Lisabon: nejzápadnější hlavní město v Evropě

foto: autorka

2 517

Lisabon je, jak jistě všichni cestovatelé ví, hlavní a zároveň největší město Portugalska. Nachází se na západním pobřeží, v místech, kde se řeka Tajo vlévá do Atlantského oceánu. Lisabon jsem v roce 2018 navštívila dvakrát, jednou v srpnu a podruhé v prosinci a musím říct, že jsem byla mile překvapena. Každé roční období má něco do sebe a bonusem je to, že je zde stále příjemné počasí. Chtěla bych Vám dát pár tipů na místa, kam se při návštěvě Lisabonu rozhodně musíte podívat.

Reklamy

Lisabonem jedině na kole

Lisabonu se také říká město 7 kopců a když se budete městem pohybovat, půjdete buď nahoru nebo dolů, snad nikdy ne po rovince. Mají tady ale jednu skvělou vychytávku, kterou my jsme využili vždy na 100%. Po celém městě jsou rozmístěny stojany na půjčení kol.

Samotné půjčení není vůbec nic složitého. Najdete stojan s koly, připojíte se na wifi, stáhnete si aplikaci do mobilu, vyplníte pár nezbytností, zvolíte si jaké kolo si chcete půjčit a hurá, vyjíždíme! A víte, co je na tom nejlepší? Prvních 45 minut je vždy zdarma. A víte, co je ještě lepší? Nabízí k půjčení i elektrokola a to opravdu v tak kopcovitým městě oceníte, všude se dostanete mnohem rychleji a nebude Vás to stát tolik námahy. My jsme po Lisabonu najezdili více než 50kilometrů, viděli nespočet míst a stálo nás to jen pár eur.

Reklamy

Hrad svatého Jiří (Castelo de São Jorge)

My jsme do samotného hradu nikdy nešli. Dostali jsme od místního tip na vyhlídky, ze kterých budeme mít krásný výhled na samotný hrad a přilehlé okolí, a navíc se na ně neplatí žádný vstup.

Zde přichází jedna z výhod elektrokola – vyhlídky jsou umístěné samozřejmě na kopci a Vás to nebude stát skoro žádnou energii se sem dostat. Projeli jsme asi tři vyhlídky, ale za nás byl nejkrásnější výhled z Miradouro da Nossa Senhora do Monte. Pokud Vás výhled na hrad a město neuspokojí a do hradu se i tak chcete podívat opět oceníte elektrokolo, jelikož se nachází na jednom ze 7 kopců.

Obchodní náměstí (Praça do Comércio)

Tohle náměstí je za mě jedno z nejkrásnějších náměstí, co jsem kdy viděla. Z jedné strany jej ohraničuje řeka Tajo a je jedním z největších v Lisabonu. Uprostřed náměstí stojí mohutná socha krále Josefa I. a za ním v pozadí nemůžete přehlédnout Vítězný oblouk (Arco da Victória).

V prosinci bylo navíc ještě náměstí ozdobeno obrovským vánočním stromečkem. Když projdete vítězným obloukem a půjdete pořád rovně, asi po 450 metrech dojdete ke slavnému Lisabonskému výtahu, který budete mít po levé straně.

Výtah Santa Justa (Elevador de Santa Just)

Stavba výtahu byla dokončena již v roce 1902, je 45 metrů vysoký, dříve sloužil lidem, aby se rychleji dostali na náměstí Carmo, které je umístěné, kde jinde než na kopci.

Nyní slouží jako vyhlídka. My jsme si bohužel kvůli nedostatku času nemohli dovolit čekat řadu na vstup, takže pokud se dovnitř chcete podívat, neudělejte stejnou chybu jako my a nechejte si časovou rezervu.

Cena zpáteční jízdenky výtahem je pro všechny stejná a to 5,15 €.

Belémská věž (Torre de Belém)

Tahle opevněná věž je vzdálená asi 7km od hlavního náměstí Lisabonu a pokud chcete ušetřit čas, už víte co… Jeďte na elektrokole.

Věž byla postavena již v 16. století, dříve sloužila dokonce jako věznice a ve 20. století byla zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO. Na tomto místě uvidíte krásný rozdíl při přílivu a odlivu. Věž bude buď stát na pevnině nebo bude její spodní část zcela ponořena do vody.

Památník objevitelů (Padrão dos Descobrimentos)

Po cestě k Belémské věži Památník objevitelů rozhodně nepřehlédnete, jelikož stojí také na břehu řeky Tajo, asi jen 1 km vzdálený od věže směrem zpátky do centra města. Určitě znáte pár slavných portugalských mořeplavců, a právě ty má památník neustále připomínat.

Stojí na břehu řeky, právě proto, jelikož se odtud mořeplavci vydávali na své cesty. Z boku památník připomíná příď lodi, podél které stojí významní Portugalci, v jejíchž čele je Jindřich Mořeplavec dívající se na řeku. Před památníkem je zem ozdobená mozaikovou dlažbou, která tvoří mapu světa a na ní jsou vyznačeny cesty portugalských mořeplavců.

Výlet za „kopiemi“ – Ponte 25 de Abril, Sanuário Nacional de Cristo Rey

Víte, že v Lisabonu stojí bratříček mostu Golden Gate Bridge a skoro stejná socha Ježíše, kterou jinak najdete v Riu? Nyní mám pro Vás jeden unikátní tip. Kousek od Praça do Comércio stojí zastávka městské dopravy Cais do Sodré a právě odsud jede trajekt na druhý břeh řeky. Kupte si jízdenku (přesnou cenu si nepamatuji, ale vím že to bylo maximálně 1,5 €) a vyplujte přes řeku.

Vaší cílovou stanicí bude stanice Cacilhas. Již při plavně budete mít na most Ponte 25 de Abril krásný výhled, ale pokud dojdete až k soše Ježíše budete uchváceni. Pěšky to je od zastávky, kam přijedete trajektem, asi 3 km ale jezdí zde i autobus. Ten výhled prostě stojí za to, no podívejte se sami…

Pastel de Nata

Nenechte se zmást, ale nyní se nejedná o tip na zajímavé místo, nýbrž o tip na dezert! Já jsem se do pastelu na první kousnutí totálně zamilovala. Jsou to typické portugalské koláčky. Košíček je z listového těsta, je plněný žloutkovým krémem, navíc ještě posypaný skořicí a cukrem. První pastely byly pečeny již v 19. století ve čtvrti Santa María de Belém, kde se nachází Belémská věž.

Věřím, že se Vám výlet do Lisabonu bude líbit a zamilujete si jej, stejně jako já.

Tip navíc:

  • Projeďte se typickou žlutou Lisabonskou tramvají č. 28, která pojede tak úzkými uličkami, že se budete divit, že tam vůbec projede. Vyjíždějí ze stanice Martim Moniz a pokud zde nepřijdete ráno, již kolem 9, nechejte si opět dostatek času, jelikož je zde vysoká koncentrace turistů, což my jsme opět netušili a už nám nezbyl čas na to, abychom čekali v řadě na další tramvaj.

Víte, že…

  • je Gustave Eiffel mylně považován za autora výtahu?
  • se Výtahu Santa Justa také přezdívá Carmo?
  • Ponte 25 de Abril je asi jen o 200 metrů kratší než Golden Gate Bridge?
Mohlo by se vám také líbit