Opuštěná místa světa – 2.díl

2 046

I v druhém díle se podíváme na místa, která jsou zapomenutá časem. Místa, která kdysi žila svým běžným každodenním životem, a která se, ač sama nechtěla, stala z ničeho nic nepotřebnými, nevyužívanými nebo zakázanými. Vydejte se s námi znovu poznat další opuštěná místa světa.

Reklamy

11) Maunsell Sea Forts, Velká Británie

Vodní pevnosti Maunsell Forts (součást obranného projektu postaveného podle inženýra Gaiuse Ansella Maunsella) u Britských ostrovů patří mezi současná nejkrásnější opuštěná místa na Zemi. Nacházejí se u ústí řek Temže a Mersey a byly vytvořeny za druhé světové války, kdy měly bránit německým útokům na Británii.

Aby Britové zabránili německým diverzním akcím, rozhodli se postavit speciální vojenské stavby, na nichž by byly umístěny zbraně proti lodím a zejména letadlům. Počáteční návrhy počítaly se stavbou téměř 87 těchto věží, vystavěno jich bylo jen 21. Každá byla vybavena radarem, protiletadlovými děly a světlomety. Na každé pevnosti byla posádka čítající 120 vojáků.

Reklamy

Po definitivním opuštění armádou na konci 50. let byly ještě částečně využívány v letech šedesátých, kdy z nich vysílala různá pirátská hudební rádia. Dnes již komplex uprostřed vod Lamanšského průlivů postupně chátrá, nicméně je vyhledávanou atrakcí mezi turisty a fotografy.
Foto: Wikimedia commons, ricksphotos101

12) Dadipark, Belgie

Tak trochu jako kombinace Pripjati a Aquaparku Tropicana působí na fotografiích, dnes již neexistující zábavní park v Belgii – Dadipark. Dadipark byl otevřen 5 let po 2. světové válce (v roce 1950) původně jako velké dětské hřiště pro návštěvníky nedaleké baziliky.

Později byl rozšířen a stal se jedním z největších a cenově nejdostupnějších zábavních parků v Belgii. Fungoval přes 50 let a pokud by se v něm v roce 2000 nestala tragická nehoda, při které malý chlapec přišel o ruku, možná by byl pro návštěvníky otevřen i dnes. Fotografie jsou několik let staré, dnes již na místě nic nestojí – park byl srovnán se zemí.
Foto: Kris Van De Sande / Internet

13) City Hall, NYC, USA

V minulém dílu jsme zmiňovali uzavřené stanice metra v Paříži. Paříž však není jediná, která má nepoužívané stanice podzemní dráhy. Tuhle nádhernou stanici metra City Hall můžete najít, při troše dobré vůle, v New Yorku na Dolním Manhattanu pod křižovatkou ulic Centre a Chambers Street. Stanice byla otevřena v roce 1904 a byla na svou dobu opravdu pompézní. Nádherná dobová výzdoba a architektura byla doplněna prosklenými světlíky ve stropě. Ty doplňují klenuté stropy, dubový nábytek, bílé terakotové a dekorativní desky a v neposlední řadě elektrické mosazné lustry.

Stanice byla v roce 1945 zcela uzavřena a již nikdy nebyla uvedena zpět do provozu. Dostat se do ní lze několikrát v roce (v roce 2017 bylo k prohlídce určeno 16 termínů), kdy je otevřena pro veřejnost jako součást prohlídek NYC muzeí. Tzn. musíte mít zakoupené členství pro vstupy do muzeí a za samotný vstup zaplatit dalších 50 USD. Nicméně, narozdíl od těch pařížských stanic, je tato udržovaná a i dnes vás doslova ohromí. Více zde.
Druhou možností jak stanici alespoň na chvíli vidět je zůstat ve vlaku na lince 6 a nechat se vézt skrz stanici (sice zde nevystoupíte, vlak jenom projede, ale uvidíte ji).
Foto: Karen Johnson, Flickr.com

14) El Hotel del Salto, Kolumbie

Tequendama Falls (nebo Salto del Tequendama) je hlavní turistickou atrakcí asi 30 km jihozápadně od Bogoty, hlavního města Kolumbie. Tisíce turistů ročně zde mohou obdivovat 157 metrů vysoký vodopád i okolní přírodu. A to přímo z plošiny vybudované u opuštěného luxusního hotelu del Salto.

Luxusní hotel del Salto byl otevřen v roce 1928 za účelem, že sem budou jezdit bohatí turisté, kteří chtějí navštívit oblast vodopádů Tequendama Falls. Vybudován byl naproti vodopádu, přímo na okraji útesu a poskytoval svým hostům úchvatný výhled. Během následujících desetiletí byla však řeka Bogotá značně znečištěna. Špinavá a páchnoucí voda protékající vodopády turisty přestala lákat. Hotel byl na počátku 90. let nakonec uzavřen a od té doby zůstal opuštěný. Skutečnost, že si mnozí lidé v minulosti vybrali i toto místo ke spáchání sebevraždy, přiměly ostatní, aby věřili, že hotel je strašidelný.
Nedávno byl hotel del Salto přeměněn na muzeum biodiverzity a kultury.
Foto: Wikimedia commons, hellagood.co, oxygen, pcerisolafernandez

15) Six Flags New Orleans, USA

Asi si vzpomenete na poměrně nedávnou přírodní katastrofu, která postihla Spojené státy Americké a především New Orleans v roce 2005. Hurikán Katrina tehdy zdevastoval mnoho oblastí, na 1800 lidí zemřelo a 20.000 jich zcela přišlo o své domovy. Jednou z oblastí, která byla poměrně dost zasažena byla také oblast Six Flags a zdejší zábavní park.

Přes park se tehdy přehnala 7 metrů vysoká vlna a voda se zde držela opravdu dlouho. Na některým místech je voda i dnes v nově vytvořených rybníčcích a jezerech. Park byl téměř celý zničen a majitel již neměl na opravu a rekonstrukci dost peněz. Těžko říci, jak to měl s pojištěním… v každém případě od té doby park chátrá a zarůstá i lesem…
Foto: Flick.com (Darrell Miller, Erik Jorgensen, Michael Winters)

16) Gulliver’s Kingdom, Japonsko

Psal se rok 1997, když se v Japonsku na úpatí hory Fudži, v prefektuře Yamanashi u vesnice Kamikuishiki, otevřel monstrózní zábavní park podpořený státními dotacemi a financovaný bankovními úvěry. Účelem bylo hlavně podpořit ekonomiku, stavba vytvořila desítky pracovních míst. Po otevření však vzniklo jen málo míst pro stálé zaměstnání. Po krachu hlavní banky, která půjčila na stavbu 350 milionů dolarů, bylo v roce 2001 rozhodnuto o uzavření parku. Jeho sláva tak netrvala příliš dlouho.

Přesto, že tvůrci parku předpokládali vysokou návštěvnost, díky nádherné poloze pod Fudži, se park nestal nikdy oblíbeným. Velkou ranou pro park bylo, že byl postaven v blízkosti lesa Aokigahara. Tento les je místní záhadou. Každoročně v něm spáchá sebevraždu na 100 lidí. Jedná se druhé místo na světě vůbec s největším počtem spáchaných sebevražd. Dalším hřebíčkem do rakve parku bylo to, že blízká vesnice Kamikuishiki byla centrem sekty Óm šinrikjó, která se v Japonsku v roce 1995 nechvalně proslavila smrtícím teroristickým útokem v tokijském metru, při nemž použila nervový plyn sarin.
Foto: Flick.com (Mandias)

17) Hotel Rjugjong, KLDR

Rjugjong je nedokončený hotel v Pchjongjangu, hlavním severokorejském městě. Je vysoký 330 metrů, má 3 000 pokojů, 7 otočných restaurací a je označován za nejvyšší neobydlenou budovu světa. Jeho stavbu nařídil před 30 lety věčný vůdce Kim Ir-sen s vizí vytvořit největší hotel na světě. Dodnes však není dokončen a zůstává nevyužit. Jeho dostavbu zamýšlí i současný vůdce Kim Čong-un.

Hotel Rjugjong měl předstihnout New York i Chicago, lákat bohatou klientelu z celého světa a ukázat dominantní postavení Severní Koreje v hotelnictví a cestovním ruchu. Plány ovšem překazil v roce 1989 pád Sovětského svazu, s nímž přišla i velká ekonomická krize. Miliardové dotace proudící do stavby hotelu byly zastaveny, a za celých 20 let se v hotelu téměř nic nezměnilo. Kvůli komplikacím v roce 1989 došlo k omezení stavby. V roce 1992 byla stavba úplně zastavena. Začátkem roku 2012 byla dokončena alespoň zvenku. O čtyři roky později nechaly úřady propojit hotel s pozemní komunikací a ozdobit příjezdové cesty propagandistickými hesly.

Začátkem srpna 2017 se objevily nové informace, že by mohlo po téměř 30 letech konečně dojít k jeho otevření. Na KLDR byly ovšem díky jeho nukleárnímu zbrojení a testům balistických střel uvaleny opět tvrdé sankce. KLDR je v úplné izolaci vůči okolnímu světu. A pokud se Kim Čong-un neumírní, zamýšlený cestovní ruch se zde také příliš neoživí.

Poslední informace po právě proběhlé zimní Olympiádě v Jižní Koreji, dávají jistou naději na změnu. Severokorejský režim má ochotu začít jednat i o možném odzbrojení. Možná se pak Severní Korea dostane i do čela turistických destinací. Přes svůj režim i drsné životní podmínky je plná neobjevených zajímavých míst a krásné přírody.
Foto: Flickr.com

18) Craco, Itálie

Mezi opuštěná místa světa se do našeho seznamu dostalo dokonce celé město! Je jím středověké italské městečko Craco jehož historie sahá až do roku 1060.

Ve městě žili odedávna především zemědělci, kteří se ve zdejší nehostinné krajině živili především pěstováním obilí a oliv. Oblast byla však opravdu náročná na zemědělství a navíc byla často zasahována zemětřeseními. Od 19. století proto hodně místních obyvatel postupně odcházelo do Spojených států za vidinou lepšího života. Na městě se podepsala i 2. světová válka, kdy bylo mnoho domů značně poničeno boji. Velké zemětřesení v roce 1959 způsobilo obrovské poničení zdejších budov a v roce 1963 úřady nařídily z bezpečnostních důvodů přesídlení zbylých obyvatel do nedaleké nově zbudované části obce Craco Peschiera.

Zajímavost: město jste mohli zaznamenat ve velkofilmu Mela Gibsona z roku 2004 – Umučení Krista, kdy se zde natáčely některé záběry.
Foto: Flickr.com

19) Eglise Saint-Etienne-le-Vieux, Caen, Francie

V našem seznamu jsme nezmínili zatím žádné velké opuštěné budovy patřící církvi. Našli jsme římskokatolickou katedrálu ve městečku Caen ve Francouzské Normandii, která již neslouží svému účelu a doslova chátrá před očima uprostřed města.

K prvnímu jejímu velkému poškození došlo již za stoleté války, od roku 1844 byla uzavřena kvůli jejímu špatnému stavu. Za 2. světové války pak byla značně poškozena německými tanky a do dnešní doby se zřejmě nenašlo dost finančních prostředků na její obnovu.
Foto: Flickr.com, Wikimedia Commons

20) Olympijský park v Sarajevu,

Psal se rok 1984 a pro Československou republiku byl významný hned z několika sportovních hledisek. Na zimních olympijských hrách jsme v Sarajevu získali 4 bronzové a 2 stříbrné medaile. Tehdy zdejší nový sportovní areál zářil novotou.

Dnes byste ta místa ani nepoznali. Skokanské můstky, bobová dráha, hotely… vše je v troskách. Na stavu se podepsala také občanská válka v 90-tých letech 20. století, ale ani po jejím skončení se doposud nenašlo dost prostředků na rekonstrukci či obnovu.
Foto: Flickr.com, Wikimedia Commons

Mohlo by se vám také líbit