Když je samotná cesta cíl

foto: autorka

1 035

Když Vás čeká dlouhá cesta letadlem častokrát se Vám stane, že budete mít nějaký přestup delší, a proto je dobré tento čas využít a podívat se do města na památky a ochutnat tak místní kulturu. Sice město za pár hodin neprojdete celé, ale uděláte si alespoň představu, jak to tam vypadá a budete mít třeba inspiraci na další výlet.

Reklamy

My jsme strávili v letadle celkem 32 hodin a cestovali jsme tři dny. S časovým posunem vlastně čtyři. Letěli jsme přes půl zeměkoule, ale cílovou destinaci Vám zatím neprozradím. Možná se to dočtete na konci článku, ale možná také až v dalším příspěvku o mém cestování.

Koupili jsme akční letenky asi za třetinu normální ceny více jak rok dopředu. Odlet jsme měli z Paříže v pátek ráno, a protože bychom ranní let jinak nestihli tak jsme se museli do Paříže vydat již o den dříve. Pro nás to však byl příjemný bonus v podobě naší první zastávky.

Reklamy
Podobné příspěvky

1. zastávka – Paříž

Na Paříž jsme měli, na rozdíl od ostatních zastávek, celý den. Přiletěli jsme na letiště Charles de Gaulle a vydali jsme se autobusem do centra města. Zvolili jsme ten nejlevnější způsob dopravy a jednosměrná jízdenka nás stála 6 €. Autobusy vyjíždějí z autobusového nádraží, které se nachází kousek od terminálu 3 a jízdenku koupíte u řidiče, jedná se vlastně o tři jízdenky za 2 € a všechny najednou si je musíte cvaknout, pokud si ale nebudete vědět rady, tak vám řidič určitě rád poradí. Pokud tedy bude mluvit anglicky nebo vy francouzsky.

V Paříži to hlavní…

Jeli jsme autobusem 350, vystoupili jsme na zastávce Place de la Chapelle a odtud jsme se vydali pěšky k bazilice Sacré – Cœur. Cesta nám trvala asi 15 minut, z toho těch posledních 5 jsme vycházeli ty nekonečné schody vedoucí přímo před baziliku. Sacré – Cœur je jedním z nejviditelnějších pařížských monumentů, jelikož se nachází na vrcholku kopce Montmartre. Hned po katedrále Notre – Dame se jedná o druhou nejnavštěvovanější památku. Tomuto faktu možná přispívá to, že je vstup do baziliky zdarma. Po tom, co jsme se podívali dovnitř a prošli si okolí, jsme sešli z Montmartru a vydali se směr kabaret Moulin Rouge. Procházeli jsme Boulevard de Clichy a pokud Paříž navštívíte i s dětmi, rozhodně Vám tuhle cestu nedoporučuji (hrozí nebezpečí nemístných otázek).

Dále jsme jeli metrem na zastávku Bir Hakeim, která je nejblíže Eiffelově věži. Pokud chcete vyjet nahoru doporučuji Vám rezervovat si lístek dopředu přes internet. I přes to, že jsme zde byli ve čtvrtek a spoléhali jsme, že zde nebude tolik lidí, opak byl bohužel pravdou a my jsme se nahoru nedostali. Prošli jsme si okolí Eiffelovky a jeli dříve na hotel abychom si před dalším letem pořádně odpočali. Druhý den ráno nás čekal let trvající necelých 12 hodin směr USA.

2. zastávka – San Francisco

V SF jsme měli na přestup 12 hodin, což bylo relativně dost. Mnoho průvodců doporučuje jet do města již při čase na přestup 6 hodin. San Francisco jsme navštívili i při zpáteční cestě, kdy jsme pro cestu do města, místo původního metra, zvolili UBER a pokud pojedete, stejně jako my 4, tak se UBER rozhodně vyplatí. Je rychlejší i levnější.

Při cestě tam jsme tedy jeli metrem přímo z letiště na zastávku Embarcadero. Vystoupili jsme z metra, podívali se nahoru a já jsem měla pocit, že jsme opravdu v Americe – všude mrakodrapy. Bylo to mé „poprvé“ v USA. Prokličkovali jsme mezi věžáky, dostali jsme se k zálivu a tady bych řekla, že začíná to pravé San Francisco. I přes to, že je všude celkem dost lidí, tak jsem byla překvapená z místní klidné a pohodové atmosféry. Od Ferry Building, přístavu trajektů, jsme šli podél zálivu, užívali si sluníčka a obdivovali vše, co jsme viděli.

Pier 39

Prošli jsme krásný Pier 39, obdivovali soustu obchůdků, na chvíli jsme se zde zastavili a sledovali rozzuřené lachtany, kteří zde našli útočiště a předháněli se, kdo bude mít lepší místečko se na sluníčku.

Odtud budete mít také krásný výhled na bývalou vojenskou a federální věznici Alcatraz, nacházející se na stejnojmenném ostrůvku zhruba 2 kilometry od pobřeží. Nyní se jedná o historickou památku a zároveň velmi navštěvovanou turistickou atrakci. Na ostrově se také nachází nejdéle fungující maják na západním pobřeží USA. Pokud budete mít dostatek času můžete si koupit plavbu na Alcatraz spolu s prohlídkou věznice. Místa jsou však rychle pryč, proto je opět dobré si udělat rezervaci dopředu, přes internet.

Lombard Street

Dále jsme podle GPS došli až na známou Lombard Street, která tvoří jednu z hlavních dopravních tepen. Má 40 stupňové stoupání a celkem 8 zákrut, které jsou opravdu ostré a musíte zde jet skoro krokem. Poté jsme měli v plánu tu největší ikonu San Francisca – Golden Gate Bridge. Bohužel jsme to špatně odhadli a už jsme tam nestihli dojít. Dostali jsme se tam až při zpáteční cestě, kdy jsme opět uvítali zpestření mezi nekonečnými lety. To jsme právě jeli UBERem.

Golden Gate Bridge

Mějte však na paměti to, že u Golden Gate Bridge není wifi a pokud nebudete mít data, tak si UBER na zpáteční cestu nepřivoláte a budete muset jet, stejně jako my, taxíkem. I přes to byl ale taxík levnější a rychlejší, než kdybychom měli jet MHD. GGB byl otevřen v roce 1937 a tehdy se jednalo o nejdelší visutý most na světě. Most je natřen oranžovo-červenou barvou, aby byl pro lodě viditelný i při častých mlhách.

Dle statistik zde spáchalo sebevraždu již 1600 osob a je považován za nejvyhledávanější místo pro sebevrahy. Panuje zde opět klidná a pohodová atmosféra a mně osobně se zde hodně líbilo, i přes to že se jedná hlavně o turistickou atrakci. Nyní už nás, ale čekal další, asi 15ti hodinový let, tentokrát za teplem do Austrálie.

3. zastávka – Sydney

Teď už se nacházíme u protinožců a po naším nejdelším letu zde opět máme 12 hodin na přestup. Naším hlavním cílem zde byla jednoznačně Opera a dostat se k ní je snad ještě jednodušší než najít v Praze na letišti východ. Z letiště jede metro a když vysednete na zastávce Circular Quay vyjdete z metra přímo před Harbour Bridge.

Ten se nachází hned naproti Opery a Novoroční ohňostroj, který vidíte v televizi mezi prvními, jelikož zde mají 10 hodinový časový posun, je odpalován přímo z tohoto mostu. Opera v Sydney má celkem 5 hlavních sálů a ten největší z nich dokáže pojmout více než 2500 posluchačů. Zaskočilo nás, že celá střecha Opery je pokrytá bílými lesklými dlaždičkami, to však uvidíte jen z blízka. Nyní je Opera v Sydney zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.

Circular Quay

Z přístavu, nesoucím stejný název jako zastávka, na které jsme vystupovali, vyplouvají trajekty do všech koutů Sydney. Lístky na plavbu jsou levné, jelikož trajekty využívají místní jako běžný dopravní prostředek, třeba jako my autobusy. My jsme si vybrali jednu z nejkratších plaveb, jelikož jsme neměli moc času ale i přes to jsme chtěli vidět Operu a Harbour Bridge najednou pohromadě. Tohle se vám jinak nepodaří, jelikož se monumenty nacházejí na protilehlých březích. Vystoupili jsme v přístavu Rose Bay, odtud šli asi půl hodiny až jsme došli k nejkrásnější pláži v Sydney – Bondi Beach.

Chvíli jsme sledovali opálené surfaře, jak si hrají na vlnách, pak nás ale už tlačil čas a my jsme museli spěchat na letiště. Jeli jsme taxíkem a nyní nás opět cesta vyšla levněji, než kdybychom jeli MHD. Dále nás už jen čekal poslední, podstatně kratší let do … No, a to se dozvíte v dalším článku.

Budu se na vás těšit příště.

Mohlo by se vám také líbit