Polsko – náš severní soused

caption Polsko - Varšava
1 325

Polsko je naším nejbližším severním sousedem a sdílí s naší republikou hranici o délce 796 km. Je zemí s poměrně bouřlivou historií a najdete zde i hodně památek.

Reklamy

Z moderních dějin je pro nás důležitý okamžik, že zde právě v Polsku začala druhá světová válka. Po druhé světové válce se Polsko stalo, stejně jako tehdejší Českoslovesnko, satelitem komunistického Sovětského svazu. V 80-tých letech 20. století odstartovaly v polském Gdaňsku změny, které vedly později ke zhroucení komunismu ve východní Evropě. Dnes je stabilní zemí, je členem NATO i EU.

Geograficky leží Polsko ve střední Evropě. Ze severu jej omýlají břehy Baltského moře, na severovýchodě má společnou hranici s částí Ruska. Ze západu je jeho sousedem Německo, z východu pak Bělorusko a Ukrajina. Na jihu má pak kromě Česka společnou hranici ještě se Slovenskem.

Reklamy
Podobné příspěvky

Polsko je poměrně rovinnatá země. Průměrná nadmořská výška v Polsku činí pouze 173 m. Jen asi 9 % polského území se nachází v nadmořské výšce vyšší než 300 m. V severní části země se nachází mnoho jezerních oblastí, které jsou turisticky velmi zajímvými oblastmi (například Lubušská, Mazurská, Chełmińsko-Dobrzyńská a Pomořanská jezerní plošina). Vyjímku tvoří polská jižní hranice, podle které se táhnou hřebeny Krkonoš, Jeseníků, Karpat a Tater.

Zajímavosti…
Nejvyšší bod – Rysy (2.499 m n. m)
Nejdelší řeka – Visla (1047 km)
Největší jezero – Śniardwy (113,8 km2) Poušť – Błędowská poušť (jediná poušť ve střední Evropě!)

Věděli jste?
Polsko bylo druhou zemí na světě, kde byla přijata psaná ústava. Ta byla vyhlášena dne 3. 5. 1791 – dnes je tento den v Polsku státním svátkem.

Oficiální název: Polská republika
Název v polštině: Rzeczpospolita Polska
Hlavní město: Varšava (Warszawa)
Náboženství: katolické 89%, ostatní: 11%
Počet obyvatel: 38 558 847 (2017)
Rozloha: 312 685 km2
Úřední jazyk: polština
Měna: zlotý
Mezinárodní kód: PL, POL
MPZ: PL
Telefonní předvolba: +48
Mohlo by se vám také líbit