Vychutnejte si Alpy z Großglocknerské vysokohorské silnice

foto: archiv

1 284

Nejvyšším rakouským pohořím při rakousko-italské hranici, Vysokými Taury, se proplétá horská silnice, ze které můžete obdivovat krásy alpských velikánů. Großglocknerská vysokohorská silnice patří v Rakousku mezi nejvyhledávanější turistické cíle. Spojuje spolkové země Salcbursko a Korutany a v jejím okolí můžete spatřit ty nejkrásnější přírodní scenérie. Je pojmenována po nejvyšší rakouské hoře Großglockner, nebo-li Velký zvoník, jež dosahuje výšky 3 798 metrů.

Reklamy

Großglocknerská vysokohorská silnice

Podobné příspěvky

Autorem projektu Großglocknerské vysokohorské silnice je Franz Wallack, rakouský stavební inženýr a také velký milovník přírody. V době výstavby v letech 1930 – 1935 prošel autor celou její délku minimálně 250krát pěšky. Díky jeho lásce k přírodě maximálně usiloval o to, aby silnice nenarušovala ráz krajiny. Výstavba silnice je dodnes považována  za jeden z nejúžasnějších technických počinů Rakouska 20. století. Aby se silnice po otevření dostala do povědomí široké veřejnosti, uskutečnil se zde motocyklový a automobilový závod za účasti závodníků celé Evropy.

Zajímavosti současnosti

Tato vysokohorská silnice je dlouhá 48 kilometrů, během kterých překonává převýšení 1748 metrů. Projedete 26 číslovanými zatáčkami během 12% stoupání. Nejvyšším místem celé trasy je průsmyk Hochtor v nadmořské výšce 2.504 metrů. Nejvyšším dostupným vrcholem a zároveň vyhlídkovým místem je zde Edelweissspitze ve výšce 2571 m n. m., kde se Vám, v případě dobré viditelnosti, příroda odmění panoramatickým rozhledem na více než 30 třítisícových alpských vrcholů a 19 ledovců.

Reklamy

Edelweissspitze Hochtor

Dalším neopomenutelným cílem všech návštěvníků je vyhlídková plošina u návštěvnického centra Kaiser Franz Josef Höhe. Je odtud překrásná vyhlídka nejen na majestátní Großglockner, ale také na nejdelší rakouský ledovec Pasterze, dlouhý celých 9 kilometrů.

Návštěvnické centrum Kaiser Franz Josef Höhe Vyhlídková plošina u návštěvnického centra Kaiser Franz Josef Höhe

Za návštěvu určitě stojí Národní přírodní parkVysoké Taury, jeho četné vyhlídkové plošiny, přírodní naučné stezky, informační tabule a vitríny. Ze zvěře je možné zahlédnout sviště, kamzíky a z dravců orla skalního nebo orlosupa bradatého. Další zajímavostí na trase jsou pozůstatky středověkého zlatého dolu Knappenstube. Poblíž jezera Fuscher je expozice věnovaná budovatelům silnice.

Důležité je zjistit si před cestou předpověď počasí a povětrnostní podmínky. 100 dní v roce zde silně fouká a během 250 dní můžeme očekávat srážky. V nejvyšších místech je průměrná roční teplota -3 stupně Celsia a průměrná výška sněhu v této oblasti je okolo 5 metrů.

Dobré vědět, že…

  • Ročně po Großglocknerské vysokohorské silnici projede okolo 270 000 vozidel. Po celé trase je zbudováno velké množství vyhlídek. Na přilehlých parkovištích může parkovat až 4000 vozidel, a to zdarma.
  • Silnice je otevřena od začátku května do začátku listopadu. V závislosti na ročním období se mění hodina jejího otevření a uzavření. V zimním období, od začátku listopadu do konce dubna, je zcela uzavřena. Nejdelší otevírací doba, od 5:00 hodin ráno do 21:30 večer, je v období od 1.června do 31.srpna.

  • Vyplatí se vyrazit za brzkých ranních hodin, kdy ještě není velký provoz a je možno si cestu o to více vychutnat. Osobní automobily a motocykly zaplatí na silnici mýto, aktuálně osobní automobily 36,50 EUR a motocykly 26,50 EUR. Pokud vjíždíte do placeného prostoru po 18. hodině, zaplatíte za automobil 26,50 EUR a 20 EUR za motocykl.
Mohlo by se vám také líbit