Zatmění Měsíce – nad Českem se objeví Krvavý Měsíc

Foto: archiv

1 324

Již zítra nastane téměř na celé 2 hodiny jedinečný úkaz, kdy se Měsíc v úplňku zbarví do téměř cihlově oranžové barvy. Vzácný úkaz bude nad naší republikou znovu pozorovatelný až 9. června v roce 2123, takže pokud můžete (a bude-li samozřejmě jasná obloha), nenechte si tuto podívanou ujít.

Reklamy

Aby celá paráda byla dokonalá, bude viditelný i Mars, který se rozzáří nejjasněji za posledních 15 let. Vhledem k velmi teplému počasí, které tento týden panuje na celém našem uzemí, by to, i přes upozornění na možnosti výskytu lokálních bouřek, mohlo vyjít. Úplné zatmění Měsíce nastane nad naší republikou v době od 21:30 do 23:13 hodin. Nejdůležitější čas pak bude v 22:22 hodin, kdy zatmění můžete pozorovat opravdu pouhým okem.

Krvavý Měsíc

Měsíc při zatmění vstoupí do zemského stínu, který není úplně temný a díky lomu slunečního světla v atmosféře, dojde ke zbarvení pozorovaného Měsíce do oranžova až hnědočerna.

Reklamy

Při pozorování zatmění Měsíce není nutné být na místě, kde je úplná tma, nicméně, aby váš zážitek byl dokonalý, je lepší být mimo město ve volné přírodě např. na kopci, kde nebude vadit ani světlo z měst (světelné znečištění). Mimo města se totiž daleko lepé vykreslí i hvězdy a Mléčná dráha. Pokud se mimo město nedostanete stačí si najít nějaké vyvýšené místo i ve městě, ale zážitek asi nebude tak dokonalý. V každém případě si vezměte s sebou binukulární dalekohled a fotonadšenci i svoji výbavu. No a pak už směřujte své zraky k jihovýchodu!

A zde je seznam několika míst, kde by váš zážitek z pozorování zatmění Měsíce mohl být naprosto dokonalý:

  • Pustevny v Beskydech (TOP místo)
  • Jizerka a Smrk v Jizerských horách
  • Jičín (hvězdárna) – zde se chystá program, kdy si budete moci vyfotit Měsíc pomocí dalekohledu svými fotoaparáty; vstup zdarma
  • Brno (hvězdárna) – s doprovodným programem, dalekohledy; vstup zdarma
  • Brno – koupaliště na Kraví hoře nebo Brněnská přehrada
  • Praha (hvězdárna na Petříně) – doprovodný program; cena vstupu obvyklá
Harmonogram fáze zatmění Měsíce nad ČR:
Východ Měsíce: 20 hod 47 min (pro Prahu; na území ČR se čas východu liší v minutách)
Začátek částečného zatmění: 20 hod 24 min 27 s
Začátek úplného zatmění: 21 hod 30 min 15 s
Maximální fáze zatmění: 22 hod 21 min 43 s
Konec úplného zatmění: 23 hod 13 min 12 s
Konec částečného zatmění: 00 hod 19 min 00 s
Konec polostínové* fáze: 01 hod 28 min 37 s

* Tato fáze nebude očima vidět.

Mapa zítřejší oblohy s vyznačenými souhvězdími, Měsícem a polohou Marsu:
Zdroj: astro.sci.muni.cz
Animace zítřejšího zatmění Měsíce:

Na závěr se sluší poznámka, že pokud jste na cestách mimo naší republiku, můžete nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století sledovat za příznivého počasí i z Oceánie, Asie, Afriky.

Mohlo by se vám také líbit