Sto a jedna tvář Gruzie: luxusní letovisko Batumi – Las Vegas Černého moře

Foto: Aneta Slavíčková, Hana Vítová, Darya Marusyk a Zuzana Daubnerová

Budovy kolem bulváru / foto: Hana Vítová
9 101

I přesto, že je Gruzie jak ekonomicky, tak i turisticky na vzestupu a její spolupráce s Evropskou unií je značná, stále se potýká s množstvím problémů. Ne všechny musí být na první pohled znát. Rozvoj může být chápan i realizován různě. Jako například v přímořském Batumi.

Reklamy

Gruzie – země tvořící křižovatku mezi Evropou a Asií. Na západě ji omývá Černé moře, ze severu ji obklopuje Rusko, na jihu sousedí s Tureckem, Arménií a Ázerbájdžánem. Země vrcholků Kavkazu, snažící se odpoutat od své sovětské historie a přiblížit se západnímu stylu života. Země procházející postupnou transformací k demokracii a k silné občanské společnosti. To všechno je téměř čtyřmilionová Gruzie s několika pozoruhodnými městy napříč krajinou.

Podobné příspěvky

Rozvoj Gruzie ve všech směrech

V překonávání některých sociálních, politických i environmentálních problémů v Gruzii je aktivní i Česká republika, která v zemi prostřednictvím své zahraniční rozvojové spolupráce realizuje hned několik rozvojových projektů. Studenti Mezinárodních rozvojových studií Univerzity Palackého v Olomouci měli možnost na některé z těchto projektů přímo do Gruzie vyjet, a to díky terénní exkurzi podpořené z prostředků České rozvojové agentury.

Reklamy

Studenti navštívili sídla několika mezinárodních institucí, místních nevládních organizací a také se setkali se zástupci občanských iniciativ, jejichž cílem je rozvoj Gruzie – v jakémkoli směru. Díky pestrému programu a častým přejezdům měli studenti možnost poznat několik tváří Gruzie – nezůstali jenom v hlavním městě Tbilisi, ale podívali se také na rozvoj ve venkovských oblastech této post-sovětské země, do města Kutaisi a také Batumi.

Pohled na staré město Tbilisi s lanovkou vedoucí k vrcholu hradeb / foto: Aneta Slavíčková

Zapomenout na éru nadvlády Sovětského svazu

Exkurze začala v hlavním městě Tbilisi. Město s množstvím historických budov a historickým centrem, které je zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO, okouzlí snad každého cestovatele. Nemusíte ovšem jít daleko směrem od jádra města, a narazíte na polorozpadlé domy a chudé městské čtvrti. Vydáte-li se na gruzínský venkov, spatříte vesnice zasazené uprostřed nedotčené přírody. Často s rozestavěnými domy, kde lidé žiji skromnými životy živící se především zemědělstvím.

Kromě Tbilisi množství turistů jistě váží cestu až na samý západ země – k pobřeží Černého moře, na jehož břehu leží město Batumi. Hlavní město autonomní Adžarské oblasti je tak rozdílné oproti celé zemi. Město se 152 tisíci obyvateli navštíví asi dva miliony turistů ročně. A právě Batumi bylo také cílem návštěvy studentů Univerzity Palackého. Batumi totiž může představovat typický příklad snahy gruzínské vlády zemi „pozápadnit“ a zapomenout na éru nadvlády Sovětského svazu.

Typickým a také nejlevnějším dopravním spojením v Gruzii jsou takzvané “maršrutky“, které na svou cestu využili i studenti. Minibusy různého stáří a technického stavu vás zavezou téměř kamkoli po celé zemi. Maršrutky většinou odjíždějí z hlavního nádraží nebo z autobusových stanic. I když jejich jízdní řády najdete, může se stát, že nebudou zcela dodržovány, jelikož pan řidič většinou vyčkává než se jeho maršrutka naplní a poté vyráží na cestu. Trochu matoucí při hledání správného spojení mohou být nápisy cílových stanic v gruzínštině, občas v ruštině, ovšem místní i samotní “maršrutkáři“ rádi poradí. Z Tbilisi do Batumi je potřeba se připravit na cestu dlouhou přes 370 km a trvající 6 hodin. Styl a rychlost jízdy také často nemusí odpovídat evropským představám, přesto je takovéto cestování po zemi tím nejrychlejším. V Tbilisi jsou tři hlavní autobusová nádraží, ze kterých maršrutky odjíždí – centrální nádraží Ortačala, nádraží Didube a v jeho blízkosti nádraží Okriba.

Batumi – během desetiletí na výsluní

Batumi je moderní město na pobřeží Černého moře a je důležitým přístavem Gruzie, ale především lákadlem pro turisty. Ještě 15 let zpět bylo Batumi ne příliš prosperujícím městem bývalého Sovětského svazu. Změna přišla po revoluci růží v roce 2004, kdy se k moci dostal Mikhail Saakashvilli, který zemi chtěl směřovat na západ. A právě začátek jeho demokratických reforem byl i popud pro pomoc od západních států a počátek zahraničních investic.

Město se tedy mohlo začít volně rozvíjet, začalo být rychle modernizováno a během několika let se stalo vysoce moderním turistickým rezortem. Svou důležitost v rozvoji sehrála i těžba ropy, která je z batumského přístavu vyvážena. Cílem batumské samosprávy je vytvořit město atraktivní jak pro jeho obyvatele, tak pro investory, turisty a také v rámci země posílit jeho významnost z hlediska ekonomického i politického.

Modernizace na každém kroku

Dnes se kolem pobřeží vine sedm kilometrů dlouhý bulvár, začínající právě u zmiňovaného přístavu – populární jak mezi turisty, tak mezi místními. Kromě výhledu na Černé moře se v dáli tyčí zasněžené vrcholky Kavkazu, které za dobrého počasí dokreslují atmosféru tohoto přímořského města. Několikakilometrová pláž je vhodnou příležitostí k odpočinku a vodním radovánkám pro každého. Kolem bulváru je nespočet restaurací, barů, kaváren a luxusních hotelů včetně opodál stojícího prestižního hotelu Hilton.

S výstavbou hotelů město začalo teprve v roce 2005, dnes v Batumi investuje především přední gruzínská stavební firma Alliance Group. Kromě výstavby hotelů se z velké části zasloužila o modernizaci již zmiňovaného bulváru. Z města vymizely sovětské stavby, které nahradily také luxusní apartmány. Byty kromě bohatých Gruzínců nakupují především Rusové, Turci a Francouzi. Na začátku promenády najdeme hned několik nepřehlédnutelných symbolů města. Ruské kolo, které nabízí výhledy na celé Batumi a blízké okolí, před ním se nachází pohyblivá socha lásky Ali a Nino. Sochy se pohybují proti sobě, až skrze sebe (za sledování několik stovek turistů denně) projdou.

Symboly rozvoje Gruzie

V pozadí zmiňované dvojice soch se tyčí 130 metrů vysoká věž Alphabetic jakožto hlavní symbol rozvoje Gruzie od získání její nezávislosti v roce 1991. Na věži je vyobrazeno všech 33 písmen gruzínské abecedy a v jejím vrcholu se nachází restaurace a sídlí zde i místní televizní kanály.

Centrum města se proměnilo v místo butiků, nejrůznějších barů a kaváren. Vyrostly zde luxusní budovy bank, hotelů, moderní turistické a sportovní rezorty. Nepřehlédnutelným turistickým cílem je také tančící fontána. Měla zde dokonce stát i Trump tower, postavená firmou amerického prezidenta Donalda Trumpa, její konstrukce byla ale v roce 2017 zamítnuta. Jako znak odpoutání se od starého režimu, byla odstraněna socha Stalina a nahrazena sochou delfína pod deštníkem. Celkově jak v Batumi, tak v celé Gruzie symboly připomínající sovětskou éru postupně mizí.

Přejdete-li cestu asi veprostřed bulváru, narazíte na vysoce architektonicky moderní skleněnou budovu, která tentokrát nepředstavuje sídlo banky, hotel ani obchodní centrum. Po přistoupení blíže zjistíte, že se v budově nachází restaurace McDonald, jehož exteriér je pokryt 460 skleněnými panely. Celá stavba je obklopena reflektujícími bazény, odrážející tvary budovy. Areál restaurace tvoří i venkovní terasa, pokrytá množstvím vegetace. A právě tato budova McDonaldu v roce 2013 získala ocenění nejlepší obchodní budovy roku podle architektonické stránky ArchDaily.

Kromě výše uvedených symbolů města, nabízí Batumi i další turistické atrakce. Za zmínku stojí botanická zahrada patřící mezi největší v oblasti bývalého Sovětského svazu. Na kraji centra města se nachází delfinárium. Výhledy na celé město i okolí se otevírají z kopce Peria, kam vede jedna z nejdelších lanovek v Evropě v délce 2600 metrů. Z vyhlídky můžete vidět kontrasty Batumi – chudé vs. bohaté části.  Ulice a zákoutí lze objevovat také na kole, která Vám zapůjčí na bulváru.

Stinná stránka rozvoje

Batumi je také město plné kasin a hazardních her, což bývá jedním z důvodů návštěv některých zahraničních turistů. Pro jejich velké množství je město někdy také označováno jako Las Vegas Černého moře. A byly to právě hazardní hry, které napomohly nárůstu turismu především ze sousedního Turecka. Turci tvoří dodnes také většinovou klientelu a v roce 2016 jich do města přijelo celkem přes 800 tisíc a až 80 % z nich zamířilo do některého z 25 legálních kasin v Batumi. Podle některých odhadů, peníze utracené v kasinech představují dokonce čtvrtinu rozpočtu města. Batumi zároveň patří k takzvaným „party městům“. Kombinace vyhřátého moře s nepřeberným množstvím klubů s koncerty a diskotékami je ideální destinací pro mladé cestovatele.

Rozvoj Batumi v podobě luxusních budov, restaurací a dalšího vybavení pro turisty je ovšem i výsledkem nevěnování pozornosti zeleným prostranstvím města. Okolí bulváru je vysázeno drahými importovanými rostlinami, pravidla upravující využívání ploch pro další konstrukce jsou nejasná. Město pozbývá profesionální zahradníky, kteří by se věnovali rozvoji městské zeleně. Vyhlazování zeleně a namísto toho výstavba luxusních budov vyústila v roce 2011 v demonstrace místních obyvatel. Protesty ani iniciativy neziskových organizací ovšem nebyly nic platné – zájmy businessu jsou nad zájmy společnosti…

Rozvoj v Batumi ovšem nezasáhl všechny jeho části a všechny jeho obyvatele rovnoměrně. Luxusní budovy vidíme především již kolem několikrát zmiňovaného bulváru nebo v jeho blízkosti. Ve městě stále nalezneme opuštěné nebo chudě vypadající domy, jejichž obyvatelům se toho z prosperujícího turismu a vysokého příjmu kasin mnoho nedostane. V některých částech města je problémem také nedostatek dodávek vody a nízké měsíční mzdy obyvatel.

Batumi vs. zbytek Gruzie

Přijede-li turista do Batumi, má na první pohled pocit, že se ocitl v moderně se rozvíjející zemi, v centru obchodu a luxusních přímořských dovolených. Realita je ovšem daleko od této představy. Podle rozvojového programu OSN mezi hlavní výzvy země stále patří chudoba a nezaměstnanost. Pod hranicí chudoby žije téměř 12 % obyvatelstva a nezaměstnanost činí také 12 %. A právě proto zde také Česká rozvojová agentura financuje několik projektů rozvojové spolupráce, které studenti Univerzity Palackého (budoucí humanitární a rozvojoví pracovníci) měli možnost vidět na vlastní oči.

Gruzie stále potřebuje pracovat na legislativních reformách, které zajistí nezávislé soudnictví, ochranu lidských práv a spravedlivý průběh voleb. Vyřešení dlouhotrvajícího problému menšin a vnitřně vysídlených osob kvůli konfliktům v Abcházii a Jižní Osetii, budou také důležitým krokem v rozvoji země a v přiblížení se Evropské unii.

Víte že:

  • Adžarská oblast má z celé země největší muslimskou menšinu oproti jinak většinovému pravoslaví v Gruzii. Kousek od centra Batumi lze tak navštívit mešitu.
  • Z Batumi je to směrem na jih jen 20 km k turecké hranici.
  • V letech 1901-1902 v Batumi žil Stalin a nachází se zde i jeho muzeum.
  • Gruzie je jednou z šesti prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR a prostřednictvím České rozvojové agentury jsou zde podpořeny například projekty na zpracování vlny, výrobu zmrzliny nebo rozvoj vinařství.

Stojí za vidění:

  • Přístav a promenáda
  • Věž Alphabetic
  • Ruské kolo
  • Sochy Ali a Niňo
  • Tančící fontána
  • Evropské náměstí
  • Orloj
  • Botanická zahrada
  • Delfinárium
  • Lanovka na kopec Peria

Může se hodit:

Doprava z Tbilisi do Batumi: http://geometro.ge/en/home

Doprava v Batumi: http://batauto.ge/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=21&Itemid=240&lang=en

Tip na ubytování: https://batumi-surf-hostel-ge.book.direct/

Tip na kavárnu a gruzínskou restauraci:
Chocolatte Coffee-Room (Memed Abashidze Avenue 13)
restaurace Mamapapuri (Akhmed Melashvili St. 31)

Autor: Aneta Slavíčková, studentka Mezinárodních rozvojových studií Univerzity Palackého v Olomouci

Zalíbila se vám Gruzie a Batumi? Nabídky vyhodných ubytování si můžete zarezervovat níže…

Mohlo by se vám také líbit