Je největší pyramida v Evropě?

Foto: archiv a Wikicommons
4 174

Víte, kde najdete největší pyramidu na světě? Nemusí to být překvapivě ani v Egyptě, ani v Mexiku, ale světe div se, možná je v Evropě!

Reklamy

Co ukrývá Bosenská Visočica?

Již pár let se objevují zprávy o tom, že v Evropě byla objevena nejstarší a největší pyramida, jejíž stáří se odhaduje na neuvěřitelných 30.000 let. Pyramidu objevil v roce 2005 amatérský archeolog Dr. Sam Semir Osmanagich a to v Bosně a Hercegovině u mestěčka Visoko, nad nímž se nachází podezřelý kopec Visočica. Pyramida se zde ukrývá pod nánosem půdy, místních pastvin a lesů.

Bosenská pyramida

Ze začátku Semira Osmanagiche nebral nikdo moc vážně, nicméně nejnovější testy vzorků radionovokarbonovou analýzou i satelitní snímky, jeho hypotézu potvrzují. Ukazují totiž nejenom jednu pyramidu, ale hned několik pyramid i několik kilometrů chodeb hluboko pod povrchem. Stěny pyramid navíc tvoří bloky o hmotnosti mhoha tun, které jsou, podle analýzy, vyrobeny z tvz. geopolymerického betonu. Ano, vyrobeny!

Reklamy

Vyšší než Cheopsova pyramida

Bosenská “Pyramida Slunce” je vysoká 220 metrů a je tedy o třetinu vyšší než Cheopsova pyramida v Gíze, která má 139 metrů.

Do systému zdejších chodeb se můžete při své cestě do Bosny vydat i vy. Zprovozněno je již několik set metrů zdejších chodeb. Vstup do hlavního tunelu Ravne se nachází 2,9 km od Pyramidy Slunce.

Bosenská pyramida

Na zdejších podzemních monolitech bylo objeveno písmo tzv. Runsko písmo, které zatím nebylo zcela rozluštěno. V podzemí se nachází i několikatunový megalit, který zde díky systému podzemních řek pod ním vytváří magnetické pole, což si můžete sami vyzkoušet.

Více o tomto evropském unikátu a záhadě, která možná jednou přepíše dějiny, můžete vidět i v dokumentu České televize Objektiv.

Mohlo by se vám také líbit