24 hodin v Reykjavíku

foto: autorka

3 347

Při návštěvě Islandu se zastávce v jeho hlavním městě nevyhnete ani kdybyste chtěli. Malebná islandská metropole Reykjavík, jejíž jméno je jak vystřižené z dětský říkanky, je centrem všeho dění ostrova. I přes jeho velikost – nebo bych spíš měla říct maličkost – tu najdete jak místa, kde na vás dýchne historie, přírodní scenerie, tak i moderní stavby.

Reklamy

Nejseverněji položené hlavní město na světě Reykjavík neobývá víc než 130 000 obyvatel, což z něj zároveň dělá i jedno z nejmenších hlavních měst Evropy. Všechny jeho zajímavosti jsou tak blízko sebe a obejít je můžete pěšky během jediného dne. Připravila jsem pro vás průvodce, jak takových 24 hodin v Reykjavíku strávit – jak se do města dostat z letiště, kde se ubytovat, kde se najíst a co všechno vidět.

Doprava z letiště Keflavík do Reykjavíku

Existuje několik variant, jak se z letiště v Keflavíku dostat do Reykjavíku. V porovnání ceny a pohodlí nejlépe vychází Flybus. Autobus je přistavený k letišti půl hodiny po každém příletu (ano, i v noci) a čeká na cestující i v případě zpoždění letu. Doveze vás express do Reykjavíku za 45 minut za 3 499 ISK (654 Kč)

Reklamy

Ubytování v Reykjavíku

V celém Reykjavíku i jeho okolí je nespočet možností, kde se ubytovat. Od hostelů přes kemp a soukromé pokoje až po ty nejluxusnější hotely. Všechno tedy záleží na vašich preferencích pohodlí a soukromí.

Reykjavík ubytování

Cenová dostupnost jednotlivých ubytování:

V Reykjavíku se nachází množství hotelů všech kategorií a tříd. Na ty si však hodně našetřete. Ty levnější hotely stojí kolem 3000 Kč na noc. Ty dražší pokračují až přes 8000 Kč.

Hostelů a guesthousů je v Reykjavíku stejně hodně jako hotelů. Cena za lůžku ve společném pokoji, kde spíte s dalšími 7-15 cestovateli, se pohybuje v rozmezí 500 až 2000 Kč.

Byty a pokoje přes AirBnb se dají cenově unést, pokud cestujete v páru (nebo více lidech). Nejlevnější pronájem v blízkosti centra města se dá najít za 1800 Kč. Převážná většina pronájmů pro 2 osoby se však nejčastěji pohybuje mezi 2000 až 3000 Kč za noc.

Nejlevnější variantou, kterou taky využívá spoustu českých turistů, je jediný kemp v celém městě Reykjavik Eco Campsite vzdálený 3 km od centra města (dostanete se tam busem č. 14). Jedna noc jednoho člověka tu vyjde na 450 Kč. I když cena je za místo na louce dost vysoká, za sebe můžu kemp doporučit. Jeho součástí jsou sprchy s horkou vodou, která se čerpá z islandských pramenů, kuchyně s veškerým potřebným vybavením i vyhřátá společenská místnost.

Kam v Reykjavíku vyrazit aneb 7 zajímavostí, na které se můžete v Reykjavíku těšit

Dopoledne – procházka historickým centrem s hlavními památkami

Jak jinak zahájit procházku po historickém jádru Reykjavíku než po jeho tepně Laugavegur. Hlavní třída protíná celé centrum města a je obklopena tradiční islandskou architekturou. V barevných rozkošných domečcích sídlí útulné kavárny, restaurace všech kuchyní a obchůdky se suvenýry se všemi islandskými motivy včetně tradičních islandských svetrů. Zajímavostí místních domů je obložení vlněným plechem, který je chrání před častým nepříznivým počasím.

Jak je ale Reykjavík skutečně barevný, uvidíte až z věže kostela Hallgrímskirkja (1000 ISK/cca 205 Kč). Šedý a moderně vyhlížející kostel, který je symbolem Reykjavíku, dostal svůj název po islandském básníku Hallgrímuru Péturssonovi. Díky věži měřící 74,5 metrů je kostel jednou z nejvyšších budov Islandu vůbec. Kromě pestrobarevné hry reykjavických střech se odsud otevírá i nádherný výhled na moře a horu Esja.

Před kostelem si ještě nezapomeňte prohlédnout sochu vikinga Leifura Eiríkssona, který jako první Evropan v historii objevil americký kontinent. Poté se vydejte ulicí Frakkastígur směrem k moři.

Při procházce po nábřeží spatříte nejen moderní architekturu Reykjavíku, ale i sochu – nebo spíše ocelovou konstrukci – Sólfar. Mylně se považuje za vikinskou loď, ve skutečnosti je to loď Slunečního jezdce a zkonstruována byla na oslavu výročí 200 let existence Reykjavíku.

Reykjavík Sólfar Reykjavík Sólfar

Když budete pokračovat po nábřeží, u přístavu narazíte na nádhernou budovu Harpa, která slouží jako koncertní hala a konferenční centrum. Byla to čedičová krajina Islandu, která inspirovala dánské architekty ke skleněnému barevnému designu Harpy s nepravidelnými šestiúhelníky. První zahajovací koncert se zde uskutečnil 4. května v roce 2011.

Reykjavík Harpa Reykjavík Harpa

Od koncertní haly pokračujte ulicí Lækjargata směrem zpět „dovnitř“ města, až dojdete k jezeru Tjörnin. Jeho dominantou je bílá budova radnice s informačním střediskem. Zajímavostí je socha Neznámého úředníka před radnicí – muže v obleku s kufříkem, jehož horní polovinu zahaluje velký kámen. Socha znázorňuje anonymní byrokratickou práci úředníků.

Jen pár kroků od jezera se rozkládá náměstí Austurvöllur – park, který obklopují další kulturně-historické stavby Reykjavíku. Tou nejvýraznější je katedrála Dómkirkjan, která je nejstarším kostelem ve městě. Neméně důležitý je parlament Alþingi, díky kterému bylo náměstí v historii státu centrálním dějištěm několika protestů. Pozornosti turistů neunikne ani socha politika Jóna Sigurðssona uprostřed náměstí, který se zapříčinil za nezávislost Islandu.

Odpoledne – přírodní divy Islandu v Perlanu

Odpoledne můžete věnovat návštěvě Perlanu. Dva kilometry od centra vzdálenou architektonickou památku tvoří šest kuželů, na kterých je položená skleněná kopule. Perlan dříve sloužil jako zásobárna horké vody, dnes patří mezi nejnavštěvovanější atrakce Reykjavíku. I když se to může zdát neuvěřitelné, uvnitř se nachází největší přírodní výstava na Islandu. Stálá exhibice s názvem „Zázraky Islandu“ návštěvníky provází přírodními úkazy ostrova, kteří na vlastní kůži mohou zažít sílu oceánu, sopek i zemětřesení. Součástí výstavy je také útes Látrabjarg s reálně vypadajícími ptáky a 100 metrů dlouhá a první rukou člověka vytvořená ledová jeskyně.

 

Součástí Perlan Museum je také planetárium, kde se promítá polární záře, drahá restaurace a vyhlídka na celý Reykjavík a jeho okolí.

Kde se najíst

V blízkosti náměstí Austurvöllur a jezera Tjörnin, kde zakončíte dopolední procházku, můžete zajít na oběd do útulné restaurace Icelandic Street Food, kde nabízí tradiční islandské pokrmy (2000 ISK / cca 400 Kč) a masové polévky (1490 ISK / 300 Kč).

Večer můžete zakončit večeří ve Svarta Kaffid – rodinné restauraci a kavárně v jednom, kde podávají vyhlášené polévky v chlebu (cena 1850 ISK / cca 370 Kč). Podnik sídlí v srdci Reykjavíku v hlavní ulici Laugavegur.

Mohlo by se vám také líbit