Turracher Höhe – tady je Schwarzenbergovo

Foto: autor a Turracher Höhe marketing

1 912

Na rozhraní Korutan a Štýrska leží ve výšce 1763 m n. m., uprostřed pohoří Nockberge, náhorní plošina s jezerem Turrach. Díky dostatku přírodního sněhu, perfektně upraveným, rozlehlým a širokým sjezdovkám a díky servisu zdejšího lyžařského komorníka „pisten butlera“, který je naprostým unikátem v celém Rakousku, je tato oblast báječným místem lyžařské pohody.

Reklamy

Pisten Butler

Na Turracher Höhe už po mnoho let zajišťuje perfektní průběh lyžování místní originál –  lyžařský komorník Pisten Butler. Ten po celý den brázdí lyžařský areál na skútru, aby byl hostům k dispozici radou či drobnými pozornostmi – kapesníky, hroznovým cukrem, sladkostmi nebo opalovacím krémem.

Podobné příspěvky

Když má sluníčko již větší sílu, tak od března nabízí také skvostnou bio zmrzlinu a dokonce i sklenku Prosecca. Pracovní den pisten butlera začíná ráno v „obývacím pokoji“ u dolní stanice Kornockbahn, kde zapálí krb a první lyžaře pohostí štýrskými jablky. Pak osedlá své komornické vozítko a vyráží na sjezdovky. Zde si postaví malý bar a poskytuje první pomoc hladovým, žíznivým a usmrkaným lyžařským hrdinům. Kromě toho, pokud jste ubytováni v některém z hotelů, který spolupracuje s komorníkem, máte další program v doprovodu komorníka zdarma. Jedná se zejména o procházky na sněžnicích, tůry za úplňku nebo kulinářské safari po hoských chatách. Pisten butleta si lze také najmout na speciální placené služby.

Reklamy

Snowpark i ráj běžkařů

Dalším lákadlem na Turracher Höhe je 1,5 kilometru dlouhý Snowpark s dráhou pro začátečníky i pokročilé a také snowpark se serií vln, ostrých zatáček a skokánků, včetně sněžného tunelu a závěrečného obřího šneka. Nás zaujala naprosto unikátní alpská horská dráha Nocky Flitzer pro malé i velké sáňkaře. Dráha je dlouhá 1,6 kilometru a najdete ji u zajímavé lanovky Panoramabahn, která je kombinací sedaček a gondol.

Milovníci přírody si tady mohou užít i 15 kilometrů upravovaných běžeckých stop, které vedou přes jezero Turrach po zimních cestách limbovými lesy k dalším třem zamrzlým jezerům. Jezero Turrach je ideálním místem pro přírodní kluziště a také pro metanou. Na konci jezera se nachází hotel Hochschober, který má vyhřívané jezerní koupaliště. Průměrná teplota v jezeře je okolo 4 °C, ale v koupališti 25 x 10 m je jezerní voda ohřátá na 30 °C. Do jezera jsou zapuštěny plovoucí pontony, ze kterých vedou neoprenové zábrany do hloubky okolo tří metrů, aby teplá voda nemohla unikat do jezera. Systém vychází ze skutečnosti, že studená voda je těžší. V zimě tedy není neobvyklé, že se potkávají blízko sebe plavci, bruslaři či běžkaři.

Domácí kulinářské lahůdky

A jak vždy říkám, nejen lyžováním je člověk živ. A tak bych ráda zmínila tradiční korutansko-štýrskou kuchyni. K vysoké úrovní zdejší kvality služeb patří i to, že na žádné horské chatě nenajdete samoobsluhu, všechny kulinářské lahůdky jsou servírované. Například v zámeckém hotelu Seewirt, který kdysi patřil knížecímu rodu Schwarzenbergů, má syn majitelů hotelu Philipp Prodinger, ocenění kuchařskou čepicí. Většinu jídel kouzlí z domácích produktů. Zvěřina, hovězí maso, vepřové a ryby nemohou být čerstvější – všechno pochází z bezprostředního okolí.

Nuda tady rozhodně nemá místo. Po celou sezonu je připravováno množství akcí.

A proč Schwarzenbergovo?

Velká část pozemků na Turracher Höhe patří místním sedlákům a také nadaci knížectví Schwarzenberg. Kromě jezera Turrach vlastní nadace většinu pozemků v oblasti Turrach – Predlitz. Již zmiňovaný hotel Seewirt a další hotel Jägerwirt patřil dříve také Schwarzenbergům a sloužil jako kamenická dílna, kde se zpracovával kámen pro stavbu kachlových kamen. Zprávy o knížectví Schwarzenberg se datují od roku 1660, kdy se v oblasti zpracovávala železná ruda a při zpracování zaměstnávali Schwarzenbergové až 340 místních lidí. Schwarzenbergové byli přínosem pro celou oblast, knížectví poskytovalo pro své zaměstnance a místní obyvatele sociální zázemí a podporovali vzdělání a rozvoj pracovních příležitostí. Již v roce 1877 tady byla škola a farní kostel. Současným správcem rodinné nadace je syn Karla Schwarzenberga. Rodina žije již od 17. století na zámku Murau v údolí stejnojmenné říčky Mur. Zámek lze po dohodě navštívit.

Turracher Höhe

Návštěva Turracher Höhe stojí za to!

Cesta na Turracher patří z České republiky k těm kratším. Necelých 500 kilometrů se dá ujet za šest hodin. 42 kilometrů perfektních sjezdovek stojí za to. A po příjezdu nemusíte vůbec sednout do auta, všechny sjezdovky jsou přístupné přímo od dveří hotelů a to nebývá v Rakousku vždy obvyklé. Kromě toho tady po celý den pendluje žlutý shuttlebus, který je pro všechny návštěvníky zdarma. Zima teprve začíná, tak neváhejte, pisten butler vás očekává.

Může se hodit:

Turracher Höhe

  • Sjezdovky jsou ve výšce od 1400 do 2205 m n. m.
  • 14 lanovek a vleků
  • 42 km sjezdovek všech obtížností
  • Turracher Höhe byl oceněn portálem ski resort jako nejlepší lyžařská oblast do 60 kilometrů sjezdovek

Kontakt na Tourismusverein Turracher Höhe info@turracherhoehe.at

www.turracherhoehe.at

www.nockberge.at

www.pistenbutler.at

www.schlosshotel-seewirt.com

A za kolik si zde zalyžujete?

Cena skipasu na 1 den
46 € dospělý
22,50 € dítě do 6ti let
37 € junior
41 € senior

Vícedenní skipass (cena za 3 dny)
136 € dospělý
68 € dítě
109 € junior/senior

Kompletní ceník najdete zde.

Jak se tam dostanete:

Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Eben im Pongau (A 10) – Radstadt (320) a sjet na silnici 99 směr Löbenau a dále až do Mautendorf – dále po silnici 95 přes Tamsweg do Predlitz a Turracher Höhe

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit