Navštivte TOP 10+ míst v Londýně jen za dva dny

foto: autorka

4 422

Nemáte na cestování moc času nebo máte volno jen o víkendu a chtěli byste na nějaký výlet? Do Londýna to lítá už za pár kaček skoro z každého letiště v ČR, tak neváhejte a kupte si letenky, klidně jen na dva dny. V tomto článku se dozvíte, jaké místa a památky stihnete navštívit a dostanete rady, jak si celou cestu co nejefektivněji naplánovat.

Reklamy

Hned, co přijedete do Londýna Vám doporučuji si vyřídit OYSTER Card. Jedná se o kartu, se kterou budete moci využívat všechny dopravní prostředky (metro, autobusy i trajekty) o dost levněji, než kdybyste si měli kupovat jednotlivé jízdenky. Kartu si můžete pořídit v automatu nebo v okýnku, kde se prodávají jízdenky a je na ni vratný depozit 5 £.

Londýnské metro

Den (1)

Podobné příspěvky

Jako první se podíváme k Big Benu, a jeho okolí. Pokud zde pojedete metrem vystupte na zastávce Westminster. Big Ben je hovorové pojmenování pro hodinovou věž, která je součástí Westminsterského paláce, který je sídlem Parlamentu Spojeného království. Druhá nejslavnější věž celého komplexu budov je Victoria Tower. Je vysoká 98 metrů a na samotné špičce se tyčí královská standarta nebo státní vlajka Velké Británie.

Reklamy

London Eye

Od Big Benu vede most – Westminster bridge, po kterém se dostanete k Londýnskému oku (oficiální název je Coca-Cola London Eye). Jedná se o největší vyhlídkové kolo v Evropě a jedno otočení trvá zhruba půl hodiny. Kvůli množství lidí, kteří se chtějí pokochat nádherným výhledem z kabiny oka, si nechte pro návštěvu časovou rezervu. Cena vstupného se odvíjí, jestli kupujete vstupenku jen na Oko nebo i na nějakou další atrakci v Londýně, vstupy jsou pak samozřejmě výhodnější. Dokonce ještě 10% můžete ušetřit pokud si vstupenky koupíte online.

Na druhém břehu Temže

Nyní se musíme přesunout zpátky na druhý břeh Temže a vydat se podél jejího břehu směrem k Trafalgarskému náměstí (Trafalgar Square). Po cestě máme možnost se podívat na Downing Street, která je známá díky tomu, že se zde nacházejí budovy, které již více než 200 let slouží jako sídla předsedy vlády a ministra financí VB. O kus dál spatříte královskou koňskou stráž (Horse Guards). Pokud budete mít štěstí tak dokonce uvidíte střídání stráží a koňskou přehlídku, která se odehrává a přilehlém prostranství (Horse Guards Parade).

Na Trafalgarském náměstí se tyčí sloup a na samém vrcholu stojí socha lorda Nelsona, admirála, který velel britskému námořnictvu v bitvě u Trafalgaru. Dále se zde nachází Národní galerie, ve které je více než 2300 obrazů z období mezi lety 1250 a 1900. Stejně jako do všech národních muzeí v Londýně je zde vstup zdarma. Od Trafalgarského náměstí vede ulice The Mall přímo k Buckinghamskému paláci. Na severní straně od Mall se nachází Green Park a Palác sv. Jamese (St. James’s Palace), zatímco na té jižní se rozprostírá Park sv. Jamese (St. James`s Park). Tento park je jedním z královských parků a spousta Londýňanů i turistů jej ráda využívá pro odpolední odpočinek a relax. Milovníci zvířat si zde přijdou na své. Volně pobíhající kachny, husy, veverky nebo labutě Vám určitě vykouzlí úsměv na tváři.

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác, jako další symbol Londýna při své návštěvě rozhodně nemůžete vynechat! Jedná se o oficiální sídlo britského panovníka a největší královskou pracovnu na světě. Za palácem se rozhléhají zahrady ve stylu parku, které jsou největšími soukromými zahradami v Londýně. Zde se taky připravte na nekonečné zástupy lidí, kteří mnohdy marně, doufají, že uvidí alespoň jednoho člena královské rodiny. Já jsem bohužel zatím to štěstí neměla, ale věřím, že Vám se určitě poštěstí a budete to mít jako bonus k tomuto výletu.

Hyde Park

Naši další zastávkou je Hyde Park, který je jeden z největších parků v centru Londýna. Hyde Park sousedí s Kensingtonskými zahradami, které jsou často považovány za jeho součást. Park je propleten kilometry tras jak pro chodce, tak běžce nebo cyklisty. U zdejšího jezera si můžete dokonce vypůjčit loďku, takže věřím, že si zde to své vyžití najde opravdu každý. Když se zde budete procházet nezapomeňte se podívat k Památníku Diany, princezny z Walesu (Diana Fountain). Památník je označován jako fontána, ale jedná se o kamenné koryto, ve kterém teče voda.

Kensingtonský palác

Jak už jsem zmínila dříve, jsou zde také Kensingtonské zahrady, které ve svém středu ukrývají Kensingtonský palác, který slouží jako královská rezidence. V současnosti je využíván následníkem britského trůnu – princem Williamem, jeho manželkou a jejich dětmi. Můžete se jít podívat na výstavu, která nese název Princess Diana and Her Fashion Story.

Cena vstupného do paláce a na výstavu (říjen 2018):
dospělí – 23 £

děti od 5 do 15 let – 11,5 £
senioři nebo studenti – 18,3 £
rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti) – 52,7 £

Čínská čtvrť

Po naší procházce přírodou se vydáme opět do ruchu velkoměsta. Projdeme se kolem Picadilly Circus, přezdívané jako „Londýnská Times Square“ až do Čínské čtvrti (China Town). Po cestě Vám doporučuji si ještě udělat zastávku v M & M World. Že nevíte, co se pod tímto názvem skrývá? Máte rádi sladké? Tak tohle je místo pro Vás jako stvořené. Jedná se o 4 patrový obchod plný M & M bonbónků (podobné našim Lentilkám, ale lepší). Koupíte zde také suvenýry s tímto motivem, ale mimo jiné také bonbony různých barev a provedení. Varování! Pokud zde půjdete s dětmi, počítejte s tím, že budete, co nevidět o pár liber lehčí. Pokud si zde i přes rozmanitou nabídku nevyberete, nezoufejte! V této oblasti se nachází opravdu nespočet obchůdků se suvenýry, takže pokud si chcete z Londýna dovézt nějakou vzpomínku, zavítejte určitě zde.

Kult Harryho Pottera

Po nákupech suvenýrů a procházce Čínskou čtvrtí se přemístíme jen asi o dvě ulice dál, k obchodu a galerii MinaLima. Tady si zase přijdou na své milovníci Harryho Pottera. V tomto domě žili a tvořili umělci Miraphora Mina a Eduardo Lima, kteří se podíleli na grafickém zpracování a tvorbě rekvizit pro všechny díly Harryho a také pro film Fantastická zvířata a kde je najít. Vytvořili mimo jiné také všechny plakáty, či noviny nebo lístky na vlak, které můžete vidět v kouzelnickém světě.

Oxford Street

Poslední zastávkou dnešního náročného dne bude Oxford Street. Jedná se o jednu z nejznámějších obchodních ulic na světě, kde najdete obchody všeho druhu. Největšími lákadly jsou samozřejmě dva Primarky, jeden na začátku a druhý na konci Oxford Street. Dále zde najdete taky Lush, Marks & Spencer, Topshop, Forever 21, Next, Disney store či obrovský nákupní dům Selfridges London.

(pokračování Londýnského výletu – den č. 2 příště)

Víte, že..

  • název Big Ben je ve skutečnosti jen přezdívka hlavního největšího zvonu, který se ve věži nachází?
  • se státní vlajce Velké Británie také říká Union Jack?

Chystáte se do Londýna a sháníte ubytování? Pár našich tipů najdete ZDE.

Mohlo by se vám také líbit