Město nadějí, snů i emocí – Los Angeles

Foto: © 123RF.com

Foto: © 123RF.com
1 431

Od samého počátku své existence přitahovalo tohle město lidi hledající dobrodružství a toužící po rychlém zbohatnutí. A bylo a je jich stále tolik, že je dnes Los Angeles druhou největší aglomerací v USA i okresem s nejvyšší hustotou zalidnění ve Spojených státech amerických.

Reklamy

Při vyslovení Los Angeles se jistě každému vybaví Hollywood. Známé či méně známé filmové hvězdy nebo 14 metrů vysoký a 110 metrů dlouhý nápis. Ten byl v kopcích nad městem v oblasti Mount Lee postaven již v roce 1923. Původně zde však stál nápis Hollywoodland. Hollywood je už desítky let synonymem veškeré americké filmové a televizní produkce.

Los Angeles je především Hollywood

Pokud se chcete seznámit alespoň trošku s historií filmu, musíte se při návštěvě L.A. projít určitě po sedmikilometrovém Hollywood bulváru. Zde se kdysi shromažďovali snaživí mladí herci v naději, že v Hollywoodu najdou své uplatnění. Některým se to povedlo hned, jiní na své úspěchy čekali třeba celý život… Na této ulici se nachází i proslulý Chodník slávy (Walk of Fame), jehož tradice sahá až do roku 1960. Dnes zde najdete již více než 2300 pěticípých hvězd zasazených do chodníku. Hvězdy mají připomínat výjimečné osobnosti z oblasti zdejšího showbyznysu. Před kinem Grauman’s Chinese Theatre najdete otisky nohou a rukou slavných herců (Marilyn Monroe, Nicolas Cage, Tom Hanks…) nebo otisky R2-D2 a C-3PO – robotů z Hvězdných válek.

Reklamy

V Hollywoodském muzeu voskových figurín je zase možné spatřit více než 180 filmových hvězd. V nedalekém Kodak Theatre se dostanete na místo, kde se každoročně udílejí ceny americké filmové akademie – Oskaři. Jedná se bezesporu o nejprestižnější ocenění v oblasti filmového průmyslu. Oskaři se předávají autorům, umělcům i ostatním osobnostem filmového průmyslu již od roku 1929.

Universal Studio – velký zábavní park

Pokud budete mít dostatek času, určitě se vydejte i na návštěvu a prohlídku areálu Universal Studia (filmové studio a zábavní park). Některé atrakce jsou zdarma, většina je ovšem jen v rámci celodenní vstupenky (cca od 105 USD). Kromě filmového průmyslu je L.A. také centrem výroby televizních pořadů nebo nahrávání hudebních nosičů. Umění je možné obdovovat i v Gettyho muzeu, které je centrem moderního umění.

Hollywoodské muzeum voskových figurín

okružní jízdy Celebrity Tour autobusy

Ve všeobecném povědomí se město zdánlivě zapsalo do mysli lidí, jako místo, které nabízí rychlou cestu ke skvělé kariéře, vysněnému bohatství, luxusu nebo skvělému bydlení s nádherným výhledem. Ovšem prosadit se ve zdejší filmové branži není nijak jednoduché. Chcete-li vidět hvězdy (nebo aspoň jejich sídla), kterým se to podařilo, zajeďte si do čtvrtí jako Beverly Hills, Bel Air, Pacific Palisades nebo Malibu. K prohlídce můžete využít i okružní jízdy Celebrity Tour autobusy. Ovšem, abyste si některou z nemovitostí, kterou uvidíte mohli pořídit, musíte se nejprve stát onou filmovou nebo aspoň úspěšnou televizní hvězdou 😉 Ceny nemovitostí, z nichž mnohé připomínají paláce, patří k nejvyšším na světě.

Nejen zábavou je člověk v L.A. živ

Los Angeles, jakožto moderní a multikulturní velkoměsto, je také centrem oděvního a turistického průmyslu. Jste-li milovníkem módy, navštivte také slavnou Rodeo Drive v Beverly Hills, kde najdete butiky všech předních světových návrhářů. Ve městě však sídlí i různé významné společnosti z oblasti letectví, kosmonautiky a telekomunikací nebo firmy zpracovávající ropu. Kromě toho zde najdete také početné vědecké ústavy věnující se výzkumu medicíny nebo pokročilých technologií. Nadšence do technologií zaujme určitě California Science Center, kde můžete vidět naživo raketoplán Endeavour, který se jako poslední podíval v roce 2011 do vesmíru.

Whisky a Go Go noční klub

Rodeo Drive v Beverly Hills

Los Angeles bylo založené na konci 18. století, což dnes připomíná památková zóna El Pueblo v ulici Alameda Street, kde stojí různé historické budovy, například rezidence Avila Adobe z roku 1818 a kostel La Placita z roku 1822. Blízkost Mexika a jeho vlivu je možné najít zase v ulici Olvera Street, která je zároveň nejstarší ulicí ve městě. Zde žijící mexičany směle doplňují další etnické skupiny, které si zde za desítky let vybudovali vlastní oblasti. Navštivit tak můžete Čínskou čtvrť, Malé Tokio, Korejskou čtvrť, Malou Persii či Malou Etiopii. A díky tomu, že zde žije řada různých etnických skupin, můžete v L.A. i ochutnat opravdu širokou nabídku jídel z celého světa.

Los Angeles downtown

Los Angeles downtown

Whisky a Go Go

Budete-li se chtít při návštěvě Los Angeles trochu odreagovat zamiřte na Sunset bulvár v západním Hollywoodu. Tohle místo je už téměř 100 let vyhlášeným místem a středem losangeleského nočního života plného barů, restaurací i nočních klubů. Najdete zde i vyhlášený Whisky a Go Go noční klub, který stál u zrodu kapel jako byly The Doors, Nirvana nebo Soundgarden.

Grifithova astronomická observatoř

parník Queen Mary

Pokud však nejste vyznavači nočního života a máte raději relax v klidu přírody, můžete zavítat do parku Exposition nebo do obřího Grifithova parku. Zde potkáte nejen nadšence na kolech, vyznavače joggingu nebo bruslaře na kolečkových bruslích, ale můžete navštívit i mnoho zajímavých atrakcí – mapa zde. Velmi známá je zdejší Grifithova astronomická observatoř (vstup je sem zdarma a jako bonus je odtud dobrý výhled na nápis Hollywood). No a pokud ani tohle nebude pro vás to pravé odreagování, zajděte si na některou z příměstkých pláží.

A jedno upozornění na závěr

Ačkoliv vás, jakožto Evropany, zcela jistě tohle rozlehlé město ohromí, je potřeba si zde dávat velký pozor. Je všeobecně známo, že L.A. je nejméně bezpečným městem v USA.

Dále stojí za vidění:

 • Bradbury Building – budova, která zazářila ve filmu Ridleyho Scotta Blade Runner
 • známá ulice Mulholland Drive (je zde dobré místo na focení nápisu Hollywood)
 • pláže v Santa Monice s molem, na kterém se nachází zábavní park Pacific Park a Venice Beach a Marina del Rey
 • Los Angeles downtown – moderní část města
 • City Hall – nabízí pěkný výhled z 27. patra na město i moderní čtvrť (vstup zdarma)
 • koncertní síň Walta Disneye
 • historický parník Queen Mary, který je trvale zakotven u Long Beach

Může se hodit:

www.trustedtours.com
www.starlinetours.com – oblíbený Hop on Hop Off bus
www.laparks.org – rozcestník dalších zajímavých míst v L.A.

Některé filmy, ve kterých hrálo L.A. opravdu důležitou roli:

 • Rebel bez příčiny – pokud jste neviděli tuhle kultovní klasiku s Jamesem Deanem, rozhodně si ji pusťte.
 • Blade Runner – pro všechny milovníky sci-fi žánru, naprostá klasika s Harrisonem Fordem v hlavní roli a Rutgerem Hauerem v roli záporaka – androida Nexus 6.
 • Čínská čtvrť – naprosto dokonalý film s Jackem Nicholsonem a Faye Dunaway. Máte-li rádi pořádné detektivky, je to nutnost tohle vidět.
 • Pretty Woman – co k tomuhle slaďáku s Julii Roberts a Richardem Gerem dodat 😉
 • Policajt z Beverly Hills 1+2 – Eddie Murphy v době své největší slávy natočil celkem 3 vynikající díly téhle akční komedie, která se mimo jiné proslavila i skladbou Axel Foley.
 • Iron Man 1-3 – tenhle comiksový trhák v hlavní roli s Robertem Downey Jr. asi nemusíme ani představovat
 • Nebezpečná rychlost – kdo neviděl tenhle akčňák s Keanu Reevesem, Sandrou Bullock a Denisem Hopperem, má u mě velké mínus 😉 … počkejte si zvláště záverečnou scénku s metrem
 • Smrtonosná zbraň 1-4 – akčňák s Melem Gibsonem a Danny Gloverem
 • 2012 – katastrofický film, který nám ukázal, jak to dopadne s L.A. až se pohnou ty tektonické desky, na kterých se město nachází
 • La La Land – nová hudební komedie s Ryanem Goslingem a Emmou Stone, kterou jste možná tento rok také viděli v kině. Mimochodem tento snímek momentálně zvedá návštěvnost L.A. a tržby místních obchodníků – údajně o více jak 21 miliard dolarů 😉
 • a desítky dalších.

Víte, že…

 • L.A. leží v oblasti tektonických zlomů San Andreas a San Jacinto. Dochází zde tak k častým zemětřesením, která ovšem nebývají (zatím) nijak devastující.
 • Ve městě se nachází od roku 1913 nejdelší akvadukt na světě, dlouhý 375 km, který přivádí vodu z řeky Owens v pohoří Sierra Nevada.
 • Los Angeles bylo již 2x místem konání olympijských her – poprvé v roce 1932 a podruhé v roce 1984. Tyto letní olympijské hry však byly díky “studené válce” bojkotovány tehdejším Sovětským svazem a dalšími zeměmi bývalého východního bloku, včetně Československa. Což byla ovšem jen protiakce za bojkot OH v Moskvě v roce 1980, kam se naopak na výzvu USA nedostavili sportovci ze 65 zemí světa!

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit