Co vidět a navštívit v Římě za 3 dny? (2.část)

foto: autor

Co vidět a navštívit v Římě za 3 dny? Určitě Koloseum!
11 897
Reklamy

V minulém článku jsme se zabývali tím, jak a kdy se dostat do Říma. Co se vyplatí a co jsme při naší srpnové návštěvě využili my. V dnešním pokračování se blíže podíváme na památky a jak jich stihnout co nejvíce během dne.

Koloseum

První den jsme začali prohlídkou Kolosea a to v 10:00 dopoledne, což bylo tak akorát. Vidět Koloseum je opravdu zážitek při představě, že se do něj v dobách jeho slávy vměstnalo až 50.000 lidí a sledovalo zdejší zápasy gladiátorů. Nejvyšší část opěrných zdí má 48,5 metru! Mimochodem se zde dozvíte, že se jedná o největší dochovanou stavbu z období antického Říma na světě. Díky přednostně zakoupeným vstupenkám jsme si prohlídku užili a docela bez stresu a naštvání tak byli připraveni na další oblídku, kterou byla návštěva Forum Romanum.

Reklamy
Podobné příspěvky
Koloseum a Konstantinův oblouk
Koloseum a Konstantinův oblouk

Forum Romanum

Než však zamíříte na Forum Romanum, které se nachází hned vedle Koloseea, doporučuji udělat si přestávku na oběd. V okolí je hodně restaurací. My využili poměrně levné, ale o to lepší bistro, resp. Ristorante Colosseo “Luzzi”. Oběd zde pořídíte do 10 Eur, takže paráda. Forum Romanum je bezesporu největším centrem antického Říma. Najdete zde např. Vestin chrám, Ceasarův chrám, impozantní Romulův chrám, chrám Minervy, Vespasianův chrám, Saturnův chrám, kostel sv. Kosmy a Damiána. Dále uvidíte Oblouk Septima Severea, Titův oblouk, Via Sacra (Posvátná cesta) lemující řada dochovalých antických sloupů, Trajánův sloup nebo Augustovo Forum či památník Altare della Patria (tzv. Oltář vlasti), který je největším památníkem v Itálii (135 metrů dlouhý a 70 metrů vysoký). Pohled na celou oblast si pak nejlépe vychutnáte z přilehlého kopce Palatin.

Forum Romanum
Forum Romanum

Pantheon

Až se dostatečně nabažíte Fora Romana můžete se okolo zmíněného památníku Altare della Patria vydat směrem do centra k další překrásné stavbě — Pantheonu. Ten nechal postavit císař Hadrián v letech 115-127 n.l. a původně měl být zasvěcen všem bohům. Překrásná kupole Pantheonu má v průměru neuvěřitelných 44 metrů! Jak jsme ale zjistitli, i tak není, tato impozantní kupole, největší. Největší podobnou kupoli totiž najdete v Paříži, v Centre de nouvelles industries at technologies.

Pantheon
Pantheon

Andělský Hrad

Budete-li mít ještě chuť můžete den zakončit procházkou k Andělskému Hradu (Castel Sant’Angelo), ke kterému se dostanete krásnou procházkou přes Andělský most. A pokud sem dorazíte v podvěčerních hodinách, máte to již opravdu jen kousek do Vatikánu a Svatopetrské náměstí. Ve večerních hodinách má opravdu své kouzlo a hlavně je zde minimum lidí. 

Andělský Hrad
Andělský Hrad

Španělské schody

Další den můžete začít tím, že vystoupíte na stanici metra Spagna, která se nachází u Španělských schodů. Jak možná již víte, od srpna tohoto roku, se v Římě již nesmí na Španělských schodech posedávat. Pokud to uděláte věřte, že pískot píšťalek italských policistů si budete pamatovat ještě několik dní po svém návratu. Při naší návštěvě zde bylo odhadem tak 12 policistů a policistek, kteří nedělali nic jiného, než neustále hvízdali na píštaly a odháněli turisty od jejich zájmu se zde na chvíli posadit. Nutno podotknout, že stejný hvízdot vás čeká i na další zastávce, kam se můžete přesunout.

Španělské schody
Španělské schody

Fontána do Trevi

Spousta lidí radí navštívit tohle místo buď v časných ranních hodinách nebo pozdě v noci. Nevím co přesně znamená pozdě v noci či časné ranní, ale my zašli k fontáně běhm těch dvou dní několikrát v různé doby denní i noční a přesto, že jinak se nám zdálo v Římě turistů málo, tak tady, jako kdyby byl doslova lidský úl 😉 Fontána je jinak opravdu nádherná, ale celkový dojem zde nyní opravdu kazí neustálý pískot policejsních píštalek, který se nese davem lidí… 

Fontána do Trevi
Fontána do Trevi

Piazza Navona

Daleko lepší zážitek tak budete mít na náměstí Navona (Piazza Navona), kde přímo uprostřed náměstí najdete překrásnou Fontánu čtyř řek. Na jednom konci pak stojí další – Neptunova fontána a na druhém konci náměstí ještě jendna – Maurova fontána. Celé náměstí je navíc doslova obsypáno restauracemi a kavárničkami, takže neváhejte a chvilku si zde určitě poseďte. Zejména v podvečer je to nádherný pohled. A v kontrastu s barokními stavbami či kostelem sv. Anežky před níž se nachází zmíněná Fontána čtyř řek se vám odtud ani nebude chtít odejít.

Fontána čtyř řek
Fontána čtyř řek

Vatikánská muzea

Na návštěvu Vatikánu, Baziliky sv. Petra a Vatikánských muzeí si nechejte určitě celý den. Pokud nebudete bydlet v okolí Vatikánu, dostanete se sem nejrychleji červeným metrem na stanici Ottaviano. My jsme začali dopoledne návštěvou Vatikánských muzeí. Lístky si lze koupit přímo na místě nebo si je můžete rezervovat opět přes internet (za příplatek 4 Eur) a pak v automatu přiložíte QR kód ve svém mobilu v automatické pokladně a dostanete za to lístek na vstup. Lístek nás stál 17 Eur. Opravdu ohromné zdejší sbírky si pak můžete projít sami. Vrcholem prohlídky je samozřejmě vstup do Sixtinské kaple, kterou zdobí Michelangelovy výjevy a zejména malba Posledního soudu. Jen pozor – fotit zde můžete všude a všechno, ovšem kromě Sixtiské kaple.

Bazilika sv. Petra

Zcela jistě nejvýznamnější památkou vatikánu je zdejší bazilika. Samotný vstup do Baziliky je zdarma, ovšem přes den se přes náměstí táhnou nekonečné fronty. My jsme sem proto vyrazili až okolo 17. hodiny, kdy se zde již zejména “asijští” turisté nenacházejí a fronta tak byla jen asi na 10 minut. Do baziliky samozrejmě procházíte bezpečnostními rámy a ženy musí mít zahalené ramena i horní partie (takže zapomeňte na trička na ramínka ;). V každém případě, pokud budete mít problém se vstupem, všudepřítomní indičtí či pakistánští prodávající, vám mile rádi prodají velké šátky na zahalení. A jako bonus vám přidají za patřičný obnos i láhev s pitnou vodou 😉

Zatoužíte-li se podívat na náměstí z vrchu Baziliky můžete využít placeného vstupu. Za 10 Eur s výtahem nebo za 8 Eur hezky pěšky po schodech. Nutno podotkout, že zcela nahoru stejně žádný výtah nejede, takže tam si tak jako tak budete muset vyšlápnout pěšky. Což zejména pro lidí trpící klaustrofobií není dobrý nápad. Z velmi úzké chodby, která navíc kopíruje zakřivení kupole, takže jdete opravdu našikmo a stále prudce nahoru, není cesty zpět. A musíte prostě nahoru vylézt.

Může se hodit:

www.museivaticani.va
www.getyourguide.com/rome-l33/

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu. 

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit