10 top míst v Ho Či Minově městě: Objevte válečné pozůstalosti, barevné chrámy i ultra moderní mrakodrapy

foto: autorka, archiv

1 602

Největší a stále rostoucí metropole Vietnamu nese název po tehdejším prezidentovi Severního Vietnamu a bojovníkovi za nezávislost Ho Či Minovi. I přesto, že se město přejmenovalo v roce 1978, místní mu neřeknou jinak než jeho původním názvem Saigon. Historie Ho Či Minova města nesahá dále než 300 let zpátky, přesto tu najdeme mnoho koloniálních staveb, náboženských památek a jako důkaz nejmodernějšího města Vietnamu i mrakodrapů. Jeho největšími zajímavostmi jsou však místa připomínající hrůzy válek. Pojďme se spolu vydat na 10 nejzajímavějších míst Ho Či Minova města aneb Saigonu, která vám ze srdce doporučuju.

Reklamy
  1. War Remnants Museum aneb Muzeum válečných zločinů

I když nejste váleční nadšenci, návštěvu muzea rozhodně zvažte. Ne nadarmo je to nejnavštěvovanější místo celého Ho Či Minova města. Muzeum dokumentuje pomocí písemných dokumentů, plakátů, a především fotografií válečné zločiny Američanů během války ve Vietnamu. Zvenku budovu, která původně sloužila jako informační centrum USA, obklopují vojenská vozidla, vrtulníky, zbraně a bomby. Muzeum zobrazuje válku takovou, jaká opravdu byla. Návštěva se proto nedoporučuje slabším povahám.

  1. Tunely Cu Chi

Cu Chi je síť tunelů schovaných v džungli, které za války ve Vietnamu sloužily vojákům Vietkongu bojujících proti Američanům. Mohli se tak pohybovat nenápadně kolem svých nepřátel, kteří neměli ani tušení, co se jim doslova děje pod nohama. Kromě ložnic či jednacích místností, jsou v podzemí vybudované dokonce nemocnice, kuchyně nebo sklady zbraní. Celý systém je výborně promyšlený, dokonale maskovaný a pro jistotu obehnaný nastraženými pastmi. Američané tak neměli sebemenší šanci tunely objevit. O fungování tunelů a jejich promakané technice se dozvíte od anglicky mluvícího průvodce.

Reklamy

  1. Hlavní tepna města Nguyen Hue

Srdce města tvoří tzv. oblast 1 zvaná Saigon. Ano, stejně jako znělo jméno města před jeho přejmenováním. Hlavní a nejrušnější tepnou je třída Nguyen Hue nahoře zakončená radnicí, kterou zde postavili Francouzi během kolonizace. Na bulvár shlíží socha Ho Či Mina v nadživotní velikosti.

  1. Mrakodrap Bitexco Tower s fantastickou vyhlídkou

Kolem třídy Nguyen Hue uvidíte mnoho koloniálních staveb, stánků se street foodem či obchodů se značkovým oblečením. Ale především je obklopena mrakodrapy. Tím nejvýraznějším a nejznámějším z nich je super moderní Bitexco Tower. Ještě do nedávna nejvyšší budova Vietnamu (dnes na 4. místě) se tyčí do výšky 262 metrů. Poznáte ji podle charakteristického oválného výčnělku, který funguje jako přistávací plocha pro vrtulníky. Za 200 Kč můžete vyjet nahoru a užít si fantastický 360° výhled na Ho Či Minovo město.

  1. Pagoda Nefritového císaře

Původně taoistickou pagodu, která dnes slouží i buddhistům, zde postavili přistěhovalci z Číny v roce 1909. Červený chrám Nefritového císaře je nejuctívanější památkou v Ho Či Minově městě. V nádrži na nádvoří před chrámem se to jen hemží želvami. Toto zvíře je totiž pro Vietnamce a Číňany symbolem trpělivosti a dlouhověkosti.

  1. Náměstí s koloniální katedrálou Notre Dame a poštou

Pro dva nejkrásnější kusy z koloniální éry musíte zamířit na náměstí Cong Xa Paris. Tady najdete katedrálu Notre Dame, která měla být napodobeninou té slavné pařížské. I když k tomu má hodně daleko, sjíždí se saigonskou katedrálu obdivovat návštěvníci ze všech koutů světa. Na její stavbu dováželi Francouzi červené cihly až z Marseilles. Jejím symbolem jsou chybějící původní okna a socha Panny Marie před katedrálou.

Na náměstí hned vedle katedrály stojí další obdivuhodná koloniální stavba. Je jí hlavní pošta, jejíž design navrhoval Gustave Eiffel, architekt Eiffelovy věže.

  1. Čínská čtvrť Cholon a tržiště Binh Tay Market

Jestli milujete nakupování, zamiřte do největší čínské čtvrti v Ho Či Minově městě – do Cholonu. Kromě mnoha čínských chrámů a restaurací tu narazíte i na spoustu trhů. O čemž už vypovídá samotný název čtvrti „Chợ lớn“, který ve vietnamštině znamená Velké tržiště. Tou největší tržnicí v centru Chinatownu je Binh Tay, kterou zde postavili Francouzi kolem roku 1880. Seženete zde od čerstvého ovoce z celého Vietnamu přes oblečení a suvenýry až po cokoliv dalšího co vás napadne. I když je Binh Tay dále od centra (v okresu 5), je tu vždy nával místních.

  1. Pagoda Phuoc An Hoi Quon

Phuoc An Hoi Quan je pestře zdobená pagoda z roku 1902. A to nejen zvenku, ale především zevnitř, kde vás okouzlí mosazné rituální předměty, porcelánové sošky, dřevěné nádherně vyřezávané oltáře, sloupy a stěny. Strop zdobí barevná spirálová kadidla a závěsné lucerny.

  1. Chrám Deseti tisíce Buddhů

Ještě jeden krásný chrám, i když zdaleka ne poslední, je Chua Van Phat, známý především jako chrám Deseti tisíce Buddhů. V jeho posledním patře totiž stěny kolem 6 metrů vysoké sochy sedícího Buddhy pokrývají dalších 10 000 zlatých Buddhových sošek.

  1. Palác sjednocení

Tato budova už vystřídala několik názvů a byla centrem několika důležitých událostí Vietnamu. Původně zde stál od roku 1868 palác Norodom pro francouzského guvernéra Indočíny. Když francouzští kolonizátoři opustili Vietnam, sloužila budova jako sídlo prezidenta Jižního Vietnamu Ngo Dinh Diema, na kterého byl roku 1962 spáchán atentát, při němž byl palác rozmobardován. Prezident však přežil a nechal postavit palác nový. I když při dalším útoku už takové štěstí neměl, byla stavba dokončena a pojmenována Palác nezávislosti. Další prezident zde sídlil do roku 1975, kdy byl palác dobyt vojsky Severním Vietnamem a následně přejmenován na současný název Palác sjednocení.

Dnes si návštěvníci mohou uvnitř čtyřpatrové budovy prohlédnout slavnostní sály, tajné místnosti, studovny či dokonce velitelský bunkr. Pod palácem byly vybudovány tunely, které si návštěvníci mohou prohlédnout v rámci Revolučního muzea.

Zaujal Vás Saigon a chystáte se na jeho návštěvu? Využijte výhodných a ověřených ubytování přímo v místě.
Mohlo by se vám také líbit