Útěk ze Sibiře – aneb pěšky ze Sibiře do Indie

Reprofoto: www.imdb.com

4 265

Film Útěk ze Sibiře (The Way Back) se odehrává za 2. světové války a je natočen podle pamětí Slawomira Rawicze. V roce 1940 se skupina vězňů, z jednoho ze sibiřských gulagů, rozhodla podniknout dlouhou a strastiplnou cestu za svobodou.

Film Útěk ze Sibiře nabízí krásné záběry sibiřské tajgy, čisté přírody, nehostinné pouště Gobi, Tibetu i nádherných záběrů Himalájí. Nicméně není to žádný cestopis, ale drama, které nám přibližuje, na pozadí zmíněných přírodních scenérií, osudy mezinárodní skupinky mužských zajatců. Ti se, po útěku z gulagu, vydávají pěšky přes nehostinnou Sibiř, směrem na jih. Během cesty se k nim přidává Polka Irena (hraje jí Saoirse Ronanová), která se rozhodla utéci z pracovního tábora. I ona se chce dostat ze Sovětského svazu za každou cenu. Cestou přešli okolo Bajkalu, překonali střeženou Transsibiřskou magistrálu, poušt Gobi i Tibet, velehory Himaláje až nakonec došli do Indie.

Námaha, nemoci, hlad i úmorné počasí zapříčíní, že cestu však všichni nezvládnou. Nicméně víra a touha po svobodě je silná a dokáže nemožné. Tři vězni se po více jak 4000 mílích dostávají na vytouženou svobodu, když překonají poslední část cesty z tibetských Himalájí do Indie.

Krátký závěr filmu ukazuje hořký konec Januzse (Slawomira Rawicze), který se sice svobody dočkal, ale do rodného Polska se vrátit nemůže. 2. světová válka skončila, jenže v Polsku mezitím zavládl, stejně jako v dalších zemích východní Evropy, komunismus, před kterým utekl. A tak musí čekat dalších více jak 40 let, než je v devadesátých letech 20. století komunismus svržen. Jako starý muž se pak vrací do Polska a setkává se se svojí bývalou ženou…

Útěk ze Sibiře je hezký i dojemný film se skvělými herci (Colin Farrell jako ruský zloděj, Ed Harris jako američan zajatý v Rusku a Jim Sturgess jako Janusz).

Já mu dávám 80%.

Originální název: The Way Back
Délka: 133 minut

Rok výroby: 2010
Žánr: Drama, dobrodružný
Mohlo by se vám také líbit
Načítám...