Nejvýznamnější námořní uzel Chorvatska – Split

Foto: autor

1 528

Chorvatsko je, kromě suchozemských turistů, doslova rájem i všech námořníků. Na jeho pobřeží najdete množství kotvišť pro jachty, bárky i velké trajekty a výletní lodě. Druhé největší město Chorvatska – Split – se navíc může pochlubit jednou z největších marin. Ze Splitu vyplouvají trajekty do Rijeky, Dubrovníku nebo k ostrovům u celého dalmatského pobřeží – na Brač, Hvar, Lastovo nebo Korčulu.

Reklamy

Město samotné bylo založeno římským císařem Diokleciánem, který zde nechal ve 3. století (mezi lety 295-305) vybudovat palác, na jehož základech pak vzniklo celé město.

Diokleciánův palác

Jeho pozůstatky dnes tvoří historické centrum města. Asi nejvýznamnějsší zdejší stavbou je Katedrála sv. Domnia, která se nachází v centrální části původního paláce. Původně bývala katedrála mauzoleem pro císaře. Z doby její výstavby pochází i její, poměrně netypický, osmihranný půdorys. V 8. století bylo mauzoleum přebudováno na křesťanský chrám. Od té doby stojí po jeho obvodu 24 sloupů a vstup do něj střeží kamenní lvi a sfingy.

Reklamy

Při prohlídce této jedinečné stavby si můžete všimnout překrásných románských dřevěných dveří, které zdobí výjevy ze života Ježíše Krista. Ty byly na dveře vytesány ale asi ve 13. století. Samotnou součástí výzdoby kostela je pak nádherné vyobrazení císaře Diokleciána s manželkou.

Diokleciánův císařský palác měl být především honosným sídlem císaře a tak se při jeho výstavbě opravdu nešetřilo. Při stavbě byl použit dovážený mramor z Řecka, Itálie i ostrova Brač. Ozdobné sloupy a sfingy v paláci pocházejí až z dalekého Egypta. Obvodové zdi hradeb byly vysoké neuvěřitelnýách 26 metrů a 2 metry silné. Do samotného komplexu paláce se pak vcházelo celkem čtyřmi branami – zlatou, stříbrnou, bronzovou a železnou. V centrální části palácového komplexu bylo vybudováno obdélníkové náměstí – peristyl. Rezidenci pak tvořily čtyři vzájemně oddělené části ulicemi Cardo a Decumanus.

Dominanta Splitu

Vedle katedrály se nachází nejvýraznější dominanta Splitu – románská zvonice sv. Duje, jejíž výška je úctyhodných 61 metrů. Určitě si zaplaťte a vylezte až nahoru. Odměnou vám bude překrásný výhled na město.

Jovův chrám

V areálu Diokleciánova paláce se nachází také Jovův chrám. Uprostřed chrámu je křtitelnice , kterou zdobí reliéf, na němž je vyobrazen král Zvonimir sedící na trůnu. Průčelí pak zdobí nádherný portál, uvnitř můžete naopak obdivovat původní kazetový strop.

Narodni Trg

Středověkou část města západně od paláce doplňuje další významné místo – Narodni Trg. Což je poměrně netradiční náměstí nepravidelného tvaru. Hned vedle se pak nachází radnice a brána s hodinovou věží.

Split a muzea

V Papalićově paláci se dnes nachází např. městské muzeum, v němž můžete zhlédnout všeobecnou expozici seznamující turisty s historií města. Nejstarším muzem v celém Chorvatsku je zdejší archeologické muzeum, ve kterém jsou vystaveny nálezy a artefakty z antického města Salona. Námořní muzeum pak nabízí expozice věnované dějinám mořeplavby v Jaderském moři od antiky až po současnost.

Pevnost Klis

Nad Splitem nezapomeňte navštívit další zdejší turistický cíl – pevnost Klis. Nachází se na vrcholu hory na samé periférii Splitu. Pevnost vybudovali již staří Římané. Později sloužila především jako obrana proti tureckým nájezdům. Jak již bylo zmíněno, dnes je pevnost vyhledávaným místem turistů z níž je krásný výhled na pohoří Mosor i město Split. Kouzelnou atmosféru pevnosti dokreslují i časté výskyty poletujících pestrobarevných motýlů.

Víte, že …

  • dnešní komplex Diokleciánova paláce stále tvoří celkem 220 budov, ve kterých žije přes 3000 obyvatel.
  • Diokleciánův palác byl v roce 1979 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • směrem od moře nejsou téměř žádná opevnění, protože Římané se nikdy útoku od moře neobávali.
  • Split má také nejstraší fotbalový fanklub svého fotbalového klubu Hajduk, který byl založen již v roce 1950.
  • Split je rozdělen na 27 správních obvodů.

Cesta autem:

Většina z vás navštíví Split autem. Využít při příjezdu do města můžete jak dálnici, tak pobřežní magistrálu. Pojedete-li od dálnice, můžete se stavit rovnou v pevnosti Klis. Pojedete-li např. během letních prázdnin směrem od Omiše po pobřežní magistrále, obrňte se trpělivostí. Leckdy trasu dlouhou 25 km můžete jet i několik hodin.
Ve městě pak doporučujeme zaparkovat na placených parkovištích, které najdete i poměrně blízko centra. Bývají ovšem dost často plná. Další možností je zaparkovat trochu dále od centra, v obytných čtvrtích přímo na ulicích. Je to zdarma. Přesto, že je zde povoleno stát leckde částí vozu na chodníku, dejte si ale pozor, abyste na něm nestáli až příliš. Auto vám pak bude s největší pravděpodobností odtaženo.

Stojí za vidění:

  • celé staré město s Diokleciánovým palácem
  • časté historická divadelní představení, konající se přímo na nádvořích
  • přístav s nábřežím „Riva“

Může se hodit:

http://www.visitsplit.com

Mapa centra města

Chystáte se do Splitu? Najděte si s námi lepší cenu ubytování. Stačí si vybrat z níže uvedených nabídek nebo po rozkliknutí zadat vlastní požadavky.
Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit