Bob Marley, reggae a rastafariáni – Jamajka

Foto: autorka

Monkey Island
2 156

Když se řekne Jamajka, každému se dnes patrně vybaví nejslavnější sprinter, nejrychlejší člověk a držitel tří atletických světových rekordů v běhu na 100 metrů, Usain Bolt (celým jménem Usain St. Leo Bolt). Jenže pokud nejste zrovna sportovní nadšenec, určitě se na Jamaiku vydáte za zcela jiným poznáním… Jamajku proslavil totiž daleko dříve nezapomenutelný zpěvák a hudebník Bob Marley. Právě ten v šedesátých letech 20. století zpopularizoval zdejší hudební styl reggae.

Reklamy

Jamajka je krásný, pohodový a hlavně exotický ostrov v Karibském moři, kam míří stále více turistů i z České republiky. Na Jamajce najdete nejen krásné pláže, pohodu, ale místo pro aktivní odpočinek nebo potápění.

Hned na začátku vaší cesty na Jamajku se zřejmě vydáte do hlavního města Kingstonu. Jamajské hlavní město Kingston je největším a nejhustěji osídleným městem na Jamajce. Přestože je zároveň jedním z nejvýznamnějších center turistického ruchu na ostrově, patří k nejnebezpečnějším městům na světě. Proto je při jeho návštěvě mít obzvláště oči na šťopkách!

Reklamy
Podobné příspěvky

Kingston – kolébka reggae

60. léta 20. století byla pro Kingston doslova zlatým rájem díky popularitě reggae. Právě díky němu se Kingston začal rozvíjet. Dnes žije v Kingstonu více než 25% Jamajčanů. Město se skládá ze dvou správních obvodů: Kingston a St. Andrew (Sv. Ondřej). Nejmodernější a nejrozvinutější část města je v samém centru, kde také najdete většinu jamajských veřejných institucí. Finanční instituce se pak nalézají ve čtvrti New Kingston.

Bohužel právě Kingston Downtown (centrum) a zejména jeho chudinské čtvrti jsou nechvalně proslulé tím, že patří k nejnebezpečnějším oblastem. Obchod se zbraněmi, distribuce drog, vydírání a přestřelky jsou zde téměř na denním pořádku. Rozhodně tedy tato místa nenavštěvujte sami a bez doprovodu místních průvodců. Nebo ještě lépe se jim zcela vyhněte.

Nine Miles

Tohle místo by mělo být na vašem seznamu určitě 😉 Zde se totiž Bob Marley 6. února 1945 narodil a žil. A na tomto místě je také pochován. Zde v jeho rodném domě můžete obdivovat, kde skládal své písně, kouřil marihuanu nebo jen tak přemýšlel. Existovalo zde i nahrávací studio, v němž vznikly jeho nejznámější hity. V současnosti zde sídlí muzeum, jehož návštěva by vám rozhodně neměla uniknout. Tohle je totiž pravé svaté a posvátné místo všech rastafariánů…

Mimochodem, i dnes tu na zahrádce najdete růst marihuanu ;), a to v blízkosti hrobky, ve které byl Bob Marley pochován spolu se svou kytarou Gibson Les Paul, fotbalovým míčem, marihuanovým pukem, prstenem, který mu dal etiopský princ Asfa Wossen, a biblí. Pod ním leží i jeho bratr – maminka si přála, aby byli spolu.

Velikou inspirací pro Boba Marleyho, a zejména jeho nezapomenutelný hudební styl, bylo rastafariánství, které je dodnes na Jamajce široce rozšířené. Zdejší rastafariáni vyznávají vegetariánství, odpor ke klasické medicíně, nošení dredů a rasta čapek a samozřejmě i užívání konopí na všechny způsoby. Zajímavostí je, že marihuana (kaya) je na Jamajce legální relativně krátkou chvíli, a to od roku 2015.

Se jménem Marley je kromě reggae spojena i velká míra filantropie. Matka Boba, Cedella Marley Booker, podporovala kromě jiného i vzdělávání dětí. V Nine Miles tak např. můžete najít základní školu pojmenovanou přímo po ní.

Dunn’s River Falls (Ocho Rios)

Kaskádové vodopády Dunn’s River Falls, vysoké 183 m, jeden z nejznámějších a nejrozsáhlejších jamajských národních parků. Stékají přímo do Karibského moře. Dá se po nich vystoupat až nahoru (berte to jako hru, vytvořte s ostatními lidský řetěz a vylezte až nahoru ; ) Voda je ale poměrně studená, takže kdo se nechce úplně osvěžit, může vystoupat nahoru po udržovaných schodech a lávkách lemujících vodopády a cestou vytvořit snímky zdejší bohaté fauny a flóry.

YS Falls

V průvodcích si možná najdete, že tohle místo musíte vidět, protože jde o místní nádherné přírodní vodopády uprostřed džungle. Pokud už sem zamíříte, vyčleňte si max. půlden – na focení nádherné přírody a sledování kolibříků. Zbytek dne raději věnujte poznání zdejších lihovin, napr. v Appleton Estate 😉

Jamajský rum

Ano, další zastávkou, která vám nesmí uniknout, je Appleton Estate Rum Factory, nebo-li místní výrobna proslulého jamajského rumu. Při prohlídce si prohlédnete nejen exponáty, ale můžete ochutnat i vše, co se zde vyrábí, od rumu až po cukrovou třtinu. A to se vyplatí 😉

Devon House

Mohutná bílá vila prvního jamajského černošského milionáře George Stiebela, který zbohatl na koupi akcií jednoho venezuelského zlatého dolu. Vila s velikou luxusně udržovanou zahradou a vysokými palmami je stále vybavena původním evropským nábytkem z devatenáctého století. Nicméně vilu můžete okouknout jen zvenku.

Stejné jméno patří i značce proslulé jamajské cukrárny nabízející více než 20 druhů nejlepší zmrzliny. Navštívit ji můžete např. v Port Antoniu a stojí za to.

Portland

Mimochodem, snad nejkrásnější oblastí Jamajky je Portland, alespoň pokud jde o pláže, relax a nádhernou přírodu. Snad právě proto si tuto lokalitu oblíbil i Ian Fleming (autor postavy Jamese Bonda). Během své dovolené ve svém jamajském sídle Zlaté oko (Golden Eye – později název pro jednu z bondovek) vymyslel postavu Jamese Bonda. Bond získal svoje jméno po americkém ornitologovi Jamesi Bondovi, expertovi na karibské ptáky.

V Portlandu si určitě udělejte čas na jeden den pro výlet lodí po Blue Lagoon, kde můžete obdivovat nádherné a udržované pláže s letovisky známých hvězd, např. legendárního Snoop Doggy Dogga. Je zde ale i dost apartmánů k pronajmutí za celkem výhodné ceny pro větší skupinky. Najdete zde také pozůstatek po hurikánu – dříve nádhernou stavbu, dnes zříceninu, kterou po této přírodní katastrofě koupil nejbohatší muž Jamajky – Michael Lee-Chin (průmyslový magnát).

Pozor, název Modrá laguna si snadno spletete se stejnojmenným romantickým filmem, ale ten se točil na Fidži 😉

Monkey Island

Při vyjížďce lodí si určitě udělejte přestávku na šnorchlování na malém ostrůvku se jménem Monkey Island.

Pokud dáváte přednost plážím, kde máte velkou šanci být sami, navštivte zátoku Freshman’s Cove. Sice se zde platí vstupné (jedná se o soukromou pláž), ale vyplatí se to.

Jamajka je opravdu krásný ostrov a pokud máte rádi pohodu a jste vyznavači reggae, musíte sem prostě vyrazit. A jak už bylo zmíněno, současný slavný rodák a nejrychlejší člověk planety, Usain Bolt, je asi mezi Jamajčany výjimka, neboť kromě něho je tu všecho fakt hooodně pomalé. Takže “No Problem”, vzhůru na Jamajku!

Co můžete na Jamajce dále navštívit:

 • Montego Bay – turistů ráj plný resortů a suvenýrových obchodů
 • Negril – nejhezčí pláže na ostrově, proslulá 7 Mile Beach, s nádherně teplým a čistým mořem, lemovaná bary, kde nonstop hraje reggae a žije se zde bohatý noční život plný párty, jak jinak než v duchu a rytmu Boba Marleyho. Na západ slunce si zajeďte na nejzápadnější cíp ostrova – do proslulé kavárny Rick’s Cafe, kterou na útesech založil Richard Hershman v roce 1974. Dva hurikány ji totálně zničily a vždy ji majitel postavil znovu a větší. Dnes pojme více než 1 000 návštěvníků. Rick’s Cafe, to jsou legendární západy slunce a „Never ending reggae party.“ Toto místo vás zcela pohltí. Však je také na jeho hlavní bráně napsán text: „Your body has finally arrived where your mind has always been.“ (Richard „Rick“ Hersman) A tato věta sedí doslova.
 • Black River safari – projížďka lodí po řece, kde můžete vidět i krokodýly, a to ohrožený druh krokodýla amerického.
 • Hope Botanocal Garden – botanická zahrada v Kingstonu s nádhernými tropickými rostlinami
 • Port Royal – historické centrum karibských pirátů
 • Discovery Beach – místo, kam poprvé připlul Kryštof Kolumbus. Jako připomínka tomuto objevu byl zde vybudován Krystof Columbus Park

Může se hodit:

Oficiální název: Jamaica
Hlavní město: Kingston
Počet obyvatel: 2,881 milionů
Rozloha: 10.991 km2
Nejvyšší hora: Blue Mountain Peak (2256 m n.m.)
Náboženství: protestanti 61%, rastafariáství 21%, babtisté 9%, ostatní 9%
Úřední jazyk: angličtina
Měna: Jamajský dolar (JMD)
MPZ: JA
Telefonní předvolba: +1

Stránky muzea Boba Marleyho

Stránky Appleton Estate Rum Factory

Víte, že …

 • V kingstonských slumech Trech Town vyrůstal i Bob Marley.
 • V přístavu Kingston byl v roce 1720 oběšen kapitán pirátů Jack, který se proslavil používáním černé vlajky s lebkou a překříženými hnáty.
 • Kingston postihují častá zemětřesení. Po zemětřesení v roce 1907, se již ve městě nesmějí stavět budovy vyšší než 18 metrů.
  Největší zemětřesení postihlo Jamajku v roce 1692. Na dně moře byly dokonce později objeveny kapesní hodinky, které se zastavily 7. června 1692 v 11:43 hod.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit