6 kouzel Valencie

Foto: autorka

4 179

Je třetím největším městem Španělska a má všechno. Historické památky i moderní architekturu, spoustu zeleně i pláž, magický festival, exotická zvířata a počasí jako vyšité – sluníčko tu svítí až 300 dní v roce.

Reklamy

I přesto se sem nehrnou davy turistů jako třeba do Barcelony nebo na Mallorcu. Řeč je o Valencii. Místě, kde stejně jako já necháte své srdce. Pojďme se spolu vydat na jejích šest kouzelných míst, která nikde jinde nenajdete.

1) Valencií “protéká” zeleň

Zatímco každá velká města protíná řeka, Valencie má něco “spešl”. Skrz její historické centrum vede více než 9 kilometrů dlouhý park se zahradami – Jardín del Turia. Jeden z největších městských parků v Evropě byl vybudován ve vyschlém korytu původní řeky Turia. Ta byla odkloněna kolem města poté, co ho v roce 1957 zasáhly povodně.

Reklamy

Zatímco turisté Jardin del Turia obdivují z mostů, které přes něj vedou, místní obyvatelé do svého parku míří za sportem i odpočinkem. K využití mají běžecké tratě a další sportovní areály, dětská hřiště, květinové zahrady nebo skate parky. Součástí parku je také botanická zahrada a několik muzeí včetně Paláce hudby (Palau de la Música) nebo unikátního Města umění a věd (Ciudad de Artes y Ciencias).

Podobné příspěvky

2) Novodobé stavby ve Městě umění a věd

Nádhernou ukázku moderní architektury představuje Město umění a věd, které je symbolem Valencie. Komplex bělostných budov je dílem architektů Santiaga Calatravy a Félixe Candely a najdeme ho ve východní části parku Jardín del Turia. Uvnitř staveb roztodivných tvarů se ukrývá opera, kino IMAX a planetárium L’Hemisfèric, Vědecké muzeum prince Filipa, zimní zahrada L’Umbracle, palác umění či největší oceanárium v Evropě s oblíbeným vodním tunelem či delfíní show. Kdo nenavštívil Město umění a věd, jakoby nebyl ve Valenci.

3) Bioparc – exotická zvířata ve volné přírodě

Valencie je vlastně jeden velký unikát. Další jedinečná zajímavost se rozprostírá na druhé – západní – straně Jardín del Turia. Je jím Bioparc, netradiční zoologická zahrada. Spousta druhů exotických (i méně exotických) zvířat zde nežije v klecích, ale na otevřeném prostoru, který se co nejvíce podobá jejich přirozenému prostředí.

4) Historické srdce Valencie s UNESCO Hedvábnou burzou

Jak už to ve Španělsku bývá, ani Valencie nezůstává pozadu s nášupem památek v historickém centru města. Jeho jádro tvoří náměstí Placa de la Reina, kde vás ohromí katedrála Panny Marie (Catedral de Santa María)známá zkráceně také jako La Seu. Vystavěná byla ve 13. století a je mixem hned několika stylů od gotiky přes renesanci až po klasicismus. Vstup dovnitř je zdarma, pouze na její věž El Miguelete se platí 2 eura. To je však jen nepatrná částka výměnou za to, jaký dechberoucí výhled se vám nahoře naskytne.

Nenechte si ujít ani návštěvu centrální tržnice Mercat Central. Její obří budovu jen pár kroků od katedrály nemůžete minout. Na návštěvu 400 obchodů na ploše 8 000 m² si vyhraďte trochu více času. A peněz. I když je to na centrálním tržišti dražší než na jiných trzích, z těch vůní a dobrot všeho druhu se vám zatočí hlava a seběhnou sliny, že jen těžko odejdete, aniž byste něco neochutnali.

Za gurmetský zážitek stojí Horchata. Nápoj z drcených tygřích ořechů, který na první pohled vypadá jako ochucené mléko, je specialitou Valencie. Těžko se odolává i množství ovoce, čerstvým mořským plodům i sladkým dezertům.

Hned naproti centrálnímu tržišti se vypíná gotická budova tzv. Hedvábné burzy (La Llotja de la Seda), která je jako jediná památka Valenice zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.

5) Přírodní rezervace Albufera

Architektonické stavby ale není vše, co může Valencie nabídnout. Do přírody to je od města co by kamenem dohodil. Jen cca 11 km od Valencie se rozprostírá Albufera, přírodní rezervace s jedinečným středomořským ekosystémem. Místní sladkovodní laguna, okolní mokřady, rýžová pole, dunové pláže a lesy jsou domovem mnoha druhů živočichů včetně vzácných druhů brodivých ptáků.

Do Albufery se dá snadno dostat autobusem z centra Valencie. Charakteristickou flórou a faunou se můžete kochat při procházce po některé ze stezek, ze sedla kola a/nebo při plavbě na jezeře z pronajaté loďky.

6) Slavnosti ohňů

La Fallas (de Valencia), to je festival ohňů, na který si musíte zajet jedině do Valencie. Koná se každoročně čtyři dny v březnu (tradičně v termínu od 15. do 19. 3.). I když je potřeba počítat se zvýšenou návštěvností turistů, ta podívaná stojí za to. Během festivalu La Fallas se totiž skoro celá Valencie ocitne v plamenech. Ale není se čeho bát.

Popelem lehnou “jen” barevné sochy a sousoší, které jsou rozmístěné všude po Valencii. Měří až 18 metrů a váží klidně až 10 tun. Sochy bývají propracované do detailů – jejich tvůrci na nich pracují celý rok. Ať jsou ale sochy sebevíc obdivuhodné, poslední večer slavností za všeobecného nadšení diváků nemilosrdně shoří v plamenech. Celá událost se neobejde bez dalších dekorací, hudby, petard, ohňostrojů, vína a stánků s jídlem. La Fallas je slavnostmím přivítáním jara a symbolickým odehnáním zloby a všeho zlého.

Víte, že…

  • Závody Formule 1, které se ve Valencii konaly od roku 2008, patřily mezi jeden z mála okruhů, které vedly podél pobřeží. Valencii však od roku 2013 vystřídal okruh v Barceloně.
  • V jedné z kaplí místní katedrály se nachází malý kalich. Mnozí věří, že se údajně jedná o mytický svatý grál.
  • Při povodni v roce 1957, kdy řeka Turia zaplavila město, dosahovala vodní hladina na některých místech více než 5 m.
  • Ve Valencii se zrodilo španělské národní jídlo paella (směs rýže a dalších surovin, jako jsou mořské plody, hrách, drůbeží a králičí maso)

Stojí za vidění:

  • Muzeum výtvarného umění – jsou zde vystaveny malby od El Greca, Franciska Goyi, Diega Velázqueze a marinistů z přelomu 20. století.
  • Valencijský institut moderního umění (IVAM) – jedná se o asi nejlepší galerii moderního umění ve Španělsku. Vystavena jsou zde díla i valencijských umělců, např. Julia Gonzáleze a malíře Ignacia Pinaza Camarlenche.
  • Brána Serranos – jedna z nejkrásnějších gotických bran v Evropě.
  • Čtvrť El Carme – nejstarší část Valencie. Tvoří ji labyrint uliček vedoucích ke starému korytu řeky.

Může se hodit:

Mapa centra v PDF
Mapa metra ve Valencii

Chystáte se navštívit Valnecii? Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit