fbpx
Cestujeme světem
Cestování za poznáním světa. Reportáže, destinace, rady, tipy a informace přímo od cestovatelů a pro ně.

- Reklama -

uberAIR: budoucnost je blíže, než si myslíte

Foto: NASA / Lillian Gipson

Zatím to známe jen ze sci-fi filmů, ale věřte nebo ne, společnost alternativní taxislužby UBER spojila své síly s americkou NASA a společně připravují prostor pro osobní leteckou dopravu, tzv. Urban Air Mobility.

- Reklama -

Výsledkem společného úsilí má být vytvoření jakýchsi jízdních pruhů, ve kterých by si obyvatelé měst mohli pomocí mobilní aplikace objednat malé létající auto, stejně jako tomu je již dnes s auty od UBERu.

Speciálním autem, který UBER s touto akcí sám vyvíjí, se mají svézt najednou až 4 osoby. Starovat se bude z tzv. skyportů, které budou zřejmě v první fázi umístěny na střechách výškových budov.

Hybridní letadla uberAIR

Podle vyjádření společnosti UBER půjde o hybridní letadla – tedy něco mezi dronem a vrtulníkem. Zpočátku pilotovaných, později autonomních. Provozní rychlost by měla být okolo 250-320 km/h. 

- Reklama -

Stroj bude umožňovat vzlet a přistání ve vertikálním směru (tzv. VTOL). Společnost jejich nasazením předpokládá rychlejší dojíždějí, snížení emisí i omezení dopravních zácp ve městských aglomeracích.

Hybridní letadla uberAIR

Hledá se třetí město

Jako první se do projektu zapojila dvě americká města Dallas a Los Angeles. Uber předpokládá první zkušební lety již v roce 2020 a od roku 2023 je chce provozovat komerčně. Nicméně UBER  hledá ještě třetí město, kde by se spustil testovací provoz. Bohužel česká města na pobídku UBERu nedosáhnou. Jedním z kritérií je město s minimálně 2 miliony obyvatel, a to opavdu nemáme…

Zdroj: www.uber.com a www.nasa.gov

Mohlo by se vám také líbit
Tropický ráj Maledivy

Levně na jeden z nejkrásnějších lokálních ostrovů Malediv - Ukulhas

Přidej komentář ke článku