Hlavní město v poli – portugalská Évora

Foto: 123rf, flickr, pixabay a wikimedia commons

1 555

Évora je sice malé město, ale s velkým historickým centrem, které leží v půvabné provinční zemědělské krajině regionu Alentejo a hlavně s bohatou historií. Évora je hlavním městem provincie Alenteja.

Reklamy

Ještě před více jak 500 lety byla Évora jedním z nejvýznamnějších portugalských měst. Historické jádro tohoto malebného města je vyhlášené především svou architekturou, která je tu zastoupena od dob starého Říma až po období renesance a baroka. Díky tomu je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Portugalska. Město je zaroveň i velmi živé, a to zejména díky místní univerzitě, která zde byla znovu otevřena ve druhé polovině 20. století.

Podobné příspěvky

Dianin chrám

Mezi nejznámnější zdejší památky patří évorský římský chrám pocházející z 1. století n. l., který byl zasvěcen Dianě. V době římské říše stál chrám hned u hlavního náměstí. Během jednoho z germánských vpádů do města (v 5. století) byl však částečně poničen. Zbylá část chrámu posléze sloužila k nejrůznějším účelům církvi, především zde probíhaly popravy nařízené svatou inkvizicí. Poté sloužil chrám chvíli jako divadlo a do ploviny 19. století v něm byla dokonce jatka. Současná dochovalá podoba chrámu má podobu kamenné terasy, která je 3,5 m vysoká, 25 m dlouhá a 15 m široká, po jejímž obvodu stojí 14 sloupů.

Reklamy

Tři věže katedrály Sé

V nejvyšším bodě starého města stojí évorská katedrála Sé. Její výstavba započala na konci 12. století na příkaz biskupa D. Paio, nedlouho poté, co křesťané dobyli město a osvobodili jej od muslimské nadvlády. Katedrála je dokonalou ukázkou přechodného slohu od románského stylu ke gotice. Nejvýraznější součástí katedrály jsou její tři věže. Dvě z nich umístěné v průčelí mají odlišnou výšku. Na špici jedné z nich se nachází několik oblouků. Druhá věž má zase kupoli ve tvaru kužele.

Třetí věž s neobvyklou konstrukcí připomíná protaženou kupoli a nachází se v místě křížení chrámové lodě. Její střešní tašky vypadají jako rybí šupiny a její špici obklopuje osm dalších malých věžiček. Vstup do katedrály pochází ze 14. století a je vyzdobený sochami 12 apoštolů. Interiéru katedrály pak dominují varhany a chór pocházející z poloviny 16. století. V pokladnici katedrály je pak uložen relikviář ozdobený 1426 drahými kameny s 840 diamanty, 402 rubíny a 180 smaragdy.

Kostel sv. Františka

Kostel sv. Františka byl postaven v těsné blízkosti římského chrámu roku 1485. V 18. století, přesněji v roce 1755, byl však vážně poničen zemětřesením. Bez vážnější škody vydržel pouze gotický portál k němuž byl zbytek kostela posléza postaven celý znova. Vnitřní stěny kostela jsou obloženy překrásnými azulejos (barevnými keramickými dlaždicemi). V chrámu se dříve nacházela i unikátní podzemní nádrž na vodu, kterou postavili Maurové. Později se z ní stala však hrobka mnichů – kostnice (Capela dos Ossos). Sama kostnice je hodně působivé místo, kapli kostnice zdobí 5000 lidských kostí a lebek a všemu dominuje nápis “Zde leží naše kosti a čekají na vaše”.

Univerzita

Místní univerzita je druhá nejstarší v zemi a za svůj vznik vděčí především papeži. Évora se stala univerzitním městem v polovině 16. století. Nejprve se jednalo o jezuitskou kolej, nicméně asi v polovině 18. století upadli jezuité v nemilost a kolej byla uzavřena. Znovu se ji podařilo otevřít až v druhé polovině 20. století a stala se z ní státní škola. V celém areálu je ale dodnes řada původních budov na kterých můžeme obdivovat také azulejos. Zdejší azulejos připomínají většinou výjevy s Platónem, který promlouvá ke svým studentům, či jak Aristolés vyučuje Alexandra Velikého.

Městské hradby

Hradby mají délku více jak 3 km a vymezují celé historické jádro města. Jsou připomínkou zlaté éry Évory a první z nich pocházejí již ze 14. století. Některé součásti hradeb byly přistavěny ve století sedmnáctém a měly tehdy ubránit město zejména před Španěly, kteří město skutečně v roce 1663 napadli. Mohutné hradby španělskému útoku odolaly a Portugalci své město tehdy opravdu ubránili. Opěvnění můžete obdivovat dodnes, dochovalo se z něj i 40 věží a 10 bran.

Historické centrum Évory je od roku 1986 právem zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Évorský Stonehenge

Kousek od centra města můžete najít ještě unikátní megalitickou památku Almendres Cromlech. Původně tato stavba obsahovala přes stovku monolitů. Dodnes je díky svým 92 menhirům různé velikosti považována za největší skupinu menhirů na Pyrenejském poloostrově i jednu z největších v celé Evropě.

Zátky z korku

Jak jsme psali již na začátku, je Évora i centrem zemědělské oblasti Alentejo. Ač jste o této oblasti sami možná nikdy neslyšeli, je známá po celém světě. A to především díky tomu, že se zde, z kůry korkových dubů, vyrábějí slavné korkové zátky. Za tuto tradici vděčí zdejší obyvatelé mnichovi Domu Perignonovi, který v 17. století zjistil, že je z tohoto materiálu možné zhotovovat zátky ideální pro uzavření lahví s vínem. Zátky se od té doby vyrábějí z kůry, která se ze stromu loupe vždy jednou za 10 až 12 let! Z jednoho stromu lze přitom získat při řezání 25 až 45 kg korkové kůry najednou. Kvalitní zátky z korkové kůry pakputují do celého světa a uzavírají ta nejlepší vína.

Korkové duby přinášejí však zdejší krajině i jedno velké pozitivum. Kořenový systém stromů se v této jinak nehostinné a suché krajině dobře adaptoval a tak i díky tomu, je zdejší oblast bohatá na různé druhy rostlin, živočichů a najdeme zde i velevzácného rysa pardálového.

Víte, že …

  • Město v roce 715 ovládli muslimové a teprve po 450 letech jej dobilo zpět křesťanské vojsko vedené Geraldem Smělým. Podle legendy tento rytíř odlákal pozornost muslimských nepřátel tím, že vyšplhal na jednu z městských věží po „žebříku“ z kopí zaražených do zdi.
  • V dobách největší slávy města (v rozmezí 14. – 15. století) zde žilo až 100.000 obyvatel. Dnes zde žije necelých 60.000 obyvatel.

Stojí za vidění:

Dianin chrám
Kostel sv. Františka s kostnicí Capela dos Ossos
• évorská katedrála Sé
Palácio de D. Manuel (Manuelův palác)
Convento dos Lóios (klášter dos Lóios)
Palácio dos Duques de Cadaval (Palác vévody Cadavala)
renesanční fontána (fonte Henriquina) – od roku 1910 národní památka na náměstí Praça do Giraldo
Akvadukt stříbrné vody – 9 km dlouhý z let 1531-1537, končí na náměstí Praça do Giraldo
náměstí Praça do Giraldo

Zajímavé akce v Évoře:

• květen – červen: nejoblíbenější událost – tradiční veletrh svatého Jana (řemeslné umění, kulinářské skvosty a různé hudební produkce trvají 12 dní)
• červenec: Classic Évora Festival – festival vážné hudby v Paláci de Cadaval
• listopad – prosinec: Páteo do Salemo – mezinárodní festival krátkého filmu

Počasí:

Zdejší oblast patří k nejteplejším v Portugalsku. Průměrná maximální denní teplota v červenci a srpnu přesahuje 30 °C a průměrná celoroční teplota činí asi 15,8 °C. V Évoře prší pouze 73 dní v roce. Největší množství srážek zde spadne v období od listopadu do února. Nejkrásnější okolní přírodu uvidíte na konci léta a začátku podzimu nebo na jaře.

Může se hodit:

Mapa centra v PDF s vyznačením důležitých památek
www.visitevora.net/en/

Nadchla vás procházka po Évoře? Chtěli byste zde výhodné ubytování? Najděte si jej na booking.com s exkluzivní cenou přes náš portál

Mohlo by se vám také líbit