Salzburg – rodiště hudebního génia W. A. Mozarta

Foto: © Salzburg Tourism

1 665

27. ledna 1756 se zde narodil Wolfgang Amadeus Mozart. Salzburg – rodiště legendárního skladatele leží na malebné řece Salzach v severním výběžku Alp.

Reklamy

Wolfgang Amadeus Mozart byl se svojí sestrou Nannerl jediným, kdo se z celkem 7 sourozenců dožil dospělosti. Oba dva byli navíc velmi nadaní hudebníci. Wolfgang již ve svých sedmi letech uměl zahrát na cembalo, a to i po slepu.

Rodiště W. A. Mozarta

V dnešní době Salzburg, jako rodiště W. A. Mozarta, čile těží z jeho popularity, přestože většinu života strávil jinde a zemřel ve Vídni. Navštívíte-li Salzburg, najdete v jeho rodném domě muzeum, kde jsou vystaveny nástroje, na něž jako dítě hrával. Další sbírka je vystavena v Mozarts Wohnhaus. Místní hudební akademie pak nese název Mozarteum. Na náměstí Mozartplatz se nachází Mozartova socha. Od roku 1890 se zde vyrábějí tzv. Mozartkugeln. Paradoxem však je, že sám W. A. Mozart za svého života k městu tak vřelý vztah nechoval.

Reklamy

Salzburg má co nabídnout

Nádherná panoramata Salzburgu vytvářejí zdejší kopce Kapuzinerberg, Nonnberg a Mönchsberg, které se doplňují s četnými barokními stavbami a kostely.

Na kopci Festungsberg najdete hrad Hohensalzburg. Jedná se jeden z největších středověkých hradů v Evropě. Zajímavostí je, že již od roku 1504 zásobovala zdejší hrad lanovka. Jednalo se zřejmě o první lanovku na světě. Tento hrad určitě nevynechejte protože právě on vám nabídne ty úžasné výhledy na Salzburg i okolní hory. Tohle je pravé místo pro vaše “selfíčka” 😉

Každoročně se Salzburg na pět letních týdnů stává dějištěm hudebního festivalu Salzburger Festspiele. Poprvé se konal již v roce 1877. Vydáte-li se sem na jaře či v létě, navštivte Domplatz, kde stojí úžasná katedrála sv. Ruperta. Právě v ní byl mimo jiné i pokřtěn malý Wolfgang. Hlavní dominantou katedrály jsou dvě věže s centrální kupolí. U vchodu najdete sochu patrona kostela spolu se sochami sv. Petra, sv. Pavla a Virgila. Dostat se můžete i do krypty.

Arcibiskup se smyslem pro humor

Dalším místem, který by něměl uniknout vaší pozornosti, je barokní palác Hellbrunn. Ten sloužil ve své době jako letní sídlo salcburského arcibiskupa, který ve zdejších zahradách nechal vybudovat unikátní systém vodních fontánek. Ty se vyznačují tím, že nikdo nikdy neví, která z nich začně kdy tryskat. Za dob arcibiskupa voda tryskala dokonce z kamenných židlí u jídelních stolů, takže zde bylo leckdy opravdu hodně veselo.

Staré město

Atmosféru starého Salzburgu si vychutnáte nejlépe na Getreidegasse (Obilné ulici). Jedná se o úzkou dlážděnou ulici, kde jsou dodnes různé obchůdky se starobylými vývěsními štíty a kde, v čísle 9, najdete rodný dům W. A. Mozarta.

Využijte Salzburg Card

Rozhodnete-li se pro vícedenní pobyt v Salzburgu, zvažte využití zdejší Salzburg Card. Ta vám nabídne výhodné ubytování na 2 noci se snídaní ve 3 nebo 4-hvězdičkovém hotelu a navíc na 48 hodin volný vstup do všech zdejších památek, bezplatné využívání veřejné dopravy, jízdu zubačkou na pevnost Hohensalzburg, jízdu lanovkou na Untersberg nebo plavbu lodí po Salzachu!

Cena za Salzburg Card je 119 € / osoba.

Kartu dostanete na recepci většiny hotelů nebo na infocentrech, nebo si ji můžete objednat on-line.

Salzburg v zimě

Zcela jedičné zážitky nabízí Salzburg v zimě. Silným zážitkem bude zcela jistě běh krampusů – huňatých postav s ďábělskými maskami. Úžasné svojí atmosférou jsou zdejší adventní a vánoční trhy. Světoznámý advetní trh najdete přímo u salcburské katedrály pod Hohensalzburgem. Jedná se prý o nejstarší vánoční trh v Rakousku. Vychutnat si zde můžete výborné vánoční cukroví, svařené víno, teplé kaštany či grilované klobásky. Na trzích můžete obdovovat také různá řemesla nebo hudební program.

Spojte návštěvu s lyžováním

Pokud si chcete zároveň i zalyžovat, využít můžete v období od 23.12.2017 do 18.3.2018 i zdejší Ski Shuttle. Což je místní autobus, který vás zaveze do Flachau (Ski amadé).

A na lyžovačku můžete vyrazit i na začátku jara např. do nedalekého Zell am See-Kaprun. 100% záruka sněhu na Kitzsteinhornu – v jediném ledovcovém areálu v Salzburgerlandu – vám zaručí prachový sníh a dokonale upravené sjezdovky. Na 3 dny s ubytováním v soukromí, se snídaní a se skipasem již za 208 €. Rezervace možná zde.

Stojí za vidění …

 • Katedrála sv. Ruperta a tři okolní náměstí – Domplatz, Residenzplatz a Kapitelplatz
 • Hrad Hohensalzburg na kopci Festungsberg
 • Benediktinské opatství Nonnberg
 • Mozarts Geburtshaus (Mozartův rodný dům)
 • Mozarts Wohnhaus (Mozartův dům)
 • Residenz – hlavní sídlo salcburského arcibiskupa, kde je dnes Residenzgalerie (vystavena jsou zde díla Rembrandta a Rubense)
 • Salzburské muzeum – sbírky představující historii této oblasti • Hellbrunn – veselé fontány

Víte, že …

 • Ze Salzburgu pochází také nejznámější koleda na světě Tichá noc. Text k ní napsal Josef Mohr a zazněla zde poprvé v roce 1818.
 • Salzburgu se přezdívá „Řím Severu“ (bohužel leckdy tato označení najdete v průvodcích i u Prahy, Brém nebo u Vilniusu).
 • V Salzburgu si můžete zajít do nejdéle fungující kavárny v celé Evropě – Café Tomaselli.
 • Na stejné ulici jako Café Tomaselli najdete také nejmenší budovu ve městě, která je široká pouze 1,42 metru!
 • Od roku 1997 je staré město na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Nechvalně známou věcí je, že v roce 1921 se více jak 99% obyvatel přihlásilo pro připojení k třetí říši. To se jim splnilo v roce 1938, kdy bylo celé Rakousko připojeno k nacistickému Německu.
 • Salzburg celkem 2x kandidoval na pořadatele zimních olympijských her (v letech 2010 a 2014).

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Mohlo by se vám také líbit