8 nejkrásnějších míst v Oslu, která vás dostanou

foto: archiv autorky

4 273

Oslo je nejzelenějším městem Evropy. Však taky jenom 30 % jeho už tak nevelké rozlohy jsou zastavěné plochy, všechno ostatní je zeleň. S obyvateli se tu pytel taky dvakrát neroztrhl. V hlavním městě Norska žije necelých 650 000 obyvatel. I přes to tu však najdete mnoho nádherných míst, které si zaslouží náš obdiv.

Reklamy

Spíše ale než historická místa čekejte novodobé stavby s vytříbeným designem. Zejména těch tu každým rokem vzniká víc a více. Královské město Oslo se tak pomalu ale jistě přetváří v moderní metropoli. Pojďme spolu prozkoumat jeho 8 nejkrásnějších míst, která vám při jeho návštěvě nesmí uniknout.

1) Třída Karla Johana a královský palác

Srdce Osla protíná třída Karla Johana (Karl Johan Gate). Při procházce po hlavní tepně města si můžete zaskočit do některého z mnoha obchodů či restaurací, nezapomeňte se však zastavit také u norského parlamentu a Národního divadla. A když sklopíte zraky, přečtete si i vybrané citáty z děl norských literátů a dramatiků, které jsou vyražené do chodníku.

Reklamy

Třída Karla Johana protíná celé centrum města a na svém vrcholku je zakončená královským palácem. Královská rodina sídlí ve velmi jednoduchém zámku, jehož brány tradičně střeží stráž. Jejich skoro dvacetiminutové střídání můžou návštěvníci sledovat každý den ve 13:30 hodin na prostranství před palácem.

2) Opera

Jednoznačně nejkrásnější stavba a dnes už symbol Osla. Sněhově bílá opera má znázorňovat kru, která se potápí do fjordu. Tato moderní stavba byla slavnostně otevřena v roce 2008 králem Haraldem V. Následující rok získala cenu Evropské unie za současnou architekturu.

Návštěvníci mohou po její šikmé střeše vystoupat nahoru a užít si výhledy na okolí včetně skokanského můstku Holmenkollen, který vyčnívá nad městem. Nejnovější součástí výhledu je zástavba moderních budov, která si díky svému unikátnímu vzhledu získala název “čárové kódy”.

3) Radnice

Cihlová radnice je nepřehlédnutelnou dominantou osloského přístavu. Její dvě věže s výškou 66 a 63 metrů a největšími hodinami v Evropě rozhodně nepřehlédnete, ať se v Oslu hnete, kam se hnete. Radnice sama se připomíná každou čtvrthodinu krátkou zvonkohrou a v poledne pak hraje celá dvouminutová melodie. V prostorách radnice se každý rok 10. prosince koná slavnostní předávání Nobelovy ceny míru.

4) Promenáda Aker Brygge

Osloský přístav obklopuje moderní čtvrť Aker Brygge, která je snad nejkrásnější částí města a centrem zábavy. Promenádu z dřevěných prken lemují stylové budovy s drahými restauracemi, obchody s módou, kino, ale i kancelářemi a luxusními byty. Při procházce přístavem si ale užijete pohled také na radnici a pevnost Akershus. Promenádu uzavírá Muzeum moderního umění. Na otužilce tu také čeká malá kamínková pláž s možností koupání v moři.

5) Pevnost Akershus

Na druhé straně přístavu už více než 700 let stojí hrad Akershus, který měl za úkol chránit Oslo před útoky z moře. I když ty už dnes městu nehrozí, děla z 16. století jsou stále funkční. Výstřely z nich můžete slyšet, když má někdo z královské rodiny narozeniny. Pevnost Akershus dnes slouží jako muzeum s vojenskou tématikou a jako poslední místo odpočinku členů královské rodiny. Z jejích hradeb se otevírá výhled na Aker Brygge a centrum Osla včetně radnice.

6) 4 významná muzea na poloostrově Bygdøy

I když nejste moc velcí nadšenci do muzeí, poloostrov Bygdøy si nenechte ujít. Najdete tam hned čtyři jedinečná muzea, která vás zaručeně ohromí. Na poloostrov se nejlépe dostanete lodí z přístavu na Aker Brygge.

Tím nejnavštěvovanějším je muzeum Fram. Hned jak do něj vstoupíte, spadne vám brada úžasem nad velkou dřevěnou lodí, která zabírá vnitřek celého muzea. Z expozice se dozvíte příběhy polárníků Nansena a Amundsena, jak s lodí Fram dobyli jižní i severní pól.

Hned vedle muzea Fram stojí neméně zajímavé muzeum Kon-Tiki. Uvnitř něj najdete ručně vyráběný balzový vor a papyrový člun norského průzkumníka Thora Heyerdahla, který s nimi přeplul jižní Pacifik.

Museum vikinských lodí vystavuje 3 dřevené vyřezávané pohřební lodě Vikingů včetně jejich vybavení a další různé předměty z této doby.

Posledním ze čtyř muzeí poloostrova Bygdøy je Muzeum tradiční lidové architektury, největší skanzen v Norsku.

 

7) Holmenkollen

Skokanský můstek Holmenkollen se tyčí na kopci nad Oslem a je proslulý po celém světě. Je to více než 100 let, kdy se tu uskutečnila první soutěž ve skocích na lyžích. Nebylo by tak příhodnějšího místa pro nejstarší lyžařské muzeum.

V roce 2008 byl celý areál Holmenkollenu zrekonstruován a přeměnil se v nejvíce moderní arénu pro světový šampionát roku 2011. Z vrchu věže celý den svítí symbolické světlo, díky kterému dostal nový můstek přezdívku „maják Holmenkollenu“. Výtahem, který vede skokanskou věží, lze vyjet až na vrchol můstku, odkud je nádherná vyhlídka na celé Oslo a Oslofjord.

8) Vigelandův park

Tento park je umělecký masterpiece norského sochaře Gustava Vigelanda a umisťuje se na prvních příčkách návštěvnosti celého Norska. Po parku je rozestavěno celkem 212 soch, každá vyjadřuje jiné emoce a životní situace. Dominantou parku je pak tzv. Strom života – sedmnáctimetrový sloup ze 121 lidských těl, které se derou na světlo. Obdivovanou soškou je také navztekaný chlapeček.

Zajímavosti:

  • Oslo bylo založeno již roku 1048, svůj současný název dostalo ale až roku 1925 a znamená „louka bohů“.
  • Připravte si úspory. Oslo patří k nejdražším městům na světě.
  • Nejoblíbenějšími místy Osla mezi turisty jsou Vigelandův park, který navštíví ještě více lidí než jakoukoliv přírodní zajímavost v Norsku, a promenáda Aker Brygge. Sem zavítá až 12 milionů turistů ročně.
  • V Národní galerii v Oslu najdeme světoznámý obraz “Výkřik” od Edvarda Muncha.
Mohlo by se vám také líbit