Jedinečné město muzeí – Stockholm

Foto: aurorka, imagebank.sweden.se a flickr.com

Okolo restaurované lodi byla postavena budova muzea / Foto: © Melker Dahlstrand / flickr.com
2 206

V minulém článku jsem se vám snažila představit Stockholm jako úžasné město plné historických památek i správné severské atmosféry. Zmínila jsem se také, že se zde nachází mnoho muzeí, které jsou spojena nejen s historií města a Švédska, ale i s kulturou, uměním nebo designem.

Reklamy

Podle různých zdrojů a tím, jak některá muzea postupně vznikají a zase zanikají, jich ve Stockholmu můžete najít okolo stovky. Dnes se tedy společně podíváme na některá z nich, jež, při návštěvě tohoto úžasného města, určitě stojí za vaši pozornost i návštěvu.

Vasa museum

Podobné příspěvky

Vasa loď je nejstarším dochovaným vrakem lodi pocházejícím ze 17. století. Nechal ji postavit král Gustav II. Adolf. Jedná se vskutku o unikátní kulturní švédský poklad. Loď, která je 69 metrů dlouhá a 53 metrů vysoká, se potopila hned při své první plavbě po opuštění přístavu ve Stockholmu roku 1628. Znovuobjevena byla až o 333 roků později v roce 1961. Během následujících desetiletí byl vrak lodi vyzdvižen, vysoušen speciální technikou a velmi důkladně a šetrně restaurován do původního stavu. Z lodi se zachovalo 95% původních prvků, včetně stovky dochovaných vyřezávaných soch.

Reklamy

Už na dálku se dnes k nebi tyčí tři stěžně, které je možno vidět z nábřeží v blízkosti centra Stockholmu. Restaurovaná loď je součástí zajímavé budovy, která byla, jako muzeum, postavena okolo lodi.

V současnosti je Vasa museum nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii. Každoročně jej navštíví přes milion návštěvníků. Součástí muzea jsou i další doprovodné výstavy popisující život na lodi, osudy námořníků a lidí, pracujících při výstavbě lodi.

Dále je zde ukázána i velice zajímavá dokumentace celého procesu, který vědci použili pro záchranu a restaurování lodi. Lidská dovednost opravdu nezná mezí. Jistě pak sami uznáte, že je opravdu obdivuhodné, co vše restauratéři lodi dokázali uvést do původního stavu. Během návštěvy muzea můžete shlédnout film o lodi, který je promítán ve 13 jazycích. Součástí muzea je i butik a restaurace. Děti a studenti do 18 let mají vstup zdarma.

Muzeum Fotografie

Muzeum fotografie (Fotografiska) představuje jednu z největších sbírek moderní fotografie na světě. Každoročně se v něm konají čtyři hlavní výstavy a zhruba 20 menších výstav. Kromě rozlehlého výstavního prostoru zde najdete i obchod s knihami a suvenýry, restauraci a fotogalerii.

Z kavárny v nejvyšším patře si můžete vychutnat dobrou kávu a nejkrásnější panoramatický výhled na Stockholm.

Zdejší restaurace získala cenu Zlatého draka za nejlepší restauraci ve Stockholmu ve střední třídě. Jídlo v restauraci navíc připravuje špičkový, michelinskými hvězdičkami oceněný, šéfkuchař Paul Svensson. Jeho menu je zaměřeno na zeleninu a sezónní suroviny.

Nobelovo muzeum

Ve Starém Městě se nachází i již dříve zmíněné Nobelovo muzeum. Alfred Bernhard Nobel byl švédský chemik, kterému se v roce 1867 podařilo vytvořit tvarovatelnou a vysoce výbušnou hmotu, kterou pojmenoval – dynamit. Stvořil tehdy nejžádanější zboží své doby, díky čemuž sám výrazně zbohatnul. V závěti, kterou učinil před svojí smrtí, se rozhodl, že z jeho majetku bude, po jeho smrti, udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě.

Poprvé byla Nobelova cena udělena v roce 1901. Muzeum nabízí však pohled i na další artefaktky spjaté ať už přímo, či nepřímo s A. Nobelem nebo Nobelovou cenou.

Skansen

Skansen je nejstarším přírodním muzeem ve volném prostranství na světě. Společně se stockholmskou ZOO se rozprostírá na ostrově Djurgården, odkud je krásný výhled na Stockholm.

Skansen je oblíbeným cílem pro rodinné výlety jak mezi místními obyvateli, tak mezi turisty. Návštěvníci zde mohou shlédnout historické Švédsko v miniatuře a dozvědět se víc o švédských tradicích a řemeslech. Z různých částí Švédska sem bylo postupně dopraveno a sestaveno na 150 farem a obydlí.

Najdete tu půvabnou městskou část se sklárnou na foukání skla, keramickou dílnu, kovárnu i pekárnu. Obdivovat můžete i Skogaholmský panský statek, krásný dřevěný kostel Seglora z 18 století nebo tržiště Bollnästorget.

Ve Skansenu můžete vidět také různá severská zvířata, jako losy, medvědy, rysy, vlky, rosomáky či tuleně. Je tu také terárium, dům opic a Lill-Skansen pro ty nejmenší.

Konají se zde i švédské tradiční slavnosti, jako je vítání léta – midsommar – který patří ve Švédsku k těm největším. Dále se zde konají slavnosti k Filipojakubské noci a svátku Svaté Lucie. V prosincové adventní době, je návštěva Skansenu, spolu s vánočními trhy, tradičním vánočním stolem, pro švédy opravdovou událostí, kterou nesmí vynechat.

ABBA the Museum

Milovníci legendární hudební skupiny ABBA si přijdou na své v muzeu ABBA. K vidění je zde vše, co je s touto jedinečnou disco skupinou spojeno. Hudba, texty, zlaté desky, hudební sály, muzikál, originální oblečení členů skupiny nebo filmy.

Švédská popová hudba získala nádherné vlastní muzeum – moderní, interaktivní a se spoustou hudby. Prostě místo, kde to každý návštěvník co sem příjde, pořádně na zářícím parketu rozjede.

Mimo hudby skupiny ABBA se zde každý pátek večer konají koncerty nových švédských objevů populární hudby. V muzeu se samozřejmě nachází i restaurace, v níž se dá i dobře najíst.

Moderna Museet

Muzeum moderního umění (Moderna Museet) má jednu z nejlepších světových sbírek moderního a současného umění od roku 1900 do současnosti.

K vidění jsou zde díla od Warhola, Picassa, Dalího nebo Matisse. Kromě stálé expozice se tu pořádají také krátkodobé výstavy. Muzeum nabízí aktivity pro děti, obchod, restauraci. Vstup do muzea je zdarma.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Stockholmu, rádá vám zde pomůžu. Stockholm je plný překrásných míst, která stojí za to vidět a poznat. A já vám je ráda pomohu objevit. Můj manžel Fredrik je Švéd a to je i důvod, proč jsem se sama naučila švédsky. Další informace najdete na mé stránce www.objev-svedsko.cz nebo na fb.com/objevsvedsko.

Může se hodit:

https://www.vasamuseet.se/cs#
https://www.abbathemuseum.com/en/
https://www.modernamuseet.se/stockholm/en/
https://www.fotografiska.com/sto
http://nobelcenter.se/
http://www.skansen.se/

Víte, že …

  • Tunnelbana je název stockholmského metra, které zde bylo otevřeno v roce 1950. Zajímavé je však svým pojetím, neboť se jedná o doslova uměleckou galerii. Dominují mu 3 barvy – červená, modrá a zelená a celý koncept je dílem architektů Siri Derketa a Vera Nilssona.
  • Švédsko bylo a stále je doslova líhní hudebních star i skupin. Ze Švédska pocházejí, kromě skupiny ABBA, například i Europe, Roxette, Ace of Base, Army of Lovers, A*Teens, Alcazar, The Cardigans, Rednex, The Hives, The Knife, Mando Diao, The Sounds, Fever Ray, José Gonzáles nebo The tallest man on Earth.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit