Studium na čínské Havaji: Ráj, nebo peklo? (1. část)

foto: autorka

1 051

Žijeme v době neomezených možností. Je libo výměnný studijní pobyt v Číně? Nebo na tropickém ostrově? Pro náročné je k dispozici kombinace obou variant: studium na Hainanu, malém ostrově v Jihovýchodní Asii, patřícímu k Číně, kterému se právem přezdívá „čínská Havaj.“ V rámci studií jsem zde strávila měsíc na místní univerzitě. Jaké je studium v Číně a co mě v této totalitní zemi se starobylou historií překvapilo?

Reklamy

Nekonečná cesta na Hainan

Na Hainan jsem se vypravila se skupinou asi 12 Čechů, kterým fakulta umožnila vycestovat. Let na Hainan láká nejen na příznivou cenu (zpáteční letenku z Prahy pořídíte od 11 000 Kč), ale i komfort. Přestože délka letu trvala včetně dvou mezipřistání neuvěřitelných 26 hodin, letecká společnost nám ve dvoupatrovém dálkovém letadle poskytla luxusní servis.

Na letišti v největším městě Hainanu, Sanye, nás vyzvedla zástupkyně univerzity, odkud jsme se do univerzitního kampusu dopravili autobusem. Přestože se z čínského pohledu jednalo o luxusní soukromý autobus, ve skutečnosti byl tento zatuchlý vůz starý nejméně 40-50 let. Kulturní šok završil pohled z okna během jízdy. Temnou noc osvětlovaly polorozpadlé chatrče, lemované palmami. Vysokoškolské koleje však byly celkem moderní.

Reklamy
Univerzitní areál
Koleje

Výuka v Číně

Během oficiálního přivítání na univerzitě nás provedli areálem Sanya University, který na délku měřil neuvěřitelných 15 kilometrů. Jedná se o největší univerzitu na Hainanu. Při důkladnějším prozkoumání kampusu jsme zjistili, že se v areálu nachází dokonce i prales s obrovskou jeskyní.

Univerzitní prales

Poté nám byl představený rozvrh. Protože jsme byli první výměnní studenti, neměli jsme jasnou představu, co budeme na Hainanu dělat. Jaké bylo překvapení, když jsme zjistili, že se celé dny budeme učit čínsky! V podstatě se jednalo o intenzivní jazykový kurz čínštiny s hodinami poslechu, výslovnosti, intonace, čtení a psaní. Občas jsme měli i výuku čínské kultury. Zajímavá byla zejména hodina kaligrafie, tai-chi či klasické čínské výtvarné disciplíny, okrasného stříhání papíru.

V rámci studia jsme zavítali do pár institucí, například mateřské školky. Během výuky malí Číňánci dováděli a dělali neplechu. Děti jsou stejné všude na světě.

Hodiny na univerzitě trvaly každý všední den od osmi ráno do zhruba čtyř odpoledne. Asijské školství je velmi přísné. Musela jsem se každý den učit, abych stíhala. Přesto byla výuka nesmírně zajímavá a bavila mě. Nicméně nejpozoruhodnější bylo získávání poznatků o čínské kultuře. Dozvěděli jsme se například, že většina Číňanů nesmí za celý život změnit zaměstnání nebo místo pracoviště. Jeden z místních se nám svěřil, že měl štěstí, protože podepsal smlouvu „jen“ na 20 let.

V zemi rovněž neplatí svoboda náboženského vyznání, a ani vycestování není jednoduché. Internetové připojení je zde značně omezené. Vláda znemožnila návštěvu stránek jako Google, Youtube, Facebook, a dokonce i Seznam. Během pobytu v Číně s tímto omezením počítejte. Pokud potřebujete spolehlivý internet, vyplatí se zaplatit si služby VPN. Jedná se o registraci počítačové sítě do jiné země, což umožní svobodu surfování.

Život za zdmi univerzitního kampusu

Příjemnou součástí našeho pobytu bylo objevování ostrova Hainan. Několikrát jsme se vydali do centra Sanye na vlastní pěst, navzdory zákazu opouštět kampus. Časem jsme zjistili, proč nám vedení univerzity nechtělo opuštění areálu dovolit. Za zdmi perfektního vysokoškolského areálu nás totiž čekala pravá Čína, plná kontrastů.

Supermoderní mrakodrapy

Ve městě můžete spatřit supermoderní mrakodrapy, a o kousek dál dítě kálející uprostřed ulice. Sanya nicméně nabízí mnoho skvělých míst, např. Phoenix Island, Sanya Bay, Luhuitou Park či Sanya Phoenix Hill Park, odkud máte celé město jako na dlani.

Phoenix Island
Luhuitou Park

Zážitkem pro mě bylo pozorování kolemjedoucích na skútru. Jedná se o nejoblíbenější druh přepravy na Hainanu. Na jednom skútru můžete spatřit i čtyřčlennou rodinu nebo člověka převážejícího různé kuriozity, např. slepice, prase či hromadu peřin.

Skútry, kam se podíváš

Přestože s angličtinou tady moc nepochodíte, Číňané jsou velice přátelští. Často se se mnou snažili bavit zcela neznámí lidé. Když jsem na ně spustila svou lámanou čínštinou, dostali záchvat smíchu. Čínský jazyk má totiž čtyři druhy intonace. Pokud ji omylem pozměníte, slovo nabyde zcela jiného významu. Kdoví, co jsem tehdy místním sdělila.

Co v Číně zakousnout

Největším dobrodružstvím v této zemi je objevování městských uliček, tvořených nízkými domy z plechu. Navštívit můžete třeba obchody s čajem, v nichž vám ochotně udělají ochutnávku.

Ochutnávka čaje

Nenechte si ujít ani čínské tržnice, kde lze nakoupit zejména suvenýry a tropické ovoce. Před vašimi zraky vám rovněž osmaží rozmanité mořské plody. To vše za velmi nízké ceny. Např. jeden kus jedlé mučenky (passion fruit) koupíte za pouhé 4 Kč. Co se týče jídla, vřele doporučuji čínské knedlíčky, sečuánské polévky s nudlemi, smažené nudle nebo čínské sladkosti. Zajímavostí bylo, že místní menza nabízela z příborů pouze hůlky a lžící. Časem jsme se naučili jíst hůlkami i řízek či volské oko.

V příští části se dočtete, jaká lákadla nabízí ostrov Hainan. Navštívíte se mnou skvostné azurové pláže s bělostným pískem, čínské lázně, turistické parky i další města Hainanu. Co si rozhodně nenechat ujít, a která místa obejít obloukem? Prozradím vám také, jaké bizardnosti čínští turisté na Hainanu provádějí.

Kdy navštívit Hainan:

Protože ostrov leží v monzunové oblasti, ideální doba k návštěvě je období od listopadu do března, kdy bývá nejméně srážek. Letním měsícům je lepší se vyhnout. Počítejte s tím, že místní klima je velice vlhké. Za měsíc pobytu mi zplesnivěl kufr, kabát, spacák i kosmetická taška.

Mohlo by se vám také líbit