Grand Canyon

Pohled na Grand Canyon, Foto: CC BY-SA 3.0

Pohled na Grand Canyon, Foto: CC BY-SA 3.0
1 867

Grand Canyon – kdo by ho neznal alespoň z fotografií? Vznikl asi před 17 miliony lety, když si řeka Colorado začala razit cestu skrze Koloradskou plošinu. V průběhu statisíců následujících let pak vytvořila na Zemi jeden z nejúžasnějších přírodních divů světa.

Reklamy

Ti z vás, kdo jej měli možnost navštívit, zcela jistě potvrdí, že pohled na Grand Canyon zcela pohltí vaše smysly. Tento úchvatný kaňon se proplétá krajinou v délce 446 km přes celou Arizonou od hranic s Nevadou na západě až do státu Utah na severu. Většinou se jedná o pustou krajinu plnou červených stěn.  Ze dna kaňonu se však zdvihají útvary, z nichž některé mají plochý povrch (tzv. tabulové hory) a jiné jsou zahrocené (tzv. svědecké vrchy).

Zpátky do minulosti planety

Průrva kaňonu tohoto majestátního kaňonu je místy hluboká přes 1,6 km. To zapříčiňuje, že některá místa jsou přímo osvětlená sluncem pouhou hodinu denně. Teplota u dna kaňonu v létě dosahuje až 42 °C! Strmé stěny kaňonu představují dokonalý průřez zemskou kůrou sahající téměř dvě miliardy let do minulosti. Z toho mají radost zejména archeologové a geologové. Ti doslova jásají, neboť je zde zastoupeno více než 40 geologických vrstev a fosílie, které v nich nacházejí, jim poskytují zcela jedinečný pohled na flóru a faunu, která se zde vyskytovala v různých obdobích vývoje naší planety. Dokládají také, že celá tato oblast byla zatopena mořem nebo ležela u pobřeží dávného oceánu.

Reklamy

První stopy o přítomnosti lidí v okolí Grand Canyonu našli vědci v období přibližně před 12 000 lety. Tehdy zde žijící lidé používali různé kamenné nástroje k lovu koz, obřích lenochodů a bizonů. Trvalé osídlení započalo někdy před 4000 lety, kdy byly osídleny zdejší převisy a jeskyně. V prvních pěti stoletích našeho letopočtu vyráběli obyvatelé kaňonu košíky a sandály a skladovali obilniny. Kolem roku 500 n. l. žili v kruhových zemnicích, které společně obýval větší počet osob. Ve 13. století přišli do této oblasti předchůdci indiánů Hualapai (lidu vysokých borovic) a Havasupai (lidu modrozelených vod). Příslušníci těchto etnických skupin žijí v rezervacích jižně od kaňonu i dnes.

Středem Grand Canyonu protéká řeka Colorado, která pramení ve Skalnatých horách a do Kalifornského zálivu urazí cestu dlouhou 2333 km. V nejširším místě měří kaňon více jak 29 km. Pokud budete chtít přejet ze severního okraje na jižní, připravte se ale na cestu dlouhou 341 km! Autobusem to trvá okolo 5 hodin 😉

Oblast parku je obecně považována za polopoušť, ale v jejím rámci existuje řada rozmanitých společenstev, sídlících v různých nadmořských výškách. Svěží vegetace v okolí řeky láká řadu savců včetně veverek, kojotů a skunků. Žije zde i na 250 druhů ptáků. Řeka plná pstruhů představuje ideální podmínky k přezimování pro orla bělohlavého.

Přehrada Glen Canyon Dam

V roce 1966 byla na řece Colorado otevřena přehrada Glen Canyon. Nachází se 7,2 km jižně od hranice mezi Utahem a Arizonou. Výška její hráze činí 216 m. Byla postavena proto, aby obyvatelům amerického jihozápadu zajistila zásobování vodou a elektrickou energií. Její výstavba však výrazně ovlivnila životní prostředí v Grand Canyonu a byla příčinou k zániku mnoha přirozených společenstev, protože řeka už nepřinášela písek, který by vytvářel pláže, mokřady a tišiny.

Zajímavosti:
Nejvyšší bod – severní okraj: 2683 m (Point Imperial)
Nejvyšší bod – jižní okraj: 2285 m (Navajo Point)
Nejvyšší průměrná teplota: 25 °C / sever vs. 29 °C / jih (červenec)
Nejnižší průměrná teplota: 8,8 °C / sever vs. 7,7 °C (leden)
Srážky: 660 mm (sever) vs. 305 mm (jih) za rok

Poloha: Severní Arizona, USA
Délka: 446 km
Maximální šířka: 29 km
Minimální šířka: 183 m
Průměrná šířka: 16 km
Průměrná hloubka: 1,6 km
Rozloha národního parku: 4931 km2

Mohlo by se vám také líbit