Azorské ostrovy: perla Atlantiku

foto: autorka

1 569

O Azorských ostrovech se toho u nás moc neví. Přitom toto malé souostroví, které je považováno za pozůstatky bájné Atlantidy, vás svou přírodní krásou navždy okouzlí. Podělím se s vámi o to nejlepší z Azorských ostrovů a prozradím vám triky, díky kterým zjistíte, že Azory jsou cenově dostupnou destinací.

Reklamy

Azory tvoří devět ostrovů v Atlantském oceánu, oficiálně patřících pod Portugalsko. Na nejkrásnější ostrov São Miguel jsem se vydala se skupinou kamarádů v dubnu 2017 během mé stáže v Portu. Jakožto studenti jsme se snažili cestovat s minimálními náklady, proto jsme se ubytovali přes Couchsurfing, webovou aplikaci, kde naleznete nocleh u místních zdarma. Přestože nás bylo celkem šest, našel se pán, který nás u sebe ubytoval. Měl dům na venkově, který byl sice stroze zařízený, ale ochotně zde poskytl přístřeší několika cestovatelům. Díky tomu jsme se seznámili novými přáteli z celého světa. Pokud však dáváte přednost většímu komfortu, nemusíte se obávat. Na São Miguel naleznete mnoho možností Airbnb, hostelů i hotelů.

Riziko při pronájmu auta

Podobné příspěvky

Na Azorech se rozhodně vyplatí pronajmout si auto či skútr. Na hromadnou dopravu zde příliš nespoléhejte. Díky pronájmu auta navíc můžete zastavit na vyhlídkových místech, tzv. Miradouros, kterých je na ostrově nespočet. Několik společností na pronájem auta najdete hned na letišti. Nezapomeňte si však s sebou vzít kreditní kartu, kterou kromě řidičského průkazu společnosti vyžadují! Jakmile jsme s přáteli přistáli na São Miguel, zjistili jsme nemilou skutečnost. Ze šesti lidí měl s sebou řidičský průkaz jediný člověk. Já. Navíc jsem si kreditní kartu zapomněla doma. Žádná ze společností nám tedy nechtěla pronajmout auto. Nakonec jsme našli telefonní kontakt na člověka, který kreditku nevyžadoval. Dodávku pro šest lidí však neposkytoval a klasické auto nám pronajmout nechtěl. Nezbývalo nám tedy nic jiného, než za chvíli zavolat znovu a lhát, že je nás pět. Majitel přijel, přestože naši lest prokoukl. Auto, které nám pronajal, bylo jak vytažené z vrakoviště. Tímto mini vozidlem, narvaným k prasknutí, jsem se řídila uprostřed noci s dalšími pěti lidmi, kteří mi mluvili do řízení. Když jsem zahlídla policejní hlídku, málem mě ranila mrtvice. Naštěstí nás nezastavili.

Reklamy

Úchvatná příroda

Ubytovali jsme jsme se ve městečku Maia a následující den, když doletěla kamarádka, která pronajala druhé auto, vydali jsme se objevovat ostrov. Nejprve jsme absolvovali trek podél pobřeží nedaleko našeho útočiště, kde leží několik pláží sopečného původu. Za návštěvu stojí zejména Praia da Viola s tmavým pískem. V oceánu se však kvůli chladnějšímu klimatu nevykoupete, protože průměrná teplota vzduchu se pohybuje okolo 20°C. Trasa vedoucí bujnou tropickou vegetací vás dovede až do Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões, kde můžete spatřit dechberoucí vodopády.

Poté jsme navštívili čajovníkovou plantáž Gorreana, což je jediné čajovníkové pole v Evropě. Plantáž je volně přístupná. Během procházky budete mít pocit, že jste v Jihovýchodní Asii. Nenechte si ujít ani nedaleké muzeum výroby čaje, kde budete mít možnost čaj ochutnat i zakoupit.

Plán pro špatné počasí

V případě špatného počasí je ideální zamířit do městečka Furnas, jehož okolí nabízí několik atrakcí. V nedalekých Caldeiras das Furnas se nachází gejzíry s vařící vodou. Tento geotermální úkaz používají kuchaři k přípravě místní speciality Cozido das Furnas. Vepřové a kuřecí maso se spolu se zelím umístí do nádoby, která se spustí pod zem poblíž Caldeiras, díky čemuž se ingredience podusí a získají specifickou chuť.

Den můžete zakončit ve městě Furnas ve venkovních lázních Poca Da Dona Beija. Jedná se o termální lázně uprostřed přírody s teplotou vody 38°C. Voda má specifickou oranžovou barvu a vyzkoušet si můžete i pleťovou masku z oranžového bahna. Lázně jsou otevřeny až do 22:00.

Další ze zajímavých termálních lázní na ostrově je Caldeira Velha. Jedná se o několik jezírek s termální vodou, ležících uprostřed pralesní vegetace národního parku. V areálu naleznete i přírodní vodopád.

Sete Cidades a okolí

Jedno z nejkrásnějších míst na Azorech je Sete Cidades, oblast s jezery sopečného původu. Přírodním úkazem je rozsáhlé modré a zelené jezero, ležící vedle sebe. Za jasného dne spatříte obě jezera v jasných barvách. Ke vzniku Sete Cidades se váže legenda o lásce zelenooké princezny a modrookého pasáčka ovcí. Když jim král zakázal znovu se vidět, pláčem nešťastného páru vznikla tato jezera.

Skutečný vznik jezer tak romantický není. Mnohem hlubší modré jezero odráží barvu oblohy, zatímco mělčí zelené jezero má díky teplejší vodě více řas.

Nejlepší výhled na jezera je z vyhlídky Vista de Rei. Zde stojí opuštěný hotel Monte Palace, postavený na konci 80. let. Za svého času nejluxusnější hotel v Portugalsku o pouhý rok a půl později zkrachoval. Tato lehce děsivá podívaná, skýtající skvostný výhled do okolí, stojí za prohlídku.

Nedaleko Sete Cidades rozhodně nevynechejte trekingovou trasu do Miradouro da Boca do Inferno. Jedná se o ikonické místo Azorských ostrovů. Tato úchvatná trasa vás dovede k vyhlídce na okolní vulkanická jezera.

Lagoa do Fogo

Co se týče vulkanických jezer, vřele doporučuji Lagoa do Fogo, neboli Ohňové jezero. Tohle asi 2 km dlouhé a 1 km široké jezero lemují trekingové trasy, které vám nabídnou skvělé vyhledy na jezero i okolní krajinu. Během treku zahlédnete oceán na obou stranách ostrova, který měří v nejširším bodě pouhých 14 kilometrů. Oblast leží v nadmořské výšce 700 metrů nad mořem, rozhodně tedy nezapomeňte na opalovací krém! Přestože při mé návštěvě Lagoa do Fogo bylo pouhých 15°C, slunce svítilo tak silně, že jsem se hodně spálila.

Doufám, že jsem vás pro návštěvu této jedinečné destinace zlákala. Abyste se na Azory dostali, nemusíte utratit jmění. Celý výlet mě včetně zpáteční letenky z Porta, kde jsem tehdy žila, odhadem vyšel na méně než 3 000 kč. Podotýkám však, že jsem na Azorech strávila pouze pár dní. Pokud si chcete užít jedinečný São Miguel se vším všudy, doporučuji zde pobýt minimálně týden. Nebudete litovat.

Jak se tam dostat:

Z Prahy můžete letět do Ponta Delgada, což je letovisto na ostrově São Miguel. Součástí letu je přestup v Portu či Lisabonu. Pokud máte čas, určitě se v těchto městech na pár dní zastavte. Jestli chcete ušetřit, z Porta nebo Lisabonu lze zakoupit let na menší sousední ostrov Terceira Lajes, kam jsou lety levnější. Odsud se dopravíte letecky na São Miguel zcela zdarma. Málokdo ví, že mezi Azorskými ostrovy za let nic neplatí, pokud váš transfer mezi ostrovy proběhne ve stejný den jako přílet na Azory. Můžete tak poznat více ostrovů najednou. U letů mezi ostrovy je nutná online rezervace u společnosti SATA.

Mohlo by se vám také líbit