Stockholm – nejkrásnější město Skandinávie

Foto: autorka, flickr.com a imagebank.sweden.se

Stadshuset / Foto: © Björn Olin / imagebank.sweden.se
2 537

Jak jsem se již zmínila v titulku tohoto článku, Stockholm je rozhodně nejkrásnějším městem Skandinávie, a to bez jakéhokoliv přehánění. Uchvátí vás nejen svoji polohou na vodě, dochovalou starou i moderní architekturou, uvolněnou atmosférou s kavárnami, ale i vyhlášeným skandinávským designem nebo módou.

Reklamy

Stockholm je příjemné město na procházky jak starými uličkami, tak i novějšími městskými čtvrtěmi nebo po nábřežích. V málokterém velkoměstě můžete jezdit bezpečně na vypůjčeném kole po všudepřítomných cyklotrasách a obdivovat přitom nekonečné vodní plochy, kulturní akce nebo památky. To vše doplněné úžasnou severskou atmosférou.

V dnešním článku bych vám ráda představila především historii Stockholmu a některé jeho památky.

Reklamy

Gamla Stan

Gamla Stan (Staré město) je jedním z největších a nejzachovalejších středověkých městských center. V roce 1252 byl na Starém městě Stockholm založen a dnes patří jeho návštěva k jedné z hlavních atrakcí. Všechny uličky Starého města i přilehlého ostrova Riddarholmen jsou jako živé muzeum. Jsou plné turistů, památek, turistických atrakcí, restaurací, kaváren, barů a obchodů. Zakoupit zde můžete různé kuriozity, ručně vyráběné výrobky nebo upomínkové předměty. Úzké a klikaté dlážděné uličky lemují domy ve všech odstínech žluté a dávají Starému městu jedinečný charakter. Za viditelnými fasádami lze dodnes najít klenby sklepů a fresky z dob středověku. V zasněžených zimních dnech se zde návštěvník cítí jako v ulicích vystřižených z pohádky.

Ve Starém Městě se nachází rovněž několik krásných kostelů a muzeí. Najdete zde nejstarší Stockholmskou katedrálu a také Nobelovo muzeum.

Hlavními ulicemi Starého města jsou Västerlånggatan a Österlånggatan. Za nimi se, podél současné Prästgatan, nachází městské hradby, které kdysi obklopovaly město. Přímo ve Starém Městě je Stortorget – nejstarší náměstí Stockholmu a také Köpmangatan – nejstarší ulice ve Stockholmu, o které jsou zmínky již z roku 1300. Naopak nejužší uličku Starého města – Marten Trotzigs – není lehké najít, je jen 90 cm široká.

Foto: © Ola Ericson / imagebank.sweden.se

Královský palác

Největším lákadlem Stockholmu je královský palác. Jeden z největších evropských paláců je dnes současně také oficiální residencí švédského krále.

Palác samotný byl z větší části postaven v 18. století v italském barokním stylu, a to na stejném místě, kde kdysi stál původní hrad „Tre Kronor“ – „Tři koruny“. Ten však v roce 1697 lehl popelem.

Dnes se v paláci nachází více než 600 pokojů a je přístupný veřejnosti. Při prohlídce můžete vidět mnohé reprezentační prostory a sály s překrásně vybavenými interiéry, pocházejícími z 18. až 19. století. Navštívit lze i pět zdejších muzeí. Za zmínku stojí určitě historické muzeum Gustava III nebo Muzeum Tři korun a pokladů či královská zbrojnice, ve které můžete obdivovat překrásné královské uniformy a brnění. K vidění je zde i korunovační kočár. Největším lákadlem prohlídek je však stříbrný trůn královny Kristiny, za jejíž vlády a na její žádost byly, po 30-ti leté válce, převezeny české poklady z rudolfínské doby, do Švédska.

Rozhodně si také nenechte ujít přehlídku a střídání královských stráží, které lze vidět několikrát denně.

Stadshuset

Městská radnice – Stadshuset – s věží a třemi zlatými korunami, je jednou z nejznámějších dominant Stockholmu. Během prohlídky s průvodcem se dozvíte vše o její architektuře, umění i historických událostech, které se zde odehrály. Radnice, navržená architektem Ragnarem Östbergem, je významným příkladem stavby ve švédském národním romantickém duchu. Za honosnou fasádou se nachází jak kanceláře a zasedací místnosti politiků či úředníků, tak i přepychové sály s jedinečným uměním.

Radnice je rovněž místem pro každoroční slavnostní večer udílení Nobelovy ceny. Po slavnostní večeři v Modrém sále tančí držitelé Nobelovy ceny, členové královské rodiny a hosté ve Zlatém sále, který je vyzdoben 18 miliony zlatých mozaikových dílů.

Butik v Radnici nabízí speciálně navržené suvenýry a dárky vztahující se k radnici a ke Stockholmu. V letních měsících jsou zde prohlídky v několika jazycích. Budete-li chtít můžete vystoupat i na věž a vychutnat si tak úchvatný výhled na město. Radnici je však možné navštívit pouze s průvodcem.

Stockholmský archipelag

Žádný návštěvník Stockholmu by si rozhodně neměl nechat ujít neopakovatelný zážitek – výlet lodí. Ať už zvolíte jen výlet lodí centrem města nebo se vydáte na výlet k některému z ostrovů archipelágu, nebudete litovat. Archipelag (nebo-li souostroví), nacházející se jen několik minut od centra Stockholmu, je světovým unikátem, který jinde nenajdete. Tvoří jej téměř 30 000 ostrovů a sklanatých ostrůvků táhnoucích se od Grisslehamnu na severu až k Landsortu na jihu. Každý z ostrovů a ostrůvků má přitom svůj vlastní charakter. Pustá příroda se mísí s lesnatými částmi, útesy a písečnými plážemi. Některé ostrovy jsou přitom zcela pusté, některé naopak obydlené. Na nich je pak k vidění překrásná architektura rekreačních domů, které zde sousedí s původními domky rybářů.

Při půldenním nebo celodenním výletě se navíc pokocháte překrásnými přírodními scenériemi, klidnými zátokami nebo otevřeným mořem s velkými vlnami. Celá atmosféra výletů na lodích po archipelagu je velmi romantická a malebná. Lodě vyplouvají přímo z centra Stockholmu několikrát denně a rozhodně si to nenechte ujít.

Zámek Drottningsholm – Drottningholms slott

Chcete-li se pokochat překrásnými sochami, které byly převezeny po třicetileté válce z Čech do Švédska, udělejte si výlet do Drottningholmu.

Drottningholm je nejzachovalejší královský zámek ve Švédsku. Postavil jej v roce 1600 na příkaz královny Hedvigy Eleonory, podle francouzského vzoru, architekt Nicodemus Tessin starší. Od té doby však zanechaly na zámku své stopy i jiní panovníci a jejich architekti. Na zámku tak najdete nádherně vyzdobené a vybavené prostory ze 17. až 19. století. Vše doplňuje krásná barokní zahrada, unikátní zámecké divadlo a čínský pavilon.

Zmíněná impozantní barokní zahrada byla v areálu zámku založena v roce 1681. Navrhnul ji syn původního architekta – Nicodemus Tessin mladší. Zámek a park jsou z větší části otevřeny návštěvníkům celoročně.

Zdejší zámecké divadlo je jedním z nejzachovalejších divadel z 18. století v Evropě a jediné na světě, kde se stále používá původní strojovna a vybavení.

Od roku 1981 slouží zámek i k trvalému pobytu královské rodiny. Pokoje v jižní části zámku jsou vyhrazeny pouze členům královské rodiny a jsou veřejnosti nepřístupné.

V roce 1991 byl zámek Drottningholm, jako první ve Švédsku, zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Drottningholm patří zároveň mezi jedno ze tří švédských národních dědictví.

Příjemným způsobem, jak se na zámek dostat v létě nebo v zimě na zdejší vánoční trhy, je plavba lodí z přelomu století. Plavba po jezeře Mälaren trvá asi hodinu, tak proč nezkombinovat výlet lodí s obědem třeba přímo na palubě?

Shopping

Kdo navštíví Stockholm, okamžitě podlehne zdejšímu lákavému kouzlu nazdobencýh výkladů a výloh i obchodů v nich skrytých. Skandinávská móda je totiž velice oblíbená po celém světě.

V posledních letech se Švédsko řadí na první místo v určování stylu módních trendů, a to nejen v oblečení a v účesech, ale i například v celkovém stylingu. Tím se návštěva Švédska stává ještě více inspirativní a lákavou, a to zejména pro ženy. Švédsko má hned několik špičkových módních návrhářů oblíbených jak ve světě, tak zde ve Stockholmu. Určitě jste již slyšeli jména jako Filipa K., DAGMAR, ACNE, Monki, COS a mnoho jiných. V průběhu roku se zde konají četné veletrhy módy i jiné zajímavé akce spojené s módou, které doporučuji také navštívit.

Zábavní park Gröna Lund Tivoli

Na závěr jsem si nechala návštěvu magického světa plného atrakcí, her, loterií a zábavy. V zábavním parku Gröna Lund Tivoli si přijdou na své jak ti nejmenší, tak jejich rodiče.

Můžete zde zažít opravdový adrenalin na jedné ze sedmi horských drah či při skoku a následném největším volném pádu na světě nebo na spoustě jiných podobných atrakcích. V parku jich je asi 30, takže si tu svou zcela jistě najdete. A pokud toho budete mít už dost a budete-li si chtít od adrenalinové zábavy trochu odpočinout, dobře se můžete najíst i napít v některé ze zdejších restaurací. Navíc si přitom užijete výhled i na město Stockholm. Prostě zde zaručeně zažijete vzrušení po celý den a nadšená bude celá vaše rodina.

Až se tedy rozhodnete pro návštěvu Stockholmu, rádá vám zde pomůžu. Stockholm je plný překrásných míst, která stojí za to vidět a poznat. A já vám je ráda pomohu objevit. Můj manžel Fredrik je Švéd a to je i důvod, proč jsem se sama naučila švédsky. Další informace najdete na mé stránce www.objev-svedsko.cz nebo na fb.com/objevsvedsko.

Může se hodit:

www.stockholmpass.com – prozkoumejte Stockholm s městskou kartou. Nabízí i volný vstup do více jak 60 atrakcí ve městě.
www.moovitapp.com – mapa metra ke stažení v PDF nebo v mobilní aplikaci pro iOS a android.
Drottningholm 
Stadshuset 
Kungliga Slottet

Víte, že…

  • se Stockholm rozkládá na 14 ostrovech a byl založen již roku 1252. Tehdy se mu přezdívalo Birger Jarl. Najdete zde také 57 mostů a dnes se mu naopak právem přezdívá Benátky severu“;
  • většina obyvatel Stockholmu používá městkou dopravu a to proto, že za vjezd do města auty se od roku 2007 platí;
  • Tre Kronor není jen původní název hradu, na jehož ruinách byl postaven Královský palác, ale i jméno švédské hokejové reprezentace.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit