TOP 5 zemí s nejvyšší inflací i nádhernou přírodou

Foto: archiv redakce

8 644

Na světě existuje mnoho nádherných zemí a koutů, které nabízejí cestovatelům hodně k poznávání nejen přírody, kultury, ale i místního života a tradic. Existují však ale státy, které přestože mají hodně co nabídnout, není život jejich obyvatel vůbec snadný. Dnes se podíváme na ty státy, které ohrožuje jejich ekonomická inflace a z ní vyplývající problémy, včetně těch ohrožujících turistický ruch.

Reklamy

1) Zimbabwe

Měna: Zimbabwský dolar (ZWD) (v současnosti nepoužitelná měna – spíš lze sehnat jako suvenýr), k běžným platbám za zboží a služby se používají americké dolary (USD) a jihoafrické randy (ZAR); 1 USD = 361,90 ZWD 1)

Nejvyšší zaznamenaná inflace: 79,6 miliardy % v roce 2008 2)

Reklamy

Světový primát s nejvyšší inflací na světě má i dnes nádherná země země uprostřed afrického kontinentu, která se ovšem již řadu let zmítá v politických a ekonomických problémech. Nedávno dokonce vydala půlmiliardovou bankovku a podle údajů z července 2018, které zveřejnil sám guvernér zdejší centrální banky, dosáhla inflace opět neuvěřitelných 2,2 milionu procent!

Bankovka z roku 2008, kdy už tehdy byla místní měna zcela nepoužitelná. Za jednu takovouto bankovku, jejíž hodnota je 100 trilionů zimbawských dolarů, se dal tehdy koupit jeden bochník chleba…

Vše bylo a stále je způsobeno naprosto devastující vládou prezidenta Roberta Mugabeho a jeho politiky. Zejména díky vyvlastňování farem bílých zimbabwských farmářů, které byly převzaty nezkušenými černošskými stoupenci prezidenta.

A přitom by tato země mohla opravdu těžit z turistického ruchu, který byl a stále je jedním z důležitých zdrojů příjmu státní kasy. Na hranicích ze Zambií na řece Zambezi se nacházejí jedny z největších vodopádů na světě – Viktoriiny vodopády. Zajímavostí pro nás je, že vůbec první mapu vodopádů zhotovil cestovatel Emil Holub. Poprvé byla zveřejněna v roce 1880 v cestopise Emila Holuba Sedm let v jižní Africe: příhody, výzkumy a lovy na cestách mých od polí diamantových až k řece Zambesi, kterou vydalo Ottovo nakladatelství.

Zajímavá místa:

 • Viktoriiny vodopády – jedny z největších vodopádů na světě
 • Národní park Mana Pools – přírodní rezervace je na seznamu UNESCO
 • Národní park Hwange – největší park v Zimbabwe
 • Harare – hlavní město Zimbabwe s Katedrálou Panny Marie a všech svatých
 • Khami – ruiny města na seznamu UNESCO
Zájezdy do Zimbabwe

2) Venezuela

Měna: Venezuelský bolívar (VEF); 1 USD = 9,98 VEF 1)

Nejvyšší zaznamenaná inflace: 13 380 % v roce 2018 2)

Venezuela je krásná země, do které se dalo i z naší republiky ještě nedávno poměrně snadno cestovat. Venezuela patří k zemi, kterou na své cestě v roce 1492 objevil mořeplavec Kryštov Kolumbus. Proto se řadí i mezi velmi významné země z pohledu historického vývoje světa.

Venezuela je známá především Guyanskou vysočinou, která je součástí národního parku Canaima. Zdejší stolové hory mají až 1000 metrů vysoké kolmé skalní stěny, z nichž padají leckde nádherné vodopády. Z její vrcholové plošiny padá dokonce nejvyšší vodopád světa – Salto Ángel (979 m vysoký). Guyanská vysočina je ohraničena známou řekou Orinoco. Ve vysočině se vyskytují různé endemické organismy, které jinde na světě nenajdete.

roraima venezuela
Pohled na Roraima Tepui, nejvyšší ze stolových hor v Guyanské vysočině / foto: 123rf.com

Venezuela, tato kdysi nejbohatší jihoamerická země, čelí však hluboké krizi. Podle současných odhadů MMF by inflace ve Venezuele měla do konce roku 2018 dosáhnout jednoho milionu procent! V červnu 2018 se dal např. 1 kg kuřecího masa koupit za 4,2 milionu bolívarů.  Vláda prezidenta Nicoláse Madura, který v roce 2013 vystřídal Huga Cháveze, bohužel žene stále zemi do hlubší a hlubší krize. A přestože se zdá, že nemůže být už hůře, má Venezuela „našlápnuto“ k ekonomickému osudu např. právě Zimbabwe. Nespokojenost s vládou i situací vyjadřují obyvatelé Venezuely v mnoha protestech, které v různých vlnách pokračují i po čtyřech letech. KLasické bankovky jsou ve Venezuele už spíše vzácností. Kvůli rapidně stoupajícím cenám jsou prakticky všechny transakce prováděny elektronicky. Maduro se snaží inflaci dokonce zastavit vlastní kryptoměnou.

Zajímavá místa:

 • Vodopády Salto Ángel – nejvyšší vodopády světa
 • Vodopád Salto Aponguao – uprostřed džungle 105 m vysoký nádherný vodopád
 • Pohoří Roraima – téměř 2 miliardy let staré geologické útvary na Zemi s výskytem endemických organismů
 • Isla Margarita – ostrov s plážemi s bílým pískem, průzračnou vodou a zelenými palmami
 • Národním park Coro – až 40 metrů vysoké písečné duny v odstínech žluté a oranžové barvy.
Zájezdy do Venezuely

3) Jižní Súdán

Měna: prozatím súdánská libra (SDG), vláda chce zavést jihosúdánskou librou, 1 USD = 18 SDG 1)

Nejvyšší zaznamenaná inflace: 835 % v roce 2016 2)

Vnitrozemský africký stát je znám především jako oblast, které dominují rozlehlé planiny se spoustou řek, protékajících z jižních oblastí na sever, kde se vlévají do Bílého Nilu. Najdeme zde však i horské masivy, nejvyšší horou této země je Kinyeti (3 187 m n. m.).

Jižní Súdán Bílý Nil
Jižní Súdán Bílý Nil / foto: 123rf.com

Jižní Súdán patří k nejmladším africkým státům a zároveň i k nejzbídačenějším regionům světa. V současné době je země zmítaná občanskou válkou, která trvá již od roku 2013. Ta destabilizuje celou oblast i společnost a má na svědomí několik desítek tisíc životů súdánců. Bohužel dohoda mezi znesvářenýmin stranami Dinků a Nuerů je stále nemožná.

Zajímavá místa:

 • Národní park Boma
 • Národní park Bandigalo
Zájezdy nenelazeny!

4) Libye

Měna: Libyjský dinár (LYD); 1 USD = 1,374 LYD 1)

Nejvyšší zaznamenaná inflace: 546 % v roce 2011 2)

Severoafrická země je čtvrtou největší zemí Afriky. Libye, ležící u Středozemního moře, mohla mít velký potenciál v turistickém ruchu. Bohužel díky politické nestabilitě zapříčiněné i zbrklým a nezodpovědným „odstraněním“ tehdejšího diktátora Muammara Kaddáfího bez jasné vize, co bude v Libyi následovat, je tato země od té doby uvržena do chaosu a je velmi nebezpečnou oblastí. O ovládnutí Libye zde soupeří několik znepřátelených frakcí a část území je stále pod kontrolou teroristů z tzv. Islámského státu.

Gaberoun Lake in Libya
Jezero Gaberoun v libyjské poušti leží asi 900 km jižně od Tripolisu, poblíž Sabhá. V okolí této malebné oázy je však pouze písek a písek. / foto: 123rf.com

Více jak 93% Libye však tvoří poušť. Odhlédneme-li od politické situace, je hlavním problémem této země nedostatek vody. Jediné zdroje vody jsou podzemní. Pouze podél pobřeží lze najít olivovníkové háje, citrusové stromy, eukalypty apod. V letních měsících v jižních částech země dosahují teploty i přes 50 °C. Naopak v noci v poušti i mrzne.

Zajímavá místa:

 • Leptis Magna – pozůstatky významných římských staveb (lázně, bazilika a amfiteátr)
 • Cyrene – nejzachovalejší řecké město v této části kontinentu, založené 631 př. n. l.
 • Stará radnice v Benghází – místo proslavené projevy státníků a vládců.
 • Al-Saraya al-Hamra – červený hrad v Tripolisu
 • Souq al-Jreed – jedinečné tržiště v Benghází

Zájezdy nenelazeny!

5) Kongo

Měna: Konžský frank (CDF); 1 USD = 1.570,50 CDF 1)

Nejvyšší zaznamenaná inflace: 511 % v prosinci 2000 2) 

Demokratická republika Kongo se rozkládá v centrální části Afriky a ve své západní části má přístup k Atlanskému oceánu. Dříve jste tuto zemi mohli znát také pod názvem Zair. Kongo protíná Velká příkopová propadlina, která zde vytvořila několik krásných jezer – Edwardovo, Tanganyiku, Albertovo, Kivu a Mweru. Více než 60% státu je pokryto deštnými pralesy, které oplývají nepřeberným množstvím živočichů a rostlin. Konžský deštný prales je po tom amazonském druhým největším na světě. Kongo je známe také výskytem nížinných goril a šimpanzů. Stejnojmenná řeka Kongo, která zdejšími pralesy protéká, je druhou nejvodnatější řekou světa a má i druhé největší povodí na světě.

Řeka Kongo / foto: 123rf.com

Přestože má Kongo nádhernou faunu i flóru a zcela jistě je zde co objevovat, tak se nedoporučuje do této země cestovat. Nádherná příroda až příliš kontrastuje s občanskými válkami a nestabilní politickou situací. A v případě problémů, zde není moc šance na pomoc.

Zajímavá místa:

 • Národní park Virunga – nejstarší národní park v Africe (1925)
 • Sopka Nyiragongo – lehce činná sopka dosahuje výšky 3470 metrů
 • Kinshasa – hlavní město
 • Rezervace Lola ya Bonobo – výskyt šimpanzů bonobo
 • Jezero Kivu – horká voda v jezeře místním slouží jako kuchyně

Zájezdy nenelazeny!

1) Zdroj: www.xe.com, kurzy ke dni 28.7.2018
2) Zdroj: tradingeconomics.com, knoema.com

Mohlo by se vám také líbit