Paříž – město módy a umění

Foto: autor

1 485

Paříž je hlavním městem Francie, největší francouzskou aglomerací a současně také jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací v Evropě. Je považována rovněž za hlavní město evropské módy.

Reklamy

Každý rok přespí v pařížských hotelech na 15 milionů turistů z celého světa. Dalších více jak 30 miliónů lidí toto město navštíví např. s ubytováním přes Airbnb, Booking apod. v soukromých apartmánech nebo bytech. Drtivá většina turistů považuje Paříž, podle průzkumů, za jedno z nejromantičtejších měst světa. Již po několikáte jsme se do Paříže vydali i my.

Paříž – město bohémů

Mnozí umělci z celého světa považují Paříž za insprirativní místo pro svou tvorbu. A nejen mezi umělci dostala Paříž přezdívku Mekka všech umělců. Žilo tu a stále žije mnoho spisovatelů, básníků i malířů. Oblíbili si zejména čtvrť Montmartre, která se rozkládá na kopci a zdobí ji kupole baziliky Sacré Cœur. Právě tady bydleli, pracovali a milovali například Vincent van Gogh, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso nebo Frédéric Chopin. Na počátku 20. století přesídlila většina umělců do čtvrti Montparnasse, která je díky tomu spojována se jmény jako Victor Hugo, Arthur Rimbaud, Marc Chagall a Ernest Hemingway.

Reklamy

Malou zajímavostí Paříže je, že v městském znaku najdeme plachetnici plující na vlnách Seiny. I to má svůj důvod. Řeka, nejen že rozděluje město na pravý a levý břeh, ale po staletí poskytovala obyvatelům města vodu a umělcům inspiraci. Na Seině žil na lodi např. známý malíř Claude Monet, nebo spisovatel William Wharton, který zde dokonce napsal knihu Hausbót na Seině.

Srdce Paříže najdeme na jednom z ostrovů, který se jmenuje Île-de-la-Cité. Ostrov spojuje s pevninou na obou březích celkem sedm mostů a nachází se na něm jedna z největších turistických atrakcí Paříže, katedrála Notre-Dame.

Muzea, muzea, muzea a zase muzea…

V Paříži najdeme než 140 muzeí. Za návštěvu rozhodně stojí Centre Pompidou. Impozantní muzeum moderního výtvarného umění, kde najdete díla takových velikánů, jako byli Picasso nebo Warhol. Musée d’Orsay zase nabízí přehlídku impresionistických obrazů od Moneta, Renoira, van Gogha a dalších.
V Paříži se však nachází to hlavní – nejslavnější muzeum na světě – Louvre. Shlédnout v něm můžete opravdu mnoho významných uměleckých děl, například Monu Lisu, Venuši Milétskou a Níké Samothráckou. Nacházejí se zde i sbírky orientálního, egyptského, řeckého, římského a etruského umění – a především největší světová kolekce maleb. Bohužel kolem slavné Mony Lisy neustále proudí takové davy turistů, že se jen málokomu podaří si jej pořádně prohlédnout. Slavný obraz není totiž zas tak velký, že by jej mohlo sledovat najednou více nadšenců, a tak je kolem něj stále dost “těsno”.

Symbol Paříže

Prakticky každý turista, který zavítá do Paříže, musí navštívit symbol města – Eiffelovou věž. Unikátní stavba byla dokončena v roce 1889 a se svojí výškou 300 metrů se stala nejvyšší stavbou na světě. O toto prvenství přišla až v roce 1930, kdy byl v New Yorku dokončen mrakodrap Chrysler Building. Původně šlo o dočasnou stavbu, která měla být 20 let po skončení světové výstavy opět rozebrána. Naštěstí zde stojí dodnes a pokud si vystojíte fronty, můžete se pokochat výhledem na město i z této impozantní stavby. Věž má přístupná celkem tři patra – 1. patro ve výšce 57 m, kam vede 345 schodů. 2. patro ve výšce 125 m, kam vede 359 schodů. 3. patro se nachází ve výšce 274 metrů. Třemi nohami věže jezdí výtahy do 1. a 2. patra. Ve čtvrté noze věže jsou schodiště pro pěší. Z 2. patra pak vede výtah do 3. patra. Při silném větru dochází k oscilaci až 12 cm a výška může kolísat až o 15 cm. Naopak při optimální viditelnosti za jasného dnes lze z vrcholu dohlédnout až do vzdálenosti 67 km. Pod rozhlednou je busta A. G. Eiffela, kterou sem v roce 1923 umístil Antoine Bourdelle jako ocenění práce G. Eiffela.

Poprvé do Paříže? Žádný problém…

Do Paříže se dostanete od nás se spoustou cestovek, které pořádají poznávací zájezdy nebo Eurovíkendy. Dávate-li však přednost osobním cestám, nikdy jste v Paříži ještě nebyli nebo chcete-li jet na vlastní triko třeba s dětmi, nemusíte se bát, není to opravdu nic složitého. Vše si můžete zajistit poměrně snadno sami.

Předem si však dejte dohromady nějaký itinerář, co byste chtěli navštvívit s ohledem na počet dní, které zde hodláte strávit. Podle našich zkušeností je ideální jet alespoň na 4 dny (tedy 3 noci). Budete-li chtít využít maximálně času, který máte vyčleněný, doporučujeme letět letadlem. To však znamená zajistit si poměrně dopředu potřebné letenky. Je to sice dražší, než jet autobusem nebo autem, ale zase pohodlné a budete mít opravdu dost času na všechny výlety a prohlídky. Z letiště (nejčastěji se léta na Charles De Gaulle) se do centra dostanete v pohodě metrem, resp. rychlodráhou RER B.

Dále si zajistěte ubytování v Paříži. Pokud se nechcete o nic moc starat vyberte si vhodný hotel, pokud chcete ušetřit využijte třeba Airbnb. S ohledem na momentální bezpečnost, doporučujeme však dobře pročíst, která místa v Paříži byste měli vynechat a kde se raději neubytovávat. Osobně nedoporučuji severní části Paříže (18 okrsek i okolí Gare de Nord). Sice sem určitě zavítáte, pokud budete chtít navštívit třeba Sacré Cœur, ale právě zde je i ve dne dobré mít oči i vzadu na hlavě 😉

Může se hodit…

 • Ubytování v hotelu pro rodinu se 2 dětmi v Novotel Port d’Orleans (14 okrsek, kousek od metra, moc hezký a čistý hotel a výborné snídaně 😉
 • www.ratp.fr  informace o jízdném
 • plavby lodí po Seině (Seine Bateaux Parisiens) – Port de la Bourdonnais, ponton No. 3, odplouvá každých 30 minut

Stojí za vidění…

 • Katedrála Notre-Dame, nejproslulejší gotická památka pocházející již ze 13. století.
 • Montmartre s bazilikou Sacré Cœur.
 • Invalidovna (Hôtel des Invalides), kterou v roce 1670 vybudoval Ludvík XIV. pro válečné veterány.
 • Eiffelova věž, postavena v roce 1889 u příležitosti konání světové výstavy a jako připomínka 100. výročí Velké francouzské revoluce.
 • Louvre, Muzeum d’Orsay a Centre Pompidou.
 • Latinská čtvrť s opatským kostelem sv. Heřmana v Lukách (St-Germain-des-Prés).
 • Champs-Élysées, nejznámější pařížská ulice s původním Vítězným obloukem.
 • Palácový komplex Versailles s parkem.
 • Moderní obchodní čtvrť La Defense s “novým” Vítězným obloukem (La Grande Arche).
 • Tour Montparnasse – 210 metru vysoký mrakodrap v centru Paříže, s vyhlídkou v 59 patře.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit