Sedm divů starověkého světa – Rhodos

Fotot: autor

2 030

Řada z vás se jistě vydá i tento rok o letních dovolených do Řecka a možná, že zavítáte právě na řecký ostrov Rhodos. A pokud jste zde ještě nebyli, pak vězte, že Rhodos patří mezi nejpopulárnější turistickou lokalitu v Dodekenénském souostroví.

Reklamy

Ostrov Rhodos leží necelých 20 km od pobřeží Turecka v blízkosti tří kontinentů – Evropy, Asie a Afriky. Je zároveň největším z Dodekanéských ostrovů. Dodekanénské souostroví je součástí oblasti Jižních Sporad, ve kterém se nachází celkem 163 ostrovů. Pouze 26 z nich je však trvale obydleno. Souostroví dostalo své jméno podle řeckého výrazu dodekánisa, nebo-li „dvanáct ostrovů“. Mezi dvanáctku počítáme Rhodos, Kos, Astipalea, Kalymnos, Karpathos, Kasos, Megisti (Kastelorizo), Leros, Nisyros, Patmos, Tilos a Symi.

Malebný ostrov

Podobné příspěvky

Na rozdíl od severní části ostrova, plné života, rozsáhlých hotelových resortů, turistických center i řady přístavů, je jižní část méně obydlená, až divoká. A zejména na jižním Rhodosu najdete téměř všude malebné útesy a skryté plážičky. Řada z nich dokonce bezpočetkrát posloužila filmařům jako kulisy v mnoha filmech. Asi nejznámější zátoka se dokonce jmenuje podle herce Antonyho Quinna, který si zde zahrál ve filmu Děla z Navarone.

Reklamy

Na Rhodos se, při své cestě, patrně dostanete letadlem a to na mezinárodní letiště, které se nachází na severu asi 20 minut autobusem od hlavního města. Pokud budete ubytovaní poblíž severních pláží v blízkosti města Rhodos, užijete si přistávající letadla krásně i na nich 😉 Ale není to nic hrozného, létají nad mořem, ne nad hotely…

Co Vás na Rhodosu určitě zaujme, bude bezesporu všudepřítomný ibišek, který roste opravdu všude. Jeho malebné květy krásně konstrastují se zdejší architekturou. Další poměrně zajímavou věcí je, že podle nějakého nepsaného pravidla, musí být v každém městě a vesnici, která na ostrově je, alespoň jedna hospoda 😉 … což se může leckdy hodit.

Poznáváme krásy ostrova Rhodos

Ve střední části ostrova se pak nacházejí především pomerančové a olivové sady a vinohrady, kde se sklízí hroznové víno pro výrobu zdejšího dobrého vína a místních likérů. Nejvyšší horou ostrova je Attavyros, která měří 1215 m. Pro objevování krás tohoto ostrova je určitě vhodné si půjčit v některé z místních půjčoven auto nebo motorku a ostrov si sami projet. Není to nic složitého a rozhodně toho pak uvidíte a poznáte mnohem více, než kdyby jste si zaplatili jen výlet třeba přímo v hotelu.

No a když budete v autě nebo na motorce určite se zajeďte podívat na zdejší atrakci – Údolí motýlů. Chce to mít oči opravdu otevřené, protože při prvním pohledu zde možná nic neuvidíte. Musíte se však zadívat lépe a pak poznáte proč toto stinné místo s horským potokem, přes který vede naučná stezka, se spoustou dřevených mostků, navštěvují tisíce lidí. Skály nad vodou i kmeny stromů pokrývají od června do září statisíce malých můr, které vypadají jako okvětní lístky. A když se pak zvedne celé hejno a lítá nad vámi, je to jako v pohádce.

Dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu je Lindská akropole ve městě Lindos. O Lindosu se dočtete zde.

Kolos rhodský – Sedm divů světa

Ale protože budete na Rhodosu, určitě vás bude především zajímat místo, které se zapsalo do historie jako místo, kde kdysi stával tzv. Kolos rhodský. Místo na seznamu Sedm divů světa. Kolos stával v přístavu Mandraki a podle bájí a pověstí mezi nohami téměř 32 metrů vysoké sochy boha Helia, proplouvaly do přístavu lodě. Uvnitř sochy se údajně nacházelo i schodiště, kterým se dalo dostat až na vrchol sochy, odkud byl nádherný výhled na moře. Socha měla především bránit ostrov před válečnými loděmi makedonců, což se prý posléze i podařilo.

Z vděčnosti za Héliovu pomoc s obranou ostrova při útoku loďstva Démétria I. Poliorkéta v roce 305 př. n. l. roztavili obyvatelé Rhodu bronzová brnění nepřátel, přidali k tomu 9 t stříbra a postavili monumentální Héliovu sochu. Podle legendy, když makedonci znova vypluli na moře s cílem obsadit Rhodos a v dálce uviděli řeckého boha Helia, jak stojí se zdviženou rukou nad mořem, obrátili své lodě a na ostrov nezaútočili.

Bohužel stavba však nevydržela jedno ze zemětřesení, které ostrov zasáhlo v roce 226 př. n. l. a zřítila se do moře v přístavu Mandraki. Trosky zde ležely až do roku 654, kdy ostrov obsadili Arabové. Ti je pak vyzvedli a prodali.

Staré město a opevnění

Nad přístavem Mandraki se však dostanete k další památce, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Jedná se o opevněný palác, jehož základ tvoří především impozatní hradby Velmistrova paláce, který zde ve 14. století vystavěli maltézští rytíři. Do komplexu se lze dostat jednou ze tří bran – španělskou, francouzskou a italskou. Ty byly postaveny na počet původu rytířů z těchto zemí.

Osmané se pokusili Rhodos získat v roce 1480, ale pevnost paláce a chrabrost rytířů, útok Turků odrazila. Turkům se podařilo pevnost získat až v roce 1522 a přesně 1. ledna 1523 bylo umožněno posledním rytířů i civilistům odplout z ostrova, který byl od té doby plně pod kontrolou Sultána Sulejmána I.

Malebné uličky starého města a celé pevnosti dnes ovšem žijí běžným životem a nabízejí příjemná posezení v kavárničkách i restauracích. To vše je samozřejmě doplněno desítkami obchůdků se suvenýry všeho druhu a zejména noční procházky po městě byste si neměli nechat ujít.

Doprava do města

Pokud nebudete ubytováni přímo ve městě, ale budete v některém z hotelů poblíž Rhodosu, vyplatí se vám pro cestu do města určitě buď místní MHD – tedy autobus nebo si vzít taxi. Musím říci, že jízda autobusem přes den je docela zážitek. Pokud najdete zastávku (lepší je se samozřejmě i dopředu zeptat, kde se asi tak nachází), vezměte si s sebou i dostatek vody 😉

Na zastávce jsme nikde nenašli žádné jízdní řády a tak jsme spoléhali vždy jen na informaci, že ten autobus do města, jezdí asi tak po 20 minutách;) Nutno podotknout, že řekové nic moc neřeší, a tak 10 minut sem, 10 minut tam navíc, není žádný problém. Hlavně že to přijede. Pro večerní přesuny je lepší vzít si zpět do hotelu určitě taxi – večerní autobusy jezdí ještě méně častěji a pokud se nechcete mačkat jako sardinky, je jízda taxi sice o něco málo dražší, ale pohodlnejší.

Víte, že …

  • celková délka pobřeží Rhodosu je 220 km
  • pokud jste vyznavači windsurfingu nebo podobně zaměřených sportů, můžete zavítat na pláž Prasonis na úplném jihu ostrova, kde se určitě díky zde vanoucím větrům vyřádíte
  • Rhodos se stal součástí Řecka po 2. světové válce, v roce 1947
  • vysoká věž mešity, která dominuje nad střechami starého města Rhodosu připomíná tureckou nadvládu

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit