Plánování dovolené v zahraničí – Co všechno musíte zařídit před odletem?

Foto: archiv letenkujeme.cz

1 994

Plánování a chystání dovolené je radost, zároveň však dokáže pěkně potrápit, obzvlášť v případě, kdy nespoléháte na služby cestovní kanceláře, ale zařizujete si všechno sami.

Reklamy

Naštěstí žijeme v době internetu – veškeré záležitosti se dají řešit online. S dopravou i ubytováním vám pomůže portál www.letenkujeme.cz.

Jaký zvolit dopravní prostředek? Letadlo je rychlé a pohodlné

Poté, co se se svými spolucestujícími domluvíte na destinaci, přichází důležitá otázka: Jak se na místo dopravit?

Reklamy

Pokud cestují alespoň dva zdatní řidiči, můžete vyrazit autem. Jízda autem je pohodlná. Dostanete se, kam potřebujete, zastavíte, kdykoliv budete potřebovat, netýkají se vás problémy s přepravou zavazadel.

Dalšími možnostmi jsou autobus či vlak. Pozemní doprava je ovšem zdlouhavá a nepohodlná.Krčit se přes patnáct hodin v autobuse je jen pro otrlé. Zdaleka nejpohodlnější je letadlo.

Koupě letenky nemusí být ani zdaleka tak drahá záležitost, jak si většina z vás nejspíš představuje. S trochou trpělivosti seženete na internetu letenky za velmi výhodné ceny. Najděte si ty své na portále Letenkujeme.cz. Vyberte si z množství letů od více než 500 různých aerolinek a ušetřete.

Co může a nesmí obsahovat příruční zavazadlo

Až se budete před dovolenou balit, nezapomeňte, že vás s některými věcmi do letadla nepustí.

Pro zaspaná neboli odbavená zavazadla nejsou pravidla nijak přísná – zakázané jsou výbušniny či jiné nebezpečné předměty. Omezení se týká především váhy. Obvykle nesmí překročit 23-25 kg (záleží na konkrétní společnosti).

Podmínky pro příruční zavazadlo, tedy to, které si berete s sebou do letadla, jsou přísnější.

Největší omezení se týká tekutin a gelů – v praxi to znamená především kosmetiku. V příručním zavazadle můžete přepravovat dohromady 1l tekutin + gelu, a to tak, že jej rozdělíte do malých lahviček s maximálním objemem 100 ml.

Bezpečnostní kontrola na letišti: S čím počítat?

Každý, kdo letí poprvé, je z bezpečnostní kontroly trochu nervózní. Ve skutečnosti nejde o nic hrozného.

Půjčíte si plastovou misku, do které vložíte vše, co by mohlo být „podezřelé“: elektroniku, kovové předměty (klíče, mince apod.), svrchní část oděvu a lahvičky s tekutinami.

Misku položíte na pás, vedle ní dáte své zavazadlo a počkáte, až vaše věci projdou kontrolou rentgenu. Jakmile se ukáže, že je všechno v pořádku, pracovníci letiště vyzvou k průchodu detekčním rámem. Když vše probíhá, jak má, můžete si ihned sbalit všechny věci a přesunout se do bezcelního prostoru.

Z letiště do města pohodlně: Rezervujte si transfer

Letiště bývají umístěna tak trochu z ruky. Jak se dostat do centra města, kde se nacházejí všechny krásné ubytování a vaše ubytování? Myslete na tuto skutečnost předem a rezervujte si transfer, díky kterému pohodlně dostanete z letiště, kamkoliv budete potřebovat.