Proč Val Thorens?

Foto: Dagmar Janoušková a Photothéque Val Thorens

Foto: © C. Cattin
2 368

AKTUALIZOVÁNO: Třikrát vyhrál titul „Nejlepší lyžařské středisko na světě“ a čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším střediskem ve Francii. Řekla bych, že existuje nejméně pět důvodů, proč si vybrat Val Thorens. Nekonečný prostor, nádherný prachový sníh, fascinující výhledy, množství jedinečných zážitků a lyžování na maximum. Každý si tady najde to své. Lyžařsky si tady stoprocentně smlsnete!

Reklamy

Nekonečný prostor a vysokohorský terén

Val Thorens logoVal Thorens nabízí nekonečné možnosti pro carving, lyžování off-piste, snowboarding, boardercross, telemark a skialpinismus. Celkem šest ledovců a osm třítisícovek jsou zárukou prachového sněhu po celou sezónu, která letos začala 18. listopadu a skončí 8. května 2018. Každý, kdo jednou do Val Thorens přijede, mluví o něm jen superlativech.

Z vrcholu Cime de Caron je „nejkrásnější výhled na Alpy, v čele s Mont Blankem“. „Tady je to skutečný lyžařský ráj, je to adrenalin na maximum“.

Reklamy
foto: COCOON
Podobné příspěvky

Celkem 150 kilometrů upravovaných sjezdovek a nepočítané množství kilometrů ve volném terénu, uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Více než 90% lyžařské oblasti je situováno ve výšce nad 2000 m n. m. Každým rokem váhám, zda jet znovu 1400 kilometrů do Val Thorens, když je v  Evropě množství jiných skvělých lyžařských středisek, které jsou z České republiky blíž.

Nakonec vždy zvítězí touha po neopakovatelném pocitu z vysokohorského prostředí. Tady je všechno jiné. Průzračný vzduch, prachový sníh, nekonečný prostor. Jestli jdete lyžovat při východu slunce nebo zůstanete na svazích až do jeho západu, vždy to bude neopakovatelný zážitek a k tomu francouzské l’art de vivre – umění žít.

Shuttle bus Berto

Val Thorens je vždy první. Letos představí první autonomní shuttle bus 4×4  Berto pro 15 cestujících, který bude přepravovat lyžaře po celém letovisku. Autonomní autobus je vybaven víceúčelovým snímačem, kamerami, GPS a dosáhne rychlosti a ž 25 km/hod.

foto: T.Loubere

LIVE UNITED – filosofii Val Thorens je vytvářet společně jedinečné zážitky, ať už se jedná o společnost, jídlo nebo sportovní aktivity. Kolébkou lyžování v Evropě je bezesporu Francie a fenomén vysokohorského lyžování láká stále další generace lyžařů.

Zajímavou zdejší nabídkou je „sdílená výuka“, tzv. balíček Share N’Ski. Tato sdílená výuka je dostupná online. Uživatelé mohou chatovat a vyměňovat si detaily s dalšími lyžaři, kteří se zajímají o výuku. Jakmile se dosáhne správného počtu lidí, každý si zaplatí svůj podíl a lekce se zaúčtuje. Je to nový způsob, jak sdílet volnočasovou aktivitu za výhodnou cenu až 80 % ze základní ceny, takže 198 € za dopoledne se rozdělí mezi 5 lidí.

Lyžování od dveří

Fenoménem je ve Val Thorens lyžování ode dveří. Důmyslným systémem výtahů a chodeb se z každého apartmánu dostanete přímo na sjezdovku. I když se v jarních měsících zdá, že je sníh jen na upravovaných sjezdovkách, po ránu je vždy cesta z vašeho apartmánu upravená tak, že naskočíte přímo do lyží. A odpoledne je to stejné a tam kde to nejde přímo ze sjezdovky, tam jezdí skibus. Většinu lanovek tvoří nejmodernější funitely a sedačkové lanovky.

Množství zážitků po lyžování

Nejen lyžováním je však člověk živ. Chcete se projet na tobogánu? Žádný problém. Ten zdejší je nejdelší v Evropě, vyrazíte ve výšce skoro třitísíce metrů a přistanete dole uprostřed Val Thorens. Chcete se projet na sněžném skútru, na horském kole s tlustými pneumatikami po sjezdovce nebo si vyzkoušet kart? I to zde můžete. Patříte-li k těm bohatším, tak je tady zde pro vás i vyhlídkové letadlo a ultra lehká helikoptéra.

Ja libo karting? | Foto: © C. Cattin
Na horském kole po sjezdovce
Na horském kole po sjezdovce | Foto: © C. Cattin

Jednou z nových volnočasových aktivit je přelet Fly over glacier. Na horní stanici sedačkové lanovky Bouchet, v lyžařské oblasti Orelle, v nadmořské výšce více než 3 200 metrů, je zavěšené ocelové lano dlouhé 1300 m. To spojuje vrchol Bouchet s horní stanicí lanovky Thorens Funitel. Na tomto mega ziplinu můžete dosáhnout za 105 vteřin rychlosti přes 100 km/h, takže se cítíte jako obrovský dravý pták stoupající nad nekonečným prázdným prostorem. Za nevšední „letenku“ zaplatíte 50 € a koupit si ji můžete na horní stanici lanovky Bouchet-Orelle. Vaše lyže navíc poletí s vámi, připoutané na zádech.

Fly over glacier
Fly over glacier | Foto: © C. Cattin

Dalšími novinkami je potápění pod ledem na jezírku Lac de Lou (150 €/20 minut) nebo ledovcové lezení. Můžete také vyjet lanovkou do některé vysokohorské chaty a dolů pak jet na lyžích za svitu pochodní.

Koupel na sjezdovce? Ano. | Foto: © P. Tournaire

Gastronomie

Francie je pověstná svou kuchyní a ta tradiční, savojská, má své speciality, které jinde ve Francii neochutnáte. Raclette, fondue, tartiflette a další speciality nabízí mnoho restaurací v centru. Do gastronomických specialit se můžete pustit i sami. V centru Val Thorens je obchůdek La Belle en Cuisse, kde vám nabídnou ingredience na zmiňované speciality, poradí vám a také zapůjčí přístroj na jejich přípravu. Novinou letošní sezony jsou kurzy vaření v restauraci La Maison.

Ubytování

Během posledních šesti let bylo do ubytování ve Val Thorens investováno více než 260 mil. €. Došlo k velké diferenciaci ubytování a kvality nabízených služeb. Turistických lůžek v apartmánech je nyní 25 423. V rezortu je jedenáct 4-5 hvězdičkových hotelů. My jsme využili, jako již tradičně, ubytování v Les Balcons.

Středisko bez aut

Ačkoliv je středisko Val Thorens relativně mladé, jedná se o středisko bez automobilů. Auto smíte zaparkovat před hotelem či apartmánem jen v den příjezdu a odjezdu. Během pobytu musíte parkovat v podzemních nebo nadzemních garážích. Místo v podzemních garážích se však vyplatí si zarezervovat předem. Je to o něco levnější a také komfortnější. Odstavné venkovní plochy jsou dále od místa, kde se bydlí. Cena za 5 – 7 nocí v krytém parkovišti je cca 70 €.

A za kolik si ve Val Thorens tento rok zalyžujete?

Cena za Skipas Val Thorens – Orelle
Dospělí – den/6 dní     €56 / € 262
Dětí (5-13 let) – den/6 dní    € 44.80 / € 209.60
Junior/senior – den/6 dní  € 50.40 / € 235.80

Cena za skipas Les 3 Vallées
Dospělí – den/6dní € 63 / € 312
Děti (5 – 13 let) € 50.40 / € 249.60
Junior/senior € 56.70 / € 280.80

Slevy pro rodiny, skupiny a seniory. Například rodina s více než dvěma dětmi 5 – 18 let, platí všichni dětský skipas. Od 75 let jezdí senioři zdarma. On line objednání skipasů na www.valthorens.com.

Francouzské pojištění Carré neige 2.90 Eur/den/dospělý i dítě

Parkovat před rezidencí je povoleno jen v den příjezdu a odjezdu. Placená parkoviště jsou krytá i otevřená. www.valthoparc.com.

Jak se tam dostat

Doprava autem: Vzdálenost z ČR cca 1200 km, nejlépe přes Mnichov, po dálnici A96 do Memmingen, Bregenz a dále přes Zurich, Bern,  Lausanne, do Ženevy a dále po dálnici A 43 do Annecy, přes Albertville po D117 do Moutiers a dále do Vallée des Belleville (D 915) a Val Thorens (37 km), stoupání do výšky 2300 m n.m.

Nezapomeňte před cestou zkontrolovat zimní výbavu. Řetězy a zimní pneumatiky jsou nezbytné. Za dálnice se ve Francii platí, ale můžete jet i po silnicích první třídy.  Pro cestu přes Švýcarsko je třeba mít dálniční známku, která je celoroční a stojí 40 CHF. Pojedete-li, z mého pohledu nejkratší cestou přes Bregenz, nezapomeňte na rakouskou desetidenní dálniční známku. Po mnohaletých zkušenostech bych doporučila naplánovat si cestu tak, abyste se vyhnuli nočnímu přejezdu, který není zrovna nejlepším startem do náročného lyžařského týdne.

Moje tipy…

  • Nazapomeňte si přikoupit také pojištění Carré neige za 2.80 €/den/dospělý i dítě
  • Nezapomeňte na opalovací krémy a na dostatek tekutin, případně na iontové nápoje. Předejdete únavě, křečím a bolestem hlavy.

Víte, že…

  • Voda se tady vaří již při 92.3 °C vzhledem k nižšímu atmosférickému tlaku.
  • Kuchaři doporučují vařit jídlo o 2-3 minuty déle.

Může se hodit:

Val Thorens bylo založeno roku 1971, www.valthorens.com
Místo: Savojsko, masiv Vanoise, údolí Belleville
Klientela: Průměrný věk návštěvníků je 35 let
150 km sjezdovek, 31 lanovek, 99 % sjezdovek je ve výšce od 2 000 metrů do 3200 metrů
520 sněžných děl pokryje 85 % lyžařských terénů
84 sjezdovek, z toho 11 zelených, 34 modrých, 30 červených a 9 černých
Aréna pro začátečníky: “Easy Rider”, 4 pohyblivé koberce
18 free Wi-Fi zones – 9 livecams a fancams
Pro nelyžaře: 4 stezky pro chodce a možnost použít 11 lanovek včetně kabiny na Cime de Caron
Stadion pro: slalom, snowpark, familypark, ski cross stadium, funslope,  jezero na potápění, ledová dráha, nejdelší tobogán v Evropě, lze využít i tzv. Snake glis s instruktorem pro více osob. Nově možnost přespání v iglú.

Čím jsme jeli

Škoda Superb 2,0 Tdi 4×4 L&K combi

Na cestu do savojských Alp jsme měli k dispozici výše uvedené vozidlo škoda vybavené nezbytným střešním boxem pro převoz lyží. Větší část cesty byla vedena po dálniční síti a více než 500 km po silnicích 1.třídy a horských vozovkách. Superb svými rozměry je ideální dopravní prostředek pro takové cesty. Vnitřní prostor s nejvyšší výbavou L&K je velmi pohodlný a vše doplňuje objemný zavazadlový prostor. K dobrému pocitu rovněž přispívá nízká nákladová hrana zavazadelníku. Vznětový přeplňovaný motor má dostatečnou výkonovou rezervu a s 6-ti stupňovou automatickou DSG převodovkou i při plně naloženém vozu dodává řidiči klid a jistotu na dlouhé cestě. Jízda na horských silnicích savojských Alp (s velkým převýšením) je opravdu lahůdkou pro celou posádku vozu. Jediná drobná výtka, kterou jsme zaznamenali, je mírně vyšší hluková hladina ve vnitřním prostoru. K tomu přispívá významnou měrou akustický hluk instalovaného střešního boxu.

Statistika cesty:
Celkový ujetá vzdálenost: 2287 km
Z toho po dálnici: 1764 km
Průměrná rychlost: 86 km/hod
Průměrná spotřeba: 7,0 l/100 km
(na spotřebu má významný vliv nejen plně naložené vozidlo, ale i použitý střešní box)
Uváděná statistika byla převzata z palubního počítače vozidla.


Výhodné ubytování můžete zkusit i výběrem některého z hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu. 

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit