La Serenissima aneb město plné malých ostrůvků – Benátky

Foto: autor

1 478

Kdysi toto město vládlo velké středověké říši a bylo jedním z nejvýznamnějších obchodních center ve Středomoří. Benátky tehdy vyrostly v laguně na 118 malých ostrůvcích, zpevněných tisíci dřevěných kůlů a propojených mezi sebou téměř 400 mosty nad vodními kanály.

Reklamy

Konkrétně se psal rok 452, když obyvatelé severní Itálie prchali před Hunya zastavili se na ostrovech v “Benátské” laguně. Od 9. století se pak mladé město Benátkystalo nezávislým státem, v jehož čele stanul dóže. Nezávislá benátská republika vynikala především překrásnou architekturou, kulturou a uměním. Obyvatelé své město v té době nazývali La Serenissima(v překladu znamená “nejjasnější”).

Zpět v Benátkách

Naposledy jsem byl v Benátkách v 90. letech minulého století a tak mě zajímalo, jak se město za více jak 25 let změnilo. Návštěvu jsme tentokrát pojali jako jednodenní rodinný výlet z chorvatského Poreče a to autem. Cesta se dá zvládnout celkem pohodlně po dálnicích a tak jsme za necelé 3 hodiny byli již na místě. K parkování jsme zvolili jedno z parkovišť v Mestre, těsně před mostem, po kterém jsme do centra města dojeli místním autobusem.

Reklamy

Náměstí sv. Marka

Piazza di San Marco a bazilika sv. Marka

Cíl naší prohlídky byl celkem jasný. Srdcem Benátek je Piazza di San Marco, nebo-li náměstí sv. Marka. A tak jsme se vydali pěšky skrz město přímo k němu. Na jeho východní straně najdete překrásnou baziliku sv. Marka. Její výstavba trvala 200 let a interiér zdobí překrásná umělecká díla. Exteriéry pak doplňují čtyři pozlacené sochy koní či mramor. Postupem času se z baziliky stala veliká umělecká galerie a symbol bohaté historie města, v níž se snoubí západní a východní umění i byzantská tradice s evropskou gotikou. Takže rozhodně stojí na návštěvu.

Dóžecí palác

Další opradu zajímavou památkou je Dóžecí palác, který stojí hned vedle baziliky a vstupuje se do něj z náměstíčka Piazzetta. Původně býval sídlem benátských dóžat a dodnes je bezesporu nejimpozantnější světskou budovou v Benátkách. Rozhodně nelze přehlédnout zajímavý charakter této stavby, kterou jakoby podepírají lehké síťovité arkády. V Dóžecím paláci se prý dříve nacházela tzv. lví tlama, které mohli občané svěřit informace o svých spoluobčanech. Údaje získané tímto “práskáním” pak místní úřady zevrubně prověřovaly (nepřipomíná vám to také něco?). Palác je spojen Mostem vzdechůs vězením. Jeho jméno je opravdu symbolické, neboť na mostě vězni prý naposledy pohlédli na nebe a povzdechli si nad ztrátou svobody.

Torre dell’Orologio

Na náměstí nelze nepřehlídnout ani Hodinovou věž(Torre dell’Orologio), kterou najdete v severní části náměstí, hned vedle budovy staré prokuratury (Procuratie Vecchie). Pozorně si prohlédněte hodiny na věži – nejenže tam najdete ciferník s ručičkami ukazujícími čas, ale jsou tam i měsíční fáze, sluneční soustava se znameními zvěrokruhu a kalendář. Zcela nahoře věže pak stojí zlatý lev a dva bronzoví Maurové.

Zvonice sv. Marka

Před bazilikou stojí téměř 100 metrů vysoká věž – zvonice sv. Marka. Pokud si vystojíte frontu, můžete z vrcholu obdivovat celé panorama města. Kdysi na náměstí procházely slavnostní průvody nově zvolených dóžat, konaly se zde různé slavnosti i lidové festivaly.

My jsme Benátky navštívili v červenci, tedy v době vrcholící prázdninové a dovolenkové sezóny. Čekali jsme opravdu davy turistů, ale více turistů bylo pouze na náměstí sv. Marka. Jinak se dalo městem chodit v téměř prázných uličkách. Pokud budete chtít ale zažít Benátky s jejich nejslavnější atrakcí, tedy karnevalem, připravte se opravdu na tisíce lidí, kteří se budou leckdy těsnat i v těch úzkých uličkách.

Benátský karneval

Karneval je nejznámnější akcí, která se tu koná dodnes. Benátský karnevalvždy zahajuje vodní průvod, který má dvě části. Nejbližší karneval, kterého se můžete zúčastnit, začne 16. února 2019 a trvá až do 5. března 2019.

Benátky současnosti

Benátky jsou bezesporu jedním z nejhezčích a nejromantičtejších měst v Evropě a možná i na světě. Tak, jak jsem si je pamatoval, jsem byl mile překvapen, že je to tu snad ještě hezčí, než dříve. Není divu, že každý rok tohle město navštíví více jak 24 miliónů turistů z celého světa.

Pokud jste již Benátky navštívili i vy, nemusím tedy zdůrazňovat, že prohlédnout si centrum města můžete opravdu jen pěšky. Při prohlídce můžete maximálně využít vodní taxíky(Motoscafo) či něco jako vodní autobusy(Vaporetto), popřípadě se svézt gondolami. Mezi břehy se můžete ještě nechat převézt přívozy(Traghetto).

Canal Grande

Asi nejznámnější je, téměř 4 kilometry dlouhý, zdejší Velký kanál, na kterém je občas provoz jako na naší D1. Akorát, že zde se míjejí po vodní hladině vodní taxíky, s vodními autobusy, gondolami a traghettami. Kanál však protéká celým městem a snadno se tak po něm tedy dostanete od nádraží třeba právě k náměstí sv. Marka.

Mestre

Jak už jsem zmínil na začátku, součástí Benátek je i pevninská část Mestre. Mestre je z turistického pohledu zajímavé snad jen tím, že pokud zamíříte do Benátek autem, lze zde opravdu levně zaparkovat a do centra se dostat snadno několika autobusovými linkami. Jinak je to část města, kde jsou především přístavy a různé průmyslové zóny, včetně nějakých petrochemických závodů.

Víte, že…

 • Jednou z nejvýraznějších postav historie města je zdejší obchodník Marco Polo, který proslul tím, že po se Hedvábné cestě vydal do Číny.
 • Když začnou po ránu houkat sirény, znamená to příchod velké vody. Ohrožena jsou především nízko položená nábřeží a s nimi i náměstí sv. Marka, které se nachází jen 42 cm nad úrovní průměrného přílivu.
 • K nejoblíbenějším akcím, které se konají ve městě, patří Regatta na Velkém kanále, která se koná vždy první zářijovou neděli. Jde o závod gondol.
 • Na březích Canale Grande stojí asi 200 paláců a kostelů, zastupujících nejrůznější architektonické styly.

Stojí za vidění:

 • Bazilika sv. Marka– umělecká galerie
 • Torre dell’Orologio– hodinová věž
 • Dóžecí palác– názorný příklad umělecké atmosféry města
 • Napoleonovo křídlo(Ala Napoleonica) – sbírka maleb benátských mistrů
 • Nová prokuratura(Procuratie Nuove) – v napoleonovské době byla královským palácem
 • Librerie– knihovna s obrovskou kolonádou
 • Merceria– hlavní obchodní třída ve městě, něco jako pražská Pařížská ulice
 • Murano– ostrov proslulý výrobou skla
 • Burano– ostrov proslulý výrobou tradičních krajek
 • Lido– ostrov plný hotelů, místo konání Benátského festivalu Bienale(tento rok od 29.8. do 8.9.2018 se jedná již o 75 ročník filmového festivalu).

Může se hodit…

 Doprava do Benátek: 

Vlakem– do Benátek se můžete dostat z Prahy hl. n. za cca 13 hodin, s přestupem ve Vídni. Cesta trvá cca 13 hodin. Více na www.cd.cz.

Autobusem– z Prahy lze cestovat např. žlutými autobusy Student Agency (www.regiojet.cz) nebo Flixbusem (www.flixbus.cz). Cesta trvá cca 11 hodin.

Letecky– jednoznačně nejrychlejší způsob (1,5 hodiny) a leckdy i nejlevnější, když si pohledáte správné lety. Přímý spojem se lze do Benátek z Prahy dostat i za cca 490 Kč. Zpáteční vás pak vyjde na cca 1300 Kč. Pomocníkem vám může být např. www.skyscanner.com, k ubytování můžete využít nabídku na www.booking.com.

Autem – z Prahy do Benátek je to asi 800 km a cesta vám, podle situace na dálnících, zabere tak 9 hodin.

Parkování– Jak jsme se již zmínili, je dobré zaparkovat v Mestre, kde vás vyjde parkování na celý den na 4,50 Eur (odzkoušeno aktuálně v červenci 2018). Parkovišť je zde několik (GreenPark nebo Venice City Park). Na parkovišti si můžete u obsluhy rovnou koupit i lístky na autobus (1,50 Eur/cesta), který je asi 200 metrů od parkoviště. Pán vám dá i mapku s vyznačenými linkami (2,4,6 a 7), kterými dojedete do Benátek i zpět. Parkovat však můžete i přímo v Benátkách v garážích u autobusového nádraží nebo na ostrově Tronchetto. Tam je to ale o dost dražší (cca 21-32 Eur/den).

Program Benátského festivalu 2019:

 Termín konání: 16.2.2019 – 5.3.2019 

 1. 16.2.2019 – La Festa Veneziana– od 18.00 hodin na Rio di Cannaregio (neskutečná světelná šou s vodním průvodem)
 2. 17.2.2019 – La Festa Veneziana– od 10.30 hodin začíná na Punta della Dogana, pak následuje na Canal Grande, Rio di Cannaregio až k Ponte dei Tre Arche
 3. 23.2.2019 – Festa delle Marieod 14:30 na Via Garibaldi
 4. 23.2.2019 – Dinner&Ballod 21:00 na Ca’ Vendramin Calergi
 5. 24.2.2019 – Il Vo dell´Angelo– náměstí sv. Marka – let anděla (dívky) z věže zvonice k Dóžecímu paláci
 6. 3.3.2019 – Il volo dell´Aquila– náměstí sv. Marka – let orla (hvězda showbusinessu) z věže zvonice k Dóžecímu paláci
 7. 5.3.2019 – Svolo del Leon– od 17:00 let lva k ochozu zvonice sv. Marka, zakončení festivalu

Doprava po Benátkách:

Jak jsem se již zmínil, po Benátkách můžete cestovat pouze po vodě. Ovšem ceny jsou dosti vysoké, takže pokud vám nevadí chodit, raději si užijte příjemné procházky.

Gondola– cena je 80 Eur za 30 minutouvou plavbu / loď. Pokud jste dva, asi se vám to nevyplatí. Platí se opravdu za celou loď a cenu neusmlouváte. Řešením je odchytit jiné turisty a podělit se o náklady. Maximální počet osob, které vezme gondoliér na loď, je šest.

Motoscafo– vodní taxíky s cenami jak v Praze. Tedy 100 Euržádná míra.

Vaporetto– vodní autobusy mají celodenní přestupní jízdné za cca 20 Eur. Jednorázové pak stojí asi 7,50 Eur.

Traghetto– přívoz z jedné strany kanálu na druhou stojí cca 2 Eura.

Jídlo a občerstvení:

Samozřejmě, že i zde platí – restaurace a kavárny, umístěné na exponovaných místech, jsou drahé. Dát si zde občas např. nealkoholické pivo znamená, že vám místo toho nabídnou pouze balenou vodu 0,5 litru třeba i za 5-6 Eur. Pokud si budete chtít opravdu něco dát k jídlu nebo jen posedět v kavárně, vydejte se do postranních uliček, kde najdete rozhodně příjemnější ceny. Káva se zde pak dá koupit za cca 1,20 Eur.

Pomocník do kapsy:

Neznáte-li Benátky jako své boty a budete-li se pohybovat po městě v uličkách mimo hlavní trasy, doporučujeme si dopředu stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu nějakou offline mapovou aplikaci. Já využívám např. Galileo, ve které najdete nejen vyznačené památky, ale i obchůdky nebo kavárničky.

Důležité odkazy:

http://www.labiennale.org
http://www.veneziaunica.it
http://www.carnevale.venezia.it

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit