5 důvodů proč navštívit Finsko v zimě

foto: autorka a archiv

3 453

Říkáte si, že sami tady máme někdy zimu, že by jednoho nevyhnal. Tak proč se ještě hnát na sever, kde mají mnohem víc stupňů pod nulou? Čím víc na sever se však vydáte, tím kouzelnější zimní období zažijete. A zvlášť ve Finsku, které je sídlem té nejvíc zimní postavy, jakou známe – Santy Clause. Tam je zima teprve pohádková! Důvodů, proč se ale do Finska vydat v zimě, je přece jen víc.

Reklamy

1) Nejvánočnější atmosféra ve vesničce Santy Clause

Asi už jste někdy slyšeli o tom, že Santa Claus žije za polárním kruhem. Věděli jste ale, že to je ve Finsku a že ho můžete navštívit osobně? Jeho dřevěná vesnička leží jen kousek od města Rovaniemi, které je centrem finského severu.

Po tom, co překročíte polární kruh a Santovi v jeho sídle prozradíte, co byste si přáli k Vánocům, můžete navštívit také jeho poštu, kde se schraňují dopisy od dětí z celého světa. Až budete hledat Českou republiku, najdete ji v poslední řadě pod názvem Tsekki. Chvíli nám trvalo, než jsme to našli. Samozřejmě ve vesnici nechybí ani několik obchůdků s vánočními suvenýry. A už jste někdy přemýšleli, jak vlastně Santa Claus stihne všechny ty dárky roznést za jeden večer? Vděčí za to obřím hodinám, které dokážou zastavit čas. I ty tady uvidíte.

Reklamy

2) Nejlepší podmínky pro pozorování polární záře

Světelná show tančící v noci po obloze a hrající všemi možnými barvami. Pro nás, lidi z centrální Evropy, něco neuvěřitelného a magického. Snad každý touží auroru borealis spatřit alespoň jednou za život.

Nejlepší šance máte právě v zimních měsících, kdy bývá nejdelší tma a jasná obloha bez mraků. Větší pravděpodobnost máte také co nejvíce na sever a v místech, kde není tolik světelného znečištění. Pro snadnější “lovení” polární záře je na internetu přístupná její předpověď.

3) Ubytujte se v iglú

Po celé Skandinávii každou zimu vznikají ledové hotely postavené opravdu prakticky jen ze sněhu a ledu. Ve Finsku to ale ještě o něco vylepšili. Ve vesnici Kakslauttanen se mohou návštěvníci ubytovat v arktických iglú. Možná to zní dost mrazivě, ale zatímco venku řádí zima klidně i -30°C, uvnitř jsou příjemné -3°C. Zimomřivější povahy mohou využít iglú s prosklenou střechou, kde se teploty pohybují kolem 21°C. Hosté tu navíc mohou pozorovat, jak se jim polární záře prohání nad hlavou přímo z tepla postele. A kdyby přece jen někomu z návštěvníků byla zima, vždycky se mohou jít zahřát do některé ze saun včetně největší kouřové sauny na světě.

4) Národním parkem Riisitunturi se procházejí zmrzlí trollové

Na polárním kruhu ve Finsku se rozprostírá národní park Riisitunturi. Spíše ale než v létě, sem odvážní dobrodruzi míří v zimě. To tu totiž napadne taková nálož sněhu, že se smrky pod jeho tíhou „hroutí” a vytváří tak zvláštní unikátní útvary, které vypadají jako zmrzlí trollové. Když je takto zasněžený a zamrzlý celý les, vytváří to dechberoucí a fotogenické pohledy.

5) Utečte před mrazem do sauny

Když venku mrze, až praští, není ve Finsku lepší místo, kam jít rozmrznout než do sauny. Těch je ve Finsku prý až 3 miliony! Což je skoro polovina jako samotných Finů. Sauny jsou pro finské obyvatele místem, kam se chodí socializovat. I když Finové na první dojem můžou působit chladným dojmem, věřte, že v sauně roztají raz dva. Sauna je samozřejmou součástí každé domácnosti, chaty i ubytovacího zařízení včetně těch nejlevnějších hostelů. Nechybí ani veřejně sauny včetně několika v hlavním městě Helsinky. Takže pokud by na vás ve Finsku byla přece jen moc velká zima, víte, kam máte jít.

Mohlo by se vám také líbit