Týden v Andalusii (3. část)

foto: autorka

1 060

Vítám vás u posledního dílu našeho putování po Andalusii. V dnešním díle nás čekají poslední zastávky, a to Medina Azahara, kde se vrátíme zpátky v minulosti, úžasná Córdoba a přírodní krásy Torcal de Antequera. Tak se už nebudeme úvodem dále zdržovat a jdeme na to!

Reklamy

Zářící město – Medina Azahara

Po fotbalovém zápase, který jsme navštívili v Seville se rovnou přesouváme na dále na východ, skoro až ke Córdobě. Tu prozatím vynecháme a popojedeme ještě o 10 kilometrů dál, na úpatí Sierra Moreny, do dřívějšího hlavního města. Arabové měli na jihu Španělska velký vliv, a proto i název Medina Azahara je odvozen z arabštiny a doslovný název je „zářící město“. Dříve zde stál obrovský muslimský opevněný komplex paláců, který byl postaven na příkaz Adb-ar-Rahmana III. Medina Azahara bylo muslimské město, dokonce hlavní město al-Andalusu, tedy muslimského Španělska.

 

Podobné příspěvky

S parkování na místě nebyl žádný problém. Dojeli jsme skoro až ve vstupu do místního muzea, kde je poměrně velké parkoviště. Vstup do muzea je pro občany EU zdarma. Ze začátku prohlídky se můžete podívat asi na 10-15ti minutové promítání, které Vás krátce uvede do historie a při němž na Vás dýchne atmosféra města, když ještě bylo ve své plné kráse. Během prohlídky budete mít možnost projít se mezi ruinami paláců a budov. Podívat se můžete na různé vykopávky od mincí, přes džbány až po zbraně. Díky tomuto výletu do minulosti jsem si uvědomila, že Španělsko nevypadalo vždy tak, jako dnes a má velice bohatou a pro mě fascinující historii.

Reklamy

Perla Andalusie – Córdoba

Dále se přesuneme do již zmíněné Córdoby, která leží na povodí řeky Guadalquivir. V době arabské vlády, okolo roku 1000, byla Córdoba (tehdy Qurtuba) jedním z největších měst na světě. V této době zároveň začala vyrůstat Mezquita (původně středověká mešita), která je dnes přebudována na katedrálu. V roce 1984 byla Córoba zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Córdoba nabízí opravdu hodně zajímavých míst, která vám doporučuji navštívit. Bonusem je to, že všechny leží blízko sebe, takže jsou dostupné i když se po městě budete pohybovat jen pěšky. Jedno z nich je již zmíněná Mezquita. Dříve se nazývala Velká mešita a opravdu sloužila jako mešita, v době, kdy území vládli Arabové.

V 16. století byla do ní vestavěna katedrála zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie a dnes slouží jako římskokatolická katedrála. Zároveň patří mezi jednu z největších staveb, sloužící pro náboženské nebo rituální úkony. Uvnitř vypadá opravdu famózně. Je v ní asi 860 sloupů spojených červenobílými oblouky.

Cena vstupného (prosinec 2018):
dospělí – 25€
děti od 10 do 14 let – 10€
děti do 10 let – zdarma

Co dalšího navštívit v Córdobě?

Rozhodně se také projděte přes most Puente Romano na druhý břeh řeky, odkud budete mít nádherný výhled na Mezquitu. Součástí mostu je i bývalá strážní věž Torre de la Calahorra, kde se nyní nachází muzeum.

V centru města, asi 100 metrů od mešity, se rozléhá zámek Alcazar de los Reyes Cristianos (česky Hrad křesťanských monarchů). Uvnitř zámku jsou římské mozaiky. Obklopují jej terasovité zahrady, součástí kterých je El paseo de los reyes (česky Královská procházka), kde mezi cypřiši a rybníky naleznete sochy králů, kteří postavili Alcazár. Součástí venkovního areálu jsou 4 věže, které dříve sloužily jako hodinová věž nebo také kaple. Dnes oceníte hlavně výhled, který nabízí věže ze svých vrcholů.

Cena vstupného (prosinec 2018):
dospělí – 4,5€
děti do 13 let a senioři nad 65 let – zdarma
studenti – 2,25€
prohlídka s průvodcem – 15€

Nejznámější náměstí v Córdobě je Plaza de la Corredera, které dříve sloužilo býčím zápasům a představením.

Ráda bych Vám dala ještě jednu radu – „ztratit se“. Nemyslím to doslovně, ale na chvíli vypnout GPS nebo odložit mapu a jen se procházet úzkými, kouzelnými uličkami. Atmosféra města na vás zapůsobí úplně jinak. Nemusíte se bát, že nic neuvidíte – v centru města je nespočet kostelů, hlavně ze 14. – 17. století.

Pokud máte v peněžence přebytečné eura nebo jen rádi nakupujete, doporučuji navštívit Primark, který se nachází jen pár kroků od centra města. Po nákupech se vydáváme opět na cestu a čeká nás naše poslední zastávka.

Výlet do přírody

Po cestě, směrem z Córdoby do Málagy, si udělejte ještě poslední zastávku v národním parku Torcal de Antequera. S parkováním není zde žádný problém – je zde poměrně velké parkoviště hned u recepce, kde si budete kupovat vstupenky na procházky parkem. Na samotném vrchu vápencového masivu leží skalky, které díky tisíciletému působení větru a vody, vypadají, jako by při jejich tvorbě pomohl i člověk – to však není pravda a příroda vše zvládla sama. Co se týče vstupu, tak si můžete vybrat z bohaté nabídky, podle délky trasy, jestli chcete jít s průvodcem či sami nebo jestli chcete vidět amonity.

Doufám, že jste si trojdílný článek užili a případně se při cestách po Andalusii budete mými postřehy inspirovat.

Víte že..

  • Medina Azahara byla postavena mezi lety 936 až 940?
  • Mezquita stojí na místě vizigótského chrámu?
  • Alcázar sloužil jako jedno z hlavních sídel Isabely I. Kastilské a Ferdinanda II. Aragonského?
Mohlo by se vám také líbit