Na Slovensko a do regionu Záhorie nejen za golfem

Foto: autorka, Tomáš Mrawec, Marek Štítný, Martin Žilka a region Zahorie

Foto: © Penati Golf Resort Martin Zilka
1 318

Slovensko je známé svou krásnou přírodou, horami, termálními koupališti a lázněmi. Množství památek zapsaných na seznamu UNESCO řadí Slovensko k nejnavštěvovanějším zemím Střední Evropy. A pokud hrajete golf, tak vám určitě nejsou hřiště na Slovensku neznámá. Jejich výstavba pokračuje obrovským tempem a zajímavých hřišť každým rokem přibývá.

Reklamy

Na začátek trochu statistiky. Na Slovensko míří v letních měsících skoro stejný počet českých turistů jako do Chorvatska. Slovenské regiony přivítaly v loňském roce 645 195 turistů z České republiky a Češi jsou, co do počtu návštěvníků Slovenska, jednoznačně na prvním místě. Nejvíce návštěvníků míří do Bratislavy, následuje Poprad, Liptovský Mikuláš a Piešťany. Golf je druhý nejrozšířenější sport na světě a má své místo i na Slovensku. V Piešťanech a v Tatranské Lomnici byly golfová hřiště již před sto lety.

Slovensko a 18-ti jamková hřiště

Ještě nedávno bylo jediné 18-ti jamkové hřiště v Tálech, na jižní straně Chopku. Nyní je jedničkou Penati Golf Resort nedaleko Senice v oblasti, která se nazývá Zahorie. Na ploše 217 hektarů, uprostřed borovicových lesů a písečných dun, najdete dvě zcela odlišná hřiště. Legend Course – 18-ti jamkové hřiště, které designoval Jack Niclaus, osobnost golfové historie. Druhé 18-ti jamkové hřiště se nazývá Heritage Course a navrhl jej Jonathan Davison. 

Reklamy
Podobné příspěvky

Písečné podloží Penati zaručuje, že si terén zachovává svůj charakter i po dešti a tak je možné hřiště využívat do pozdního podzimu. Součástí golfového hřiště je i unikátní rezidenční projekt, který nabízí bydlení ve vilkách, přímo na jezeře. Birdie, Eagle a Albatross jsou názvy moderně vyprojektovaných domů, které se liší velikostí a cenou. Domy si můžete pronajmout plně zařízené jen na dovolenou nebo koupit. A nemusíte hrát jen golf, v okolí najdete i jiné možnosti sportovního a kulturního vyžití. 

Jinou filosofii má městské golfové hřiště ve Skalici. Tam, kde se Malé Karpaty sklání k Moravě, pod rozlehlými vinicemi se nachází další osmnácti jamkové hřiště. Klub má k dipozici tréninkové zázemí, driving range, putting green, chipping green a nechybí klub a pěkná restaurace. S chutí si zde zahrají velmi dobří hráči, tak pokročilí nebo i děti. Na tomto hřiště je možné si zahrát i FootGolf, kombinaci fotbalu a golfu. Hraje se s fotbalovým míčem, jamky mají průměr 53 cm a z velké část se hraje podle golfových pravidel.

Další velice oblíbené golfové hřiště je Green Resort Hrubá Borša, nedaleko známého letoviska Senecká jezera. Osmnácti jamkové mistrovské hřiště a milá devítijamková akademie jsou uprostřed neustále se rozrůstající zajímavé bytové zóny. Toto hřiště je vzdálené necelých 35 kilometrů od Bratislavy a patří i mezi českými golfisty k těm nejznámějším. 

Královské město Skalica

A protože nejen golfem je člověk živ, mohu doporučit návštěvu svobodného královského města Skalica, nacházejícího se v regionu Záhorie. Zde jsme obdivovali stavby jednoho z největších slovenských architektů Dušana Jurkoviče. Jeho stopy najdete také v Brně a v Luhačovicích. 

Skalica je známá také tím, že se tady již pár století připravuje sladké pečivo – trdelník. Vyrábí se tradičně namotáváním vykynutého těsta na válec „trdlo“. Namotané těsto se potře bílkem, posype vlašskými ořechy a peče se otáčením na bukovém dříví v otevřené peci. Vyzkoušeli jsme si pečení a hlavně ochutnávání na statku rodiny Havlíkových, která udržuje tradici pečení trdelníku již po několik generací. Trdelník si můžete, jako každé jiné zboží, objednat i v e-shopu. Pan Havlík se nám zaručoval, že dodávka je rychlá, a že do 24 hodin vám doručí vše i do České republiky.   

Holíč

Ještě jsme stihli návštěvu téměř zničeného zámku Holíč. Původně to byla pevnost na obranu proti Turkům. Za Marie Terezie to bylo její velmi oblíbené letní sídlo. Tehdy byla pevnost přestavěna na honosný zámek. Po konfiskaci majetku využívaly zámek různé instituce a školy a z přepychového zámku nezůstalo téměř nic. Dnešní projekt obnovy zámku je financován granty, které poskytují Island, Lichtenštejnsko, Norsko a také Slovensko. 

Bazilika Sedmibolestné Panny Marie

Další den vyrazili kolegové znovu na Penati, zahrát si pár hodin golf a já, jako golfový teoretik, jsem se vydala do záhorského Šaštína, podívat se na národní baziliku Sedmibolestné Panny Marie, která je patronkou Slovenska. Základy baziliky sahají až do doby příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Její současná podoba je pozdně barokní. Šaštín je slavné poutní místo, které ročně navštíví desetitisíce poutníků. 

Most SNP

Poslední den jsme strávili v hlavním městě Slovenska, v Bratislavě. Každý zná na pravém břehu Dunaje její neodmyslitelnou siluetu – ikonický bratislavský most SNP s pověstnou restaurací Ufo, nacházející se téměř 95 m nad hladinou. Za 45 sekund nás zdejší výtah vystřelil do výšky 95 metrů na terasu, ze které jsme přehlédli Bratislavu i trojmezí Slovenska, Rakouska a Maďarska. 

Málokdo ovšem ví, že od minulého roku se zde provozuje tzv. skywalking (www.skywalk.sk). Což je venkovní procházka, v závěsu na horolezeckém úvazu, okolo Ufa po okenní římse, s nádherným výhledem na Bratislavský Hrad a pohledem do Dunaje. Ten se z této výšky jeví jako obyčejná řeka a ne jako mohutný veletok. Za 39 Eur je to adrenalin, jak se patří! 

Jen pro zajímavost – most byl postaven v letech 1967–1972 a samotnou výstavbu provázelo velké bourání původního starého a židovského města. Most dokonce několikrát změnil jméno. Nejdříve to byl most SNP (Slovenského národního povstání), pak se jmenoval Nový most a nyní je opět mostem SNP.  

Bratislava

Bratislava je krásná! Její staré město, uličky, kavárny, katedrála sv. Martina i úžasná promenáda s platany směrem k Národnímu divadlu – to vše dokresluje půvab města na Dunaji. A že tady teče víno z kašny? Tak jak tomu bývalo dřív? To není mýtus.  Město zažilo v historii nespočet královských korunovací. Právě na počest korunovace Marie Terezie teče každoročně frankovka z kašny na Primaciálním náměstí. Jen si musíte pospíšit, aby na vás zbylo. Zájemců bylo při letošní červnové oslavě hodně. 

Projděte se uličkami starého města a vyfotografujte se s hlavou Čumila, který kouká z kanálu, aby se podíval ženám pod sukně. Pozdravte také Schöne Náciho, který patřil ke koloritu města přes čtyřicet let. 

Bratislavský hrad

Druhou dominantou města je Bratislavský hrad. Kopec na levém břehu Dunaje byl v devátém století velkomoravskou pevností a když se Bratislava stala královským městem, přestěhoval se sem královský dvůr. Marie Terezie nechala hrad zútulnit a nechala postavit i unikátní vodovod. Za napoleonských válek byl hodně poničen a poslední ranou byl požár v roce 1811. Dnes slouží hrad jako reprezentační prostory, ale láká i turisty na nádherné výhledy a procházky. 

Bratislava není veliká, její staré město projdete za pár hodin. Podívejte se však i po okolí, najdete tady plno zajímavých míst k prozkoumání. 

Může se hodit:

Golfová hřiště v Bratislavském regionu: 
www.slovakia.travel
www.penatigolfresort.sk
www.golfskalica.sk
www.golfborsa.sk 

Zajímavosti Zahorie: 
www.skalica.sk
www.skalickytrdelnik.com
www.regionzahorie.sk
www.visitbratislava.com 

Ubytování:

Lindner Hotel Gallery Central
Bratislava
www.Lindner.de/sk

Malvazia hotel 
18 km od Senice, wellness hotel, venkovní bazén, skvělá gastronomie
www.malvazia.sk 

Hotel Při mlyne 
Lozorno
www.primlyne.sk

Chystáte se na Slovensko a do regionu Záhorie? Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit