Peking – král mezi všemi čínskými městy

Foto: autor, flickr.com

1 174

Během více jak dvou měsíční návštěvy Číny jsme viděli několik měst. Mezi Hong Kongem, Foshanem, Putianem, Šanghají nebo Xi‘anem samozřejmě nechyběl ani Peking. Hlavní město a král mezi všemi čínskými městy.

Reklamy

Po všech zmíněných městech jsme byli znovu připraveni na změť super vysokých mrakodrapů, kolem kterých se budou vznášet obláčky smogu. Naštěstí tohle nám Peking při naší návštěvě nenabídl. Naopak. Čekala tu na nás (a další miliony turistů) přehlídka historických památek jedna vedle druhé.

Modlitba za dobrou sklizeň v Chrámu nebes

Jako první jsme zamířili do Temple of Heaven, neboli v češtině do Chrámu nebes. Jeho název může ale být trochu zavádějící. Nejde totiž jen o jeden chrám, ale o rozlehlý park – dokonce dvakrát větší než samotné Zakázané město – s několika taoistickými chrámy.

Reklamy

 

Jeho dominantou je 31 metrů vysoká kruhová Síň modliteb za dobrou úrodu, která tu stojí už skoro 600 let (od roku 1420). Za zmínku stojí ještě podobná, ale o něco menší Císařská klenba nebes. Zajímavý byl i Oltář nebes, který ve svých dobách sloužil k obětím bohům.

Park sám o sobě jak je velký, tak je prázdný a docela nudný. Jeho původní účel totiž spočíval v tom, aby tu měl císař klid a nic ho nerušilo při jeho meditacích.

Megalomanské Zakázané město

Stylový název Forbidden City alias Zakázané město nese megalomanský palácový komplex v úplném srdci Pekingu. Červený areál obehnaný zdí se táhne až 1 km do dálky. Svojí monstrózností jen potvrzuje zvláštní zálibu Číňanů v obřích stavbách.

Zakázané město bylo vystavěno ve stejnou dobu (1406-1420) jako Chrám nebes a ve svých dobách sloužilo jako sídlo čínských císařů a jejich služebnictvu. Postupně se tu vystřídalo 24 panovníků dynastií Ming a Čching. Obyčejní smrtelníci měli vstup do areálu zakázán a ten, kdo jednou vstoupil dovnitř, už nebylo cesty zpátky. Húúúú. Hrůzyplný, že?

Zakázané město už ale dávno není zakázané. Naopak. Útokem ho berou miliony turistů ročně. Dnes se areálu nudně říká Museum Palace. I přes svůj „nový“ neoriginální název je pořád absolutním top Pekingu. To kdybychom vynechali, bylo by to, jako kdybychom jeli do Paříže a nezastavili se u Eiffelovky.

Do Zakázaného města se vstupuje bránou Nebeského klidu s obřím portrétem Mao Ce Tunga. Pána, který je považovaný, společně s Hitlerem a Stalinem, za jednoho z nejkrutějších diktátorů v historii lidstva. Pro Číňany je ovšem národním hrdinou, který jim zajistil budoucnost a uctívají ho dodnes.

Hned jak jsme vstoupili, areál nás megalomansky ohromil. Jako slyšeli jsme, že je to velký, ale takovou obří stavbu jsme tedy nečekali. Když jsme na druhém konci vystoupili na jednu z mnoha strážních věží, pochopila jsem, proč se tomu říká město. V tu chvíli jsme si dokázala představit, jak moc rozdílné životy lidí byly uvnitř paláce a venku za jeho zdmi.

Tenhle pocit ve mně ještě zesiloval, když jsme se cestou nazpátek proplétali malými úzkými červenými uličkami. Měla jsme skoro pocit, jako bychom se vrátili v čase o 600 let zpátky. Ehm, ovšem, když jsme si odmyslila šílené čínské turisty s foťáky. Zakázané město pro mě bylo autentickým historickým zážitkem.

Náměstí Nebeského klidu – aby těch nebes nebylo málo

Chrám nebes, Císařská klenba nebes, Oltář nebes, brána Nebeského klidu. Vnímáte to taky? Co s těmi nebesy furt měli, že? Ale aby toho nebylo náhodou málo, tak je tu ještě náměstí Nebeského klidu. A to, že všechno staví v obřích rozměrech, jim asi taky není blbý.

Tohle náměstí je, se svojí rozlohou (440 000 m²), rovnou největším náměstím na světě. Ale jak je velký, tak je nudný. Člověk by se v tý prázdnotě skoro ztratil. Kromě kamenného obelisku (Památník Lidových hrdinů) uprostřed a pár socialistických budov okolo, je tu už jen jedna chuťovka pro silné žaludky – mauzoleum Mao Ce Tunga.

Park se super vyhlídkou na Zakázané město

Nejlepší na celém Pekingu není Zakázané město, ale výhled na něj ze shora. Jeden takový parádní najdete v parku Jingshan hned za Zakázaným městem. Vstupné stojí směšné 2 juany (cca 6 Kč). Vyšlápnete si malý kopeček a máte pod sebou Zakázané město v celé své ohromnosti jako na dlani.

To ale není jediná věc, na kterou je odsud nádherný výhled. Z parku se dá dohlédnout i na tibetskou Bílou pagodu na jedné straně, čtvrť s moderními mrakodrapy na druhé straně,  Peking a několik dalších historických budov. Můj tip: ještě větší romanťárna je to při západu slunce.

Velká čínská zeď

A když už se bavíme o těch megalomanských čínských stavbách z dob dávné historie, Velká čínská zeď nemůže zůstat pozadu. Právě kolem Pekingu je hned několik jejích dochovaných úseků. Jedním takovým je Badaling, který je zároveň z Pekingu snadno dostupný. To se rovná nejnavštěvovanější ze všech částí Velké čínské zdi. A taková hodně navštěvovaná památka v Číně vypadá jako dopravní špička v londýnském metru. A to nechcete.

To byl důvod, proč jsem se Badalingu vehementně bránila. Ale protože mrzlo až praštělo, prakticky nebylo zbytí a my přece jen nakonec zamířili sem. I přes všechny obavy to ale k našemu milému překvapení s počtem návštěvníků nebylo tak hrozné.

Upřímně, od Velké čínské zdi jsme neměli velká očekávání. Čekali jsme… no, kamennou zeď. Ale stejně jako nás uchvátilo Zakázané město, tak se Zdí jsme na tom nebyli jinak. Něco tak ohromného jsme nikdy před tím neviděli. Já vím, že slovo „ohromný“ už jsem dneska použila několikrát, ale to už prostě k Číně patří. Zeď jsme viděli až tááámhle, jak se jako had klikatila sem a tam skrz vrcholky divoucích hor. A když jsme stáli ve strážní věži, kde na nás fučel únorový ledový vítr, že nám málem zmrzla hlava, hluboce jsme soucítili s vojáky, kteří tu před více jak 2000 lety stáli na stráži a vyhlíželi, jestli se neženou na Čínu Mongolové.

Peking – král všech čínských měst

Jestli taky toužíte spatřit autentickou Čínu, Peking je tím správným místem. Nejen Chrám nebes, Zakázané město, Velká čínská zeď, náměstí Nebeského klidu, ale i další. To jsou všechno památky tak obřích rozměrů, dávné historie a významných událostí, které nikde jinde nenajdete. Takže nemůžu jinak. Peking je prostě king!

Více o naší cestě po Číně najdete i na našem blogu.

Ilona a Jirka

*********************************

Chystáte se do Pekingu? Najděte si s námi lepší cenu ubytování. Stačí si vybrat z níže uvedených nabídek nebo po rozkliknutí zadat vlastní požadavky.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit