Chorvatský Šibenik – katedrála Sv. Jakuba zapsaná v UNESCO

Foto: autor

Šibenik a katedrála Sv. Jakuba v centru
1 238

Každoročně míří destitisíce českých turistů o letních dovolených do Chorvatska. Většina z turistů, kteří jedou po nové dálnici do oblasti Makarské, však pouze projede, bez většího povšimnutí, okolo zajímavého menšího města Šibenik.

Reklamy

Šibenik je opravdu nádherné přímořské městečko, kterému dominuje zdejší katedrála Sv. Jakuba. Tu najdete na náměstí Chorvatské republiky. Stavba katedrály započala již v 15. století, přičemž byla celá postavena pouze z kamene. Stavební materiál stavitelé dováželi z kamenolomů na ostrově Brač. Následně jej na místě ručné opracovávali tak precizně, že mezi jednotlivými kvádry nejsou prakticky rozpoznatelné spáry. V celé konstrukci budovy navíc nebylo použito jiného materiálu, než kamene.

Katedrála ve stylu gotiky

Před katedrálou si můžete všimnout sochy, kterou vytvořil sochař Ivan Meštrović, a která má představovat autora hlavní lodi katedrály – architekta Giorgia Orsiniho (zmáného také pod jménem Juraj Dalmatinac). Orsini k hlavní lodi chrámu přistavěl v letech 1441–1473 i dvě apsidy, kterými změnil půdorys katedrály do podoby kříže. Právě hlavní loď a její půdorys jsou považovány za vrcholné dílo gotického stylu. Orsini byl rovněž autorem i unikátní kamenné klenby. 

Reklamy

Katedrála ve stylu renesance

Po jeho smrti na dokončení stavebních prací dohlížel Niccolò di Giovanni Fiorentino. Ten zaklenul vnitřek katedrály renesanční valenou klenbou a dostavěl i osmiúhelníkovou kupoli, kterou nesou čtyři masivní sloupy z červeného mramoru. Kupole je považována za jeden z vrcholů renesančního stavitelství. Oba stavitelé běhěm výstavby dokázali harmonicky sladit gotické i renesanční prvky a vytvořit vskutku nádherné dílo.

Při pohledu zespoda připomíná strop katedrály obrovskou obrácenou loď. Průčelí katedrály zdobí dvě rozety – kulatá malovaná prosklená okna – a gotický portál. Boční vstup pak zdobí sochy Adama a Evy pocházející z původního kostela sv. Jakuba. Katedrála je vyzdobena i zajímavým artefaktem, který tvoří dohromady 74 lidských hlav, které ve svých tvářích vyjadřují různé emoce – radost, obdiv, strach, zlobu, hvěv, pláč…

 

Památky na seznamu UNESCO

V okolí katedrály pak najdete spleť úzkých a typických chorvatských uliček, které jsou stejné snad ve všech původních historických centrech zdejších přímořských měst. Vše doplňují kostelíky a kapličky. Dojít můžete i do pevností Sv. Michaela, Sv. Anny nebo Sv. Mikuláše. Katedrála Sv. Jakuba a pevnost Sv. Mikuláše patří k celkem deseti památkám Chorvatska zapsaným na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Národní park Krka

Návštěvu Šibeniku doporučujeme spojit i s prohlídkou nádherného Národního parku Krka, který se nachází na druhé straně dálnice. NP Krka nabízí pohled na nádherná jezírka a vodopády podobné Plitvicím. Do NP Krka se můžete dostat přímo z dálnice sjezdem na Skradin. 

Při vjezdu do Skradinu se však nenechte nalákat na první parkoviště zdejšími naháněči. Doporučujeme projet celým Skradinem až k přístavu a využít tamního velkého parkoviště. Zde si pak lze zakoupit lístky na loď, která vás doveze až k parku. Jeho návštěva, včetně cesty lodí, vám zabere minimálně 2 hodiny. Pokud budete chtít park obejít po některé z tras, vyčleňte si času rozhodně více. Stojí to však za to.

Víte, že…

  • První písemná zmínka o Šibeniku pochází z roku 1066. Na rozdíl od mnoha jiných měst nezaložili Šibenik ani Ilyrové (ti založili Rijeku), ani Římané (ti zase stojí za Zadarem a Pulou) ani Řekové (kteří mají na svědomí založení Splitu či Dubrovníku), ale opravdu staří Chorvaté.
  • V roce 1991 byla katedrála Sv. Jakuba málem kompletně zničena. V průběhu války v bývalé Jugoslávii ostřelovali Šibenik totiž velmi silně Srbové a katedrálu několikrát zasáhli. Stavebníci, kteří po válce na konci 90-tých let katedrálu renovovali, již nedokázali napodobit původní kamenické techniky, které používal Juraj Dalmatinac, a proto na některých místech použili beton.
  • Nejhezčí pohled na katedrálu je z pevnosti sv. Anny, která stojí na kopci nad městem.

Může se hodit:

Ceny vstupu do NP Krka 2018
během dne / po 16.00 hodině (červenec-srpen)
– dospělí ….. 200 HRK / 145 HRK
– děti 7-18 let …. 120 HRK / 90 HRK
– děto do 7 let …. zdarma
Ceny zahrnují i plavbu lodí Skradin – Skradinski Buk a zpět.

Aquapark Solaris
Nachází se asi 6 km od Šibeniku
Ceny denních lístků (od 1.6. do 16.9.2018)
– osoby nad 120 cm …. 110 HRK
– osoby 90 – 120 cm …. 80 HRK
– osoby do 90 cm …. zdarma
Mapa aquaparku

Hledáte ubytování v Šibeniku a okolí? Vyberte si z naší nabídky extra slev apartmánů od Bookingu.

Mohlo by se vám také líbit