Tasmánie očima amatérské cestovatelky

foto: autorka, archiv

Foto: autorka a 123RF.com
2 623

Když jsme se chystali do Tasmánie na dovolenou, netušili jsme ani v nejmenším, co nás čeká. Knihy o ostrově i příběhy cestovatelů se v hodnocení různily.

Reklamy

Karavanem po Tasmánii

Podobné příspěvky

Přes objektivní skutečnost, že Tasmánie je nádherný přírodní unikát, většina turistů se ubytovává v městských hotelech a z měst podnikají výlety do okolí. My jsme se rozhodli pro druhý způsob cestování – poznávání cizí země v obytném karavanu. Ve dvou lidech jsme měli dostatek komfortu při jízdě i na spaní. Hlavní výhodou obytného karavanu je, že můžete tábořit kdykoliv a kdekoliv se vám zachce.

Tasmánie je známá také tím, že má pro karavanisty speciální karavanové parkingy. Najde se na nich čisté sociální zařízení, často i horkou sprchu, nemluvě o tom, že tyto služby jsou zdarma. Za příplatek si u provozovatelů či správců můžete koupit připojení na elektrickou síť nebo na plyn. Kromě těchto kempových míst nejdete na mapách (i ve skurečnosti) místa vyhraze ná pro kempování. Tam můžete bez obav zaparkovat, ubytovat se a přespat. Toaletu si musíte zpravidla vyhrabat lopatou, která je nezbytnou součástí vybavení každého obytného karavanu.

Reklamy

A pak už není na světě nic lepšího než se probudit s východem slunce nad vrcholky hor v lůně panenské přírody.

Cradle Mountain a Dove Lake
Cradle Mountain a Dove Lake
Ježura

Tasmánie je o něco málo větší než ČR

Tasmánie má obdivuhodně čistou a nezkaženou přírodu plnou zvěře, nejznámější je tasmanský klokan wallaby, tasmanský čert (Sarcophilus harrisii), kterého jinde nenajdete a který vzhledem připomíná statného psa, ale je to vačnatec a navíc dravá šelma. O podivném ptakopysku jsme se učili již ve škole, o tvoru zvaném echidna jste již také slyšeli, je to australská ježura (Tachyglossus aculeatus), pak zde naleznete mnoho druhů hadů a nebo posumů, což jsou malí vačnatci. Jsou velmi plaší. V Tasmanii žil kdysi tasmanský tygr, který se bůhvíjak dostal na ostrov z Nové Guineje, zde zdomácněl ale i vyhynul. Patřil do čeledi vakovlkovitých (Thylacinidae). Minulý čas je na místě, ale tu a tam se vyskytne zpráva, že byl spatřen v neprobádaných částech tasmanské buše.

Řeka Huon Tasmánie
Vodopád v pralese
Vodopád v pralese

Ostrov je jen o málo větší než Česká republika, která má necelých 80tisíc čtverečních kilometrů ale má zlidněnost cca 135 obyvatel na km2, oproti 7,4 obyvatelům Tasmánie na kilometr. A to je více jak polovina obyvatel soustředěna do měst. Takže v přírodě potkáte trvale obývaná obydlí jen velmi zřídka a na člověka narazíte jen vzácně. Zato zvěře je tolik, že dostanete varování, abyste necestovali v noci. Stoprocentně byste nějakého zástupce fauny přejeli.

Tasmánie nabízí vše v jednom

Z pohledu turistiky Tasmánie koncentruje na svém území téměř všechna lákadla: moře, písečné pláže, pohoří se zasněženými vrcholky, tropické lesy bohaté na floru a faunu, eukalyptové plantáže i jablečné sady, sladkovodní jezera, stepi a samozřejmě výborný turistický servis a zázemí. Tasmánie by se klidně mohla jmenovat Archa Noemova.

Náš kemping (foceno z mobilu)
Kempování na břehu řeky
Kempování na břehu řeky
Tasmanský čert
Tasmanský čert

Část Tasmánie je pokryta původním a neprozkoumaným pralesem, kam nevkročila lidská noha a který je chráněn zákonem. V této oblasti, nazvané Jihozápadní národní park, není dovoleno těžit dřevo, nesmí se ani uklízet a spotřebovávat na oheň spadlé větve. Platí zde přísná pravidla pro návštevníky. Řeka Huon, která údolím protéká má barvu tmavého jantaru, přestože je to čistá, ničím neznečistěná voda. Zabarvení vody způsobuje dřevo, které do řeky přirozenou cestou padá. Podél břehů se zachytává a přirozenou cestou tleje. Najdete tu mnohasetleté stromy. Když strom přirozenou cestou spadne, není dovoleno na něj sáhnout. Jen kolem turistických stezek, které jsou na území parku se kmeny a větve mohou odsunout mimo cesty, aby nepřekážely v chůzi. Z cesty, o které jsme předem nic nevěděli se nakonec vyklubala úžasná dovolená, plná přírody, zvířat a úžasných zážitků.

Hodně podobných zážitků přeje i Vám

Daniela

 

Daniela

Na ostrově jsou i vinařské oblasti produkující kvalitní a oblíbená vína. Nalezli jsme i „českou stopu“, víno Sauvignon od Josefa Chromého.

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu. 

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Mohlo by se vám také líbit