se spoléhat na místní taxíky. Využijete-li lanovek, ušetříte spoustu času na prohlídku města!

Pohled na La Paz

Foto: Pohled na La Paz a jednu z lanovýh drah © iferol / 123RF.com

5. Polsko

Pokud se vám nechce cestovat moc daleko, můžete se za poměrně levným poznáním vydat přmo k našim severním sousedům. Na našich stránkách píšeme například o Krakově nebo Gdaňsku, ale vydat se můžete třeba i do Lublinu, Toluně nebo Tarnówa. Pokud jste spíše pro přírodu než města, vydejte se na horský výlet do Zakopaného. Stejně tak můžete obdivovat krásy zdejších stád zubrů v Bělověžském národního parku. Do Polska můžete bez bav z ČR vyrazit autem. V posledních letech poláci investovali do výstavby dálnic a zatím si jich užijete poměrně dost i zadarmo. Výhodou zdejší dálniční sítě je, že je téměř celá po rovině, je nová a většina úseků má 3 pruhy v jednom směru. Maximální povolená rychlost je 140 km/h, takže se do Gdaňsku dostanete za pár hodin. Nezapomeňte však na povinnou výbavu, která v Polsku zahrnuje i příruční hasicí přístroj. Jinak samozřejmě můžete využít vlaky něbo autobusy, což vyjde také docela levně.

Gdaňsk

Foto: Pohled na staré město Gdaňsk © JacquesClouseau74

6. Maroko

Do přehledu TOP10 destinací a míst pro příští rok je zařazeno i Maroko. Maroko se pyšní přívětivou a bezpečnou zemí na severozápadě Afriky, takže pokud se chystáte podívat do Afriky, zvažte jeho návštěvu. Zdejší královská sultánská města na vás doslova dýchnou atmosférou z pohádek tisíce a jedné noci. Můžete zde strávit ideální dovolenou, obdivovat orientální architekturu, vychutnat si zdejší gastronomii i zažít tradiční folklór. Poznávat můžete exotickou krajinu s horskými hřebeny i překrásné pouště. V Marrákéši můžete obdivovat úzké uličky města nebo navštívit zdejší tradiční lázně (hammámy). Díky silnějšímu větru se na pobřezí provozuje stále oblíbenější kitesurfing. Cenově dostupné je zde i ubytování v překrásných stylových rijádech. Marocká kuchyně, která je velmi delikátní a je tvořená kombinací ryb, masa, zeleniny, sušeného ovoce nebo vzácného aromatického koření, je nabízena v nesčetných restauracích a hospůdkách. Nad marockým mátovým čajem si zase můžete posedět v pouliční kavárně třeba v Cassablance. A vydáte-li se na místní trhy, je doslova povinností s obchodníky smlouvat. Budete-li se dostatečně snažit, snížete cenu nabízeného zboží až třeba o polovinu nebo i více.

Typické modré rybářské lodě v Essaouirě

Foto: Modré rybářské lodě v Essaouirě © Larysa Honcharenko / 123RF.com

7. Velká Británie a Severní Irsko

Velká Británie a Severní Irsko je oblíbeným turistickým cílem všech cestovatelů z celého světa. Mladší ročníky si zde libují především v návštěvách Londýna, udělání selfíček u Westminsteru, Big Benu, proslavených telefonních budkách nebo u London Eye. Zkušenější cestovatelé si však vychutnávají návštěvy míst spojené s keltskou historií (Stonehenge, Avebury) nebo třeba Cesty obrů ve Skotsku. Milovníkům přírodních scenérií pak doporučujeme návštěvu národních parků Killarney nebo Connemara. Zajímavým místem pro váš výlet je např. i město Bath, kde najdete proslavený Pulteney Bridge nebo hrad v Doveru, který je největším hradem v Anglii. Pro fanoušky Harryho Pottera je pak doslova nutností navštívit The Shambles v Yorku – postavte se do Příčné ulice a vžijte na chvíli do děje!

Shambles v Yorku

Foto: Shambles v Yorku © Chris Dorney / 123RF.com

8. Porto (Portugalsko)

Porto je moderní kosmopolitní město nedaleko břehu Atlantského oceánu a je druhým největším městem Portugalska. Najdete zde několik levných muzeí, známé historické tramvaje prohánějící se starým centrem města Ribeira, které je zařazeno na seznam památek UNESCO. V historickém centru se nachází velké množství památek většiny stavebních slohů (podobně jako je tomu např. v Praze). Porto je však známé především svým vínem, které od něj zdědilo také název. Portské si můžete vychutnat v některém z vynikajících vinných sklepů a užít si v nich skvělou atmosféru i ochutnávku. Budete-li mít zájem můžete se vypravit i na jednodenní výlety na zdejší vinice.

Staré tramvaje v ulicích Porta

Foto: Staré tramvaje v ulicích Porta © Jose Ignacio Soto / 123RF.com

9. Arizona (USA)

Devátým naším tipem pro rok 2018 je Arizona ve Spojených státech. Samozřejmě, že důležité je se do USA vůbec levně dostat, a to hlavně přes oceán. Na místě už je vše snadnější. Ideální je si vypůjčit auto v některé z místních půjčoven a vydat se na cestu. Přespávat můžete v desítkách motelů u dálnic. Největším městem, které určitě stojí za vidění je Phoenix. Budete-li v Tucsonu (druhém největším městě), naplánujte si výlet do národního parku Saguaro, kde můžete i přenocovat. Ne, nebojte, Saguaro nemá nic společného s balenou vodou z Lidlu. Saguaro je narodní park, kde najdete pohromadě zejména tisíce kaktusů. V Arizoně můžete obdivovat nejznámější kaňon světa Grand Canyon, který zde vyhloubila řeka Colorado. Ta protéká na hranici s Kalifornií a tvoří i část hranice s Nevadou. Pro extra nadšence doporučujeme návštěvu Berringerova kráteru (Meteor Crater), což je asi největší a nejzachovalejší místo dopadu metoritu. Najdete jej asi 40 km od Winslowu. Mimochodem, zde se odehrává děj filmu s Jeffem Bridgesem a Karen Allenovou, Starman. Od května do srpna se teploty v Arizoně pohybují běžně od 32 °C do 48 °C, takže pokud vám tyhle teploty dobře nedělají, zvolte pro návštěvu tohoto státu jiné období.

Koňská podkova

Foto: Koňská podkova (Horseshoe Bend) © Josemaria Toscano / 123RF.com

10. Chu-nan (Čína)

Posledním tipem z našeho výběru TOP10 destinací a míst kam zavítat příští rok, je provincie Hunan (Chu-nan) v Číně, kde se nachází známý národní park – pohoří Wulingyuan (Wu-ling-jüan). Úchvatné skalní masivy zde tvoří více jak 4000 skalních věží vystupujících ze subtropických lesů. Wulingyuan posloužil i jako kulisa při natáčení filmu Avatar! V prefektuře Čang-ťia-ťie překlenuje nádherný pískovcový kaňon nejdelší skleněný most na světě, zprovozněný minulý rok. Dalším lákadlem, které byste neměli vynechat, je Feng-chuang. Jedná se o úchvatné historické město, jehož domy na pilotách doslova visí nad řekou Tuo. A protože jste v Číně najdete tu opravdu levné stravování i ubytování, které pořídíte za ceny do 10 USD . Dokonce ani v nejluxusnější restauraci v Čchang-ša nedáte za vynikající ohnivou chunanskou krmi víc než 20 USD.

Západ slunce v národním parku Zhangjiajie

Foto: Západ slunce v národním parku Zhangjiajie (Wulingyuan) © Noppakun Wiropart / 123RF.com

Mohlo by se vám také líbit