Island – magická říše 10 nej vodopádů

foto: autorka a archiv

Vodopád Gullfoss
2 925

Příroda se na Islandu opravdu vyřádila a dala zde planetě Zemi krajinu tak jedinečnou a rozmanitou, že tomu podobnou byste na světě těžko hledali. Jedny z hlavních přírodních krás, které krajinu vytváří a dělají ji tak pozoruhodnou, jsou vodopády. Je jich tu dokonce tolik, že si Island vysloužil označení země tisíce vodopádů. Jenže které jsou opravdu ty nejkrásnější a stojí za návštěvu během vaší cesty Islandem?

Reklamy

Mezi zdejších TOP 10 nej vodopádů patří vodopády s poetickými názvy jako Zlatý, Černý, Božský, Lesní nebo Lávový či ten nejmohutnější vodopád v Evropě. Krásám těchto, a ještě několika dalších větších či menších vodopádů podléhá každý rok tisíce cestovatelů ze všech koutů světa.

1) Gullfoss – Zlatý vodopád

Gullfoss neboli v islandštině Zlatý vodopád, je nejznámějším vodopádem na Islandu a spolu s národním parkem Thingvellir a Geysirem tvoří tzv. Zlatý okruh. Nejpopulárnější trasa v jihozápadním Islandu je snadno dostupná z hlavního města Reykjavík.

Reklamy

I když je to při pohledu na něj neuvěřitelné, Gullfoss není nejmohutnějším vodopádem Islandu. Zlatý vodopád stéká ve dvou kaskádách. První spád je vysoký 11 metrů a druhý jednou tak velký spád se řítí do 2,5 km dlouhého kaňonu, který se ještě navíc každý rok prodlouží o dalších 25 cm.

Nechybělo však mnoho a byli bychom o pohledy na něj připraveni. V 19. století měl být Gullfoss zničen stavbou hydroelektrárny. Vodopád však bránila doslova vlastním tělem místní průvodkyně Sigridur. Hrozila, že pokud se s tím nic neudělá, spáchá sebevraždu skokem z vodopádu. Jak asi tušíte, Sigridur se podařilo Gullfoss zachránit a prohlásit ho majetkem islandských obyvatel. Její pomník dnes stojí nedaleko Gullfossu.

Gullfoss - 10 nej vodopádů Islandu
Gullfoss

2) Seljalandsfoss – za vodním závojem

Seljalandsfoss patří k neznámějším zajímavostem Islandu vůbec. Úzký vodopád padající z 60 metrové skály je totiž jediným vodopádem na Islandu, který můžete obejít ze všech stran. Nasaďte pláštěnky a běžte si užít výhled na okolní zeleno zelenou krajinu Islandu zpoza vodního závoje.

Seljalandsfoss - 10 nej vodopádů Islandu
Seljalandsfoss

3) Skógafoss – Lesní vodopád bez lesů

Nedalekým sousedem Seljalandsfossu a neméně známým vodopádem na jihu Islandu je Skógafoss. I když jeho název znamená Lesní vodopád, stromy, natož lesy, byste tu hledali jen těžko. Ostatně jako na celém ostrově. Úhledný a dokonalý Skógafoss, který je jedním z mnoha vodopádů na řece Skóga, spadá přes 62 metrový a zelení porostlý útes. Za jeho vodní stěnu se sice jít nedá, zato můžete vystoupat po schodech nahoru na útes a užít si vodopád z jiné perspektivy včetně výhledů na zelenou krajinu a pobřeží oceánu.

Skogafoss - 10 nej vodopádů Islandu
Skogafoss

4) Svartifoss – Černý vodopád

Černý vodopád Svartifoss si získal svůj název podle rokle z černých čedičových sloupů, do které stéká. Najdete ho v srdci národního parku Skaftafell, jen co k němu zdoláte čtyřkilometrovou pěší túru. Výšlapem ke Svartifossu vaše trasa ale končit nemusí. Stezky pokračují na vrcholky hor národního parku, odkud se otevírají výhledy na ledovcové jazyky největšího evropského ledovce Vatnajökull.

Svartifoss - 10 nej vodopádů Islandu
Svartifoss

5) Dettifoss – nejmohutnější vodopád Evropy

Součástí národního parku Jökulsárgljúfur na severu Islandu je Dettifoss, opravdový silák mezi vodopády. A nejen těmi islandskými. Dettifoss se pyšní tím, že je nejmohutnější vodopád Evropy. Divoká řeka Jökulsá á Fjöllum pramení pod ledovcem Vatnajökull a v létě, kdy tají ledovce, vodopádem proteče až 500 m³ za sekundu.

Obří masa šedivé vody obklopená čedičovými sloupy se za ohlušujícího hukotu řítí 45 metrů do hlubin kaňonu. I přes sílu proudu není vodopád nijak ohraničený a můžete jít až na jeho úplný okraj.

Dettifoss - 10 nej vodopádů Islandu
Dettifoss

6) Selfoss – široký vodopád, až kam oko dohlédne

Pokud budete vážit cestu 1 kilometr po proudu řeky od Dettifossu, narazíte na úchvatný vodopád Selfoss. Přesto, že je zahalený ve stínu slavného Dettifossu, snadno by svého vodního bratra strčil do kapsy. Proudy vody Selfossu padají z boční strany kaňonu a táhnou se na šířku až sto metrů. A protože cestu sem neváží už tolik lidí jako k snadno dosažitelnému Dettifossu, nemusíte se při výhledu na něj pošťuchovat s další desítkou turistů.

Selfoss - 10 nej vodopádů Islandu
Selfoss

7) Godafoss – vodopád Bohů

Godafoss, Božský vodopád nebo také vodopád Bohů leží na severu Islandu na silnici č. 1 mezi jezerem Mývatn a městem Akureyri. Godafoss narozdíl od svých bratrů po celém Islandu není nijak vysoký. Vodní tok ledovcové řeky Skjálfandafljót spadá ve tvaru podkovy z výšky pouze 12 metrů. Avšak návštěvníky láká především svým jasně tyrkysovým zbarvením vody.

Svůj „boží“ název si vodopád získal v roce 1000, kdy se Vikingové rozhodli přijmout křesťanství jako své oficiální náboženství. A jako stvrzení právě do tohoto vodopádu hodili sochy pohanských bohů.

Godafoss - 10 nej vodopádů Islandu
Godafoss

8) Hraunfossar – Lávový vodopád

Hraunfossar na západě Islandu není jeden vodopád, ale hned několik menších vodopádů kaskádovitě stékající po skále. Potůčky proudí z rozsáhlého lávového pole Hallmundarhraun, které vzniklo erupcí sopky, pod druhým největším ledovcem na Islandu Langjökull. Jeho název proto v překladu znamená Lávový vodopád.

Na té samé řece jako Hraunfossar teče ještě o kousek vedle jeho malý brácha Barnafoss aneb Dětský vodopád. Svůj název ale nedostal jako posměšek na jeho velikost, ale kvůli legendě, která se k němu váže. Podle ní vedl kdysi přes vodopád most, ze kterého spadli dva chlapci a utopili se. Jejich matka ze žalu most proklela, aby na něj už nikdo nikdy nevkročil. O pár let později bylo na Islandu zemětřesení, při kterém byl most zničen.

Hraunfossar - 10 nej vodopádů Islandu
Hraunfossar

9) Glymur – vodopád, jenž mu bylo ukradeno prvenství

Ještě před rokem 2011 bych o vodopádu Glymur psala, že se jedná o nejvyšší vodopád Evropy. Jeho vody padající z výšky už tak úctyhodných 198 metrů však trumfnul o dalších 30 metrů nově vytvořený vodopád táním okraje ledovce Morsárjökull. Ten však není turistům zpřístupněn.

I když je Glymur tím pádem „až“ na druhém místě, neubírá mu to ani trochu na jeho pozoruhodnosti. Výhled na úzký vodopád, který stéká z bažinatého břehu jezera Hvalvatn do hlubokého kaňonu, si však musíte vydobýt. Na horu ke Glymuru vede jedno až dvouhodinová náročnější trasa údolím Botnsdalur.

Glymur - 10 nej vodopádů Islandu
Glymur

10) Dynjandi – Hřmící vodopád

Už známe nejvyšší, nejmohutnější i všelijak barevné vodopády Islandu. Ale který je ten nejhlučnější? O tom se pravděpodobně žádné oficiální záznamy nevedou. Nicméně mezi 10 nej vodopádů Islandu zařadíme nakonec vodopád Dynjandi, který má přímo v názvu hluk – Hřmící vodopád. Jeho vody se řítí v kaskádách po 100 metrů vysokém skalním útesu. Odshora dolů se vodopád postupně rozšiřuje tak, že u ústí je široký 30 metrů a v nejnižším bodě už dvakrát tolik, a končí v jednom ze západních fjordů Islandu.

Dynjandi - 10 nej vodopádů Islandu
Dynjandi

Chystáte se na cestu a poznat 10 nej vodopádů Islandu? Pak se vám, může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Mohlo by se vám také líbit