To nejlepší ze severní Itálie za tři dny: Bergamo, Milán a Turín

foto: autorka

4 022

Nevíte, kam o prodlouženém víkendu? Co takhle Lombardie? Návštěva severní Itálie se dá s přehledem stihnout za tři dny. V tomto článku se dozvíte, že novou kulturu můžete naplno prozkoumat i s omezeným časem.

Reklamy

Do severní Itálie jsem se vydala poté, co jsem zjistila, že se brzy zruší linka mezi Ostravou a Bergamem. Zpáteční letenka mě tak vyšla na pouhých 450 Kč. Přestože tento spoj již neexistuje, do Bergama se snadno dopravíte i z Brna nebo Prahy.

Bergamo: vyplatí se navštívit?

Vzhledem k tomu, že jsem do Bergama přiletěla až po půlnoci, rozhodla jsem se ve městě přespat a dopravit se do Milána následujícího dne. Překvapilo mě, jak jsou hostely v Bergamu drahé. Za noc zaplatíte minimálně 1000 Kč. Proto jsem poprvé využila služeb Airbnb. Útulný pokoj mě vyšel na zhruba 800 Kč plus 5 Euro za vyzvednutí na letišti. Později jsem zjistila, že se z Bergama dostanete přímo do Milána i v nočních hodinách autobusem za pouhých 10 Euro. Přesto jsem ráda, že jsem v Bergamu přespala, protože tohle město rozhodně stojí za návštěvu.

Reklamy

První den jsem se vydala prozkoumat Bergamo. Není zde toho upřímně moc k vidění, avšak starobylé centrum, ležící na kopci nad moderní částí, je dechberoucí. Už sama procházka kolem středověkých hradeb s výhledem na Alpy je úchvatná. Kvůli špatnému počasí jsem hory bohužel neviděla, ale velmi mě zaujaly městské brány, které do města vedou hned čtyři. Velmi fotogenická je brána Porta San Giaccomo. Během prohlídky staré čtvrti si nenechte ujít náměstí Piaza Vecchia, chrámy Santa Maria Maggiore a Cappella Colleone, který je zřejmě nejkrásnějším kostelem, jaký jsem kdy viděla. Na prohlídku Bergama vám nicméně postačí i půl dne.

Milán, město módy

Odpoledne jsem odjela vlakem do Milána, jehož rozloha mě překvapila. Pokud bydlíte dál od centra, vyplatí se koupit si 24hodinový lístek za 4 Eura. Toto moderní velkoměsto potěší zejména milovníky módy. Za zmínku stojí tzv. “quadrilatero della moda“ neboli čtvrť módy. Najdete ji nedaleko katedrály v ulicích Via Montenapoleone, Via Manzoni a Via della Spiga. Zde se můžete kochat výlohami s nejluxusnějšími módními značkami jako Versace, Prada, Dolce & Gabanna, Gucci atd. Některé kousky jsou opravdu bizarní. Pobavila mě například roztrhaná jeansová bunda, která vypadala jakoby se v ní někdo vyválel v mouce. Nicméně za značku se platí, stála tedy zhruba 100 000 Kč.

Čtvrt módy spojuje s centrem města nejstarší obchodní dům v Itálii, Galleria Vittorio Emanuelle II. Tato nádherná stavba nabízí rovněž několik značkových obchodů.

Architektonické skvosty Milána

Na své si tedy přijdou i vyznavači architektury. V centru Milána leží opravdový klenot, Milánský dóm. Katedrála prý dala za vzniku městu, které se začalo stavět kolem ní. Ze sakrálních památek nevynechejte také chrám Santa Maria delle Grazie, kde uvidíte slavný obraz Da Vinciho, Poslední večeře. Jeho prohlídka se však musí zarezervovat zhruba měsíc dopředu. Nenechte si ujít ani románský chrám Sant’Ambrogio, jehož stavba začala už ve 4. století n. l. V milánských kostelích (kromě dómu) se neplatí vstupné, takže této příležitosti určitě využijte.

Další z milánských divů je hrad Sforzesco, postavený v 15. století na obranu města. Jedná se o jednu z největších pevností v Evropě. Na jejím konci se rozprostírá rozsáhlý park Sempione, který je ideálním místem k odpočinku. Vedle parku leží vítězný oblouk, jenž vznikl za dob napoleonské okupace. Italskou stavbu tehdy spojovala s francouzským Vítězným obloukem dlouhá silnice, vedoucí až do Paříže.

Pokud máte rádi současné umění, ve městě najdete několik moderních soch. Bizardní je například socha vztyčeného prostředníčku, mířícího na budovu banky. Je neuvěřitelné, že k tomu umělci dostali povolení.

Pravá italská domácnost, zážitek k nezaplacení

Největším zážitkem během cestování byl rozhodně pobyt v právé italské domácnosti. Přespávala jsem totiž u mého kamaráda, který bydlí s rodiči. To mi poskytlo jedinečný pohled do místní kultury. Rodina mě ihned přijala za vlastní. Italská matka mi každý den vařila obědy, které mi v jídlonosiči balila s sebou stejně jako jejím dalším dospělým dětem. Aby to nebylo tak růžové, občas se všichni divoce pohádali kvůli maličkostem, např. když můj kamarád rozlil vodu na postel.

Turín

Poslední den jsem se vydala na krátký výlet do Turína, kde jsem navštívila kamarádku. Město, ležící na úpatí Alp, nabízí z Monte dei Cappuccini krásný výhled na centrum a horské pásmo okolo.

Hory jsem kvůli počasí opět neviděla, proto doporučuji vyhradit si na prohlídku Turína jasný den. Přesto mě město oslnilo svou architekturou. Ta nabízí skvělou kombinaci severských a jižanských prvků. Rozhodně zhlédněte Mole Antonelliana, kde se nachází nejvyšší muzeum na světě. Další ze zajímavostí jsou skvěle zachovalé pozůstatky starověké brány z období římské říše Porta Pallatina, královský palác nebo náměstí Piazza San Carlo. Fotbalové fanoušky potěší stadion Juventus Turín.

Tip na večer

Poslední večer v Itálii jsem strávila v milánské čtvrti Navigli. Mezi turisty je oblíbená pro své barevné domky, ovšem místní navštěvují Navigli ve večerních hodinách. Oblast je vyhledávaným místem pro tzv. aperitivo, neboli posezení u sklenky likéru a večeře. Tuto možnost si rozhodně nenechte ujít, stejně jako pizzu či pravou italskou zmrzlinu.

Zajímavost:

V Turíně můžete navštívit i slavné Turínské plátno, do kterého byl po smrti zabalen Ježíš Kristus. O pravosti plátna se léta vedou vášnivé spory. Nicméně bylo dokázáno, že postava otisknutá na plátně byla ukrižována způsobem, kterým se popravovalo za doby Poncia Piláta. Před ukřižováním byl muž krutě zbičován a po smrti byl jeho bok proboden kopím, stejně jako se popisuje v Bibli. Vědci také zjistili, že na oči zesnulého byly položeny mince z roku 29 – 35 n. l. Za druhé světové války ukryl papež plátno před Hitlerem, který jím byl posedlý. Originál plátna je velice křehký, proto se vystavuje jen při zvláštních příležitostech. Spatřit tedy můžete kopii v Muzeu Turínského plátna. Vstup stojí €6.

Nadchly vás severoitalská města? Chystáte se vyrazit na cestu? Využijte našich extra nabídek a zarezervujte si výhodné ubytování…
Mohlo by se vám také líbit